Rośliny doniczkowe, z racji tego, że mają dostęp do ograniczonej ilości ziemi, wymagają systematycznego nawożenia. Nasze babcie znają i stosują od dawna domowe sposoby na pielęgnację kwiatów doniczkowych. My wprawdzie mamy obecnie szereg nowoczesnych, gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale po pierwsze: po co wydawać na nie pieniądze, a po drugie: czemu stosować chemię, skoro można skorzystać z wiedzy i doświadczenia poprzednich pokoleń. Zachęcamy do wypróbowania naturalnych receptur odżywiających kwiaty.
Woda mineralna
Najprostszy sposób wzbogacania roślin w magnez i wapń, to podlewanie ich wodą mineralną bogatą, w te składniki. Dodatkowo zawarty w wodzie mineralnej dwutlenek węgla rozpuszcza wapno i zapobiega tworzeniu się białego osadu na doniczkach i powierzchni ziemi.
Woda po zagotowaniu ziemniaków, warzyw lub jaj
O ile nie jest posolona podczas gotowania, doskonale wzbogaca ziemię w wartościowe mikroelementy oraz skrobię. Pobudza do lepszego działania mikroorganizmy zawarte w glebie. Woda po zagotowaniu jaj wzbogaci ziemię w azot i węglan wapnia.
Skorupki z jaj
Jeszcze lepszym źródłem wapnia są surowe, pokruszone, skorupki jaj, zalane wodą i zostawione na kilka dni. Po tym czasie wodą podlewamy kwiaty. Niestety roztwór daje dość ostre wrażenia zapachowe, dlatego najlepiej nie zostawiać go do odstania w mieszkaniu, ale w ogrodzie lub na balkonie.
Mleko
W wapń wzbogaci rośliny także woda z mlekiem w proporcji 1:1. Mieszanki należy używać do podlewania raz na dwa tygodnie. Mikstura ta jest dobra zwłaszcza do roślin o twardych łodygach.
Skórki od banana
Roztwór ze skórek i wody zawiera wiele mikroelementów potrzebnych kwiatom. 2-3 skórki należy włożyć do słoika zalać wodą i odstawić na kilka dni, po czym podlać kwitnące kwiaty. Po takich zabiegach będą one intensywniej pachnieć i kwitnąć.
Tabletka aspiryny
Aspiryna uodparnia – zawarty w niej kwas salicylowy wzmacnia system odpornościowy roślin. Co dwa miesiące warto w wodzie przeznaczonej do podlewania kwiatów rozpuścić tabletkę aspiryny. Taka „odżywka” sprawi, że rośliny będą bardziej zielone, odporniejsze na choroby i szybciej będą się rozwijać.
Drożdże
Przyspieszają bujny rozwój roślin. Należy rozpuścić je w wodzie i tak przygotowanym roztworem podlewać od czasu do czasu kwiaty.
Fusy z kawy i herbaty
Wymieszane z ziemią, podczas sadzenia lub przesadzania, spulchnią ją i poprawią zdolność magazynowania wody. Są skarbnicą potasu.
Torebki z herbat ekspresowych lub łupiny po orzeszkach ziemnych
Wykłada się je na dno doniczki podczas sadzenia kwiatów. Pełnią rolę filtra, a dodatkowo wchłoną nadmiar wody i odżywią roślinę.
Popiół z papierosów i cygar i ogniska
Powoduje, że odczyn gleby zmienia się na zasadowy. Dodatkowo odkwasza i użyźnia podłoże, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
MGR