Zabezpieczanie okien i balkonów w domach, w którym mieszkają koty, to temat dość kontrowersyjny. Wiele osób nie widzi potrzeby wydawania pieniędzy na siatki, których montaż wymaga ingerencji w elewację budynku, ograniczają widoczność, a także, według niektórych opinii, psują estetykę domu. Niestety, wbrew powszechnej opinii, koty nie zawsze spadają na cztery łapy, a upadek nawet z pierwszego piętra może skończyć się dla naszego pupila tragicznie.
Czym grozi upadek?
Dla kotów niewychodzących z domu balkon jest prawdziwym rajem – miejscem, w którym mogą wygrzewać się na słońcu, obserwować ptaki oraz urządzać polowania na owady. Wystarczy jednak chwila nieuwagi lub śliska barierka, by kocia zabawa stała się przyczyną nieszczęścia. Jeżeli nawet upadek nie spowoduje śmierci zwierzęcia, może on skutkować poważnymi obrażeniami bądź ucieczką. Upadek z wysokości jest dla kota silnie stresującym przeżyciem. Niejednokrotnie przerażony zwierzak po prostu biegnie przed siebie, w poszukiwaniu schronienia, a później nie potrafi wrócić do domu. Pamiętajmy, że przygarniając kota pod swój dach, bierzemy również odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.
Sprawdzone sposoby
Jeżeli mamy duszę majsterkowicza, balkon możemy zabezpieczyć samodzielnie. W sklepach zoologicznych, szczególnie tych internetowych, jest szeroki wybór siatek i akcesoriów służących do ich solidnego przymocowania do balkonu czy okna. Natomiast jeżeli nie czujemy się pewnie w tego typu pracach, możemy zlecić wykonanie zabezpieczenia dla naszego pupila specjalistom. Świadomość i poczucie odpowiedzialności posiadaczy zwierząt z roku na rok rośnie, dlatego też na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, zajmujących się profesjonalnym zabezpieczaniem kocich przestrzeni. Do wyboru mamy siatki polietylenowe, wzmocnione drutem, bądź stalowe. Dobór odpowiedniej zależy od aktywności naszego pupila – dla tych najbardziej ruchliwych i dużych kotów polecane są siatki wykonane ze stali. Zanim podejmiemy decyzję, warto zasięgnąć rady profesjonalisty.
Groźne uchylone okno
Poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia kota, jest również uchylone okno. Nasz sprytny pupil może próbować wyskoczyć przez powstałą w wyniku uchylenia szparę, co najczęściej kończy jego zaklinowaniem. Zwierzę, próbując wydostać się z pułapki, pogarsza tylko swoją sytuację, zakleszczając się w uchylonym oknie coraz bardziej. Jeżeli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, możemy w porę interweniować i uratować życie kota. Jeżeli jednak do takiego wypadku dochodzi pod naszą nieobecność, zazwyczaj kończy się on śmiercią zwierzaka w wyniku uduszenia lub obrażeń wewnętrznych. Na szczęście dostępne są rozwiązania, które pozwolą nam cieszyć się dopływem świeżego powietrza, a jednocześnie uchronią przed nieszczęściem naszego kota – od najprostszych ograniczników, niepozwalających na otwarcie okna na więcej niż kilka centymetrów, po specjalne ramki zabezpieczające, które przymocowuje się na stałe do ramy okiennej.
Ile to kosztuje?
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne zabezpieczenie balkonu czy okna, musimy ponieść jedynie koszt siatki, którą można kupić już za około 20 złotych za metr, ewentualnie również akcesoriów do jej montażu, które często i tak mamy już w domu. Decydując się na powierzenie tego zadania profesjonaliście, musimy się liczyć z kosztem od 300 złotych wzwyż. Wszystko zależy od wielkości balkonu oraz od materiału, z którego będzie wykonana siatka. Natomiast zabezpieczenie uchylonego okna to koszt nie większy, niż 30 złotych. Warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszego pupila, zanim wydarzy się tragedia, o którą naprawdę nietrudno. Kot ma świadomość kilkuletniego dziecka, dlatego próżno liczyć na jego rozsądek. To opiekun jest odpowiedzialny, za zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na ponoszenie dodatkowych kosztów, wystarczy nie pozwalać kotu na przebywanie na balkonie i nie zostawiać uchylonego okna bez kontroli.
MN