Jeśli zauważysz, że Twoje maleńkie dziecko jest cały czas niespokojne i rozdrażnione, a na jego skórze pojawią się dziwne rumienie – nie czekaj, udaj się z nim do lekarza! To może być atopowe zapalenie skóry!
Atopowe zapalenie skóry – co to jest?
Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest jedną z zapalnych alergicznych chorób skórnych, która najczęściej dotyka dzieci już w pierwszych miesiącach życia, często przed ukończeniem pierwszego roku życia.
AZS rozpoznamy po pojawieniu się bardzo mocnego świądu, który może powodować rozdrażnienie malucha. W czasie choroby skóra staje się bardzo sucha i wrażliwa, mogą pojawić się też różne zmiany skórne: od ognisk rumieniowo-wysiękowych, poprzez ogniska lichenizacji (pogrubiała skóra, wzmożony rysunek linii skórnych), aż po erytrodermię (zmiany występujące na całym ciele).
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
Jak wcześniej już zostało wspomniane, AZS jest chorobą alergiczną – występowanie objawów spowodowane jest uczuleniem na różnorodne alergeny w otoczeniu dziecka. Reakcję alergiczną mogą wywoływać zarówno alergeny znajdujące się w jedzeniu (mąka, mleko, białko jajka), jak i w powietrzu (pyłki, kurz, sierść, pleśń).
Dziś lekarze twierdzą, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, a właściwie z źle funkcjonującym układem odpornościowym oraz niewłaściwą budową naskórka. Choroba może być dziedziczona; jeśli i mama, i tata są alergikami, wzrasta ryzyko wystąpienia AZS u dziecka.
Co robić, gdy zauważymy objawy AZS u dziecka?
W przypadku zauważenia zmian skórnych należy udać się z dzieckiem do dermatologa, który zbada malucha i postawi diagnozę. Leczenie choroby może być różne, w zależności od wieku pacjenta, rodzaju i intensywności objawów.
Lekarz przepisze również preparaty przeciwzapalne i leki przeciwhistaminowe. Skóra osób chorych na AZS nie toleruje wełny, dlatego należy jej unikać. Jeśli określone zostaną czynniki uczulające, od nich także powinno się stronić.
W przypadku atopowego zapalenia skóry podstawą są jednak nawyki dotyczące higieny: skóra powinna być odpowiednio nawilżana i natłuszczana za pomocą przeznaczonych do tego emulsji, kremów i maści.
Materiał partnera zewnętrznego