Ból czy to głowy czy też narządów wewnętrznych zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, jednak w skuteczny sposób utrudnia normalne funkcjonowanie. Aby go zwalczyć, większość osób sięga po tabletki, które niestety mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Czy można zatem poradzić sobie w jakiś inny sposób z nieprzyjemnym i uporczywym bólem? A może warto sięgnąć po alternatywne metody walki z bólem, które są bezpieczne dla zdrowia? Na co jednak się zdecydować?
Krioterapia
Leczenie zimnem do dawna wykorzystywane jest do walki z bólem, ponieważ wskutek utraty ciepła naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, co oczywiście przekłada się na skuteczną walkę z bólem. Zabieg krioterapii sprawia, że krew płynie dużo wolniej, a skóra zyskuje blady odcień, pokrywając się nawet gęsią skórką. Podczas tego stosunkowo krótkiego zabiegu pacjent przestaje odczuwać ból, a wszelkiego rodzaju obrzęki zaczynają stopniowo zanikać. Krioterapia całego ciała wykonywana jest w specjalnej komorze, w której panuje temperatura ok. minus 140 stopni Celsjusza, natomiast w przypadku mniejszych powierzchni ciała stosuje się nawiew przy użyciu aparatu wypełnionego ciekłym azotem. W jakich jednak przypadkach warto skorzystać z krioterapii? Najlepiej sprawdza się ona w przypadku leczenia nerwobólu, a także bólów kręgosłupa oraz bólów reumatycznych. Jest niewskazana w przypadku osób uczulonych na zimno.
Ultradźwięki
Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości to kolejny sprawdzony sposób walki z bólem mięśni, ścięgien oraz stawów. Miejsce, w którym pacjent odczuwa ból zostaje nasmarowane żelem (takim jak przy usg), a następnie wodzi się po skórze specjalną głowicą, która emitując fale ultradźwiękowe, uszkadza włókna nerwowe odpowiedzialne za pojawienie się bólu. Aby jednak efekty były widoczne, konieczne jest przeprowadzenie serii około 8-10 zabiegów w równych odstępach czasowych.
Termolezja i relaksacja
To całkowicie bezbolesny zabieg, podczas którego w nerw odpowiedzialny za pojawienie się bólu wkłuwa się specjalną elektrodę (bardzo cienką igłę), która połączona jest z generatorem prądu. Gdy elektroda zostaje podgrzana do około 45 stopni Celsjusza, to po zetknięciu z nerwem dochodzi do jego koagulacji, w wyniku czego zostaje on zniszczony. Oczywiście nerw ten może z czasem się zregenerować, jednak nie będą do niego dochodziły żadne bodźce bólowe. Z jakim jednak bólem może sobie poradzić termolezja? Głównie z bólem kręgosłupa i potylicznym bólem głowy, jednak można ją również zastosować przy określonych bólach towarzyszących nowotworom, a zwłaszcza tym, które zostały wywołane przez niebezpiecznego raka trzustki. Z kolei, jeśli chodzi o relaksację, to pomaga ona pozbyć się stresu, który w większości przypadków powoduje nasilenie odczucia bólowego. Aby przynieść sobie ulgę w cierpieniu, warto wybrać się na zajęcia z technik relaksacyjnych, jednak ćwiczenia można również wykonywać w domu, jednak wcześniej należy skonsultować się z osobą, która jest specjalistą w tej dziedzinie.
KPA