Układ moczowy wielu osób jest niezwykle wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, przez co bardzo często reaguje w dosyć specyficzny sposób. U kobiet najczęściej pojawiającym się problemem jest zapalenie pęcherza moczowego, z którym można sobie jednak poradzić, wprowadzając do codziennej diety odpowiednie zioła. W tym czasie nie należy również zapominać o piciu wody, najlepiej około 2 litrów każdego dnia. Jakie jednak zioła warto umieścić w domowej apteczce?
Jałowiec pospolity
Owoce jałowca to podstawowy składnik różnego rodzaju marynat oraz kiszonek, jednak roślina ta znalazła również zastosowanie jako naturalny lek walczący z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu moczowego. W owocach tej niezwykłej rośliny znajdują się dosyć duże ilości flawonoidów oraz olejków, które działają antybakteryjnie i moczopędnie, dlatego też roślina ta polecana jest w łagodzeniu objawów zapalenia dróg moczowych i nerek. Owoce jałowca należy bardzo drobno rozgnieść i płaską łyżeczkę powstałego suszu należy zalać szklanką wody, podgrzewając w małym garnku aż do momentu wrzenia. Następnie garnek należy zdjąć z ognia, odcedzić, wystudzić i pić powstały napój po 1/4 szklanki dwa razy dziennie.
Skrzyp polny
Podstawową substancją znajdującą się w skrzypie polnym jest krzemionka, która pomaga wzmocnić włosy, skórę i paznokcie, jednak wspomaga również leczenie infekcji pęcherza moczowego, a także zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Nieprzyjemne dolegliwości pomaga załagodzić nie tylko znajdująca się w skrzypie krzemionka, ale również flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny oraz sole potasu. W przypadku pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego konieczne jest przygotowanie leczniczego naparu ze skrzypu polnego, który wypijany 3 razy dziennie powinien pomóc uporać się z problemem. Aby przygotować taki napar, wystarczy 1 łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i po upływie 15 minut napar odcedzić, wystudzić i następnie wypić.
Nawłoć pospolita
Nawłoć wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości, jednak najważniejsze jest to, iż działa moczopędnie dzięki obecności takich substancji jak garbniki, polisacharydy, glikozydy oraz kwasy fenolowe. Wspomniane substancje pomagają nie tylko zwiększyć ilość wydalanego moczu, ale działają także przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Z tego też względu zarówno napary, jak i odwary wspomagają leczenie nie tylko kamicy nerkowej, ale również zapalenia miedniczek i kłębków nerkowych, a także wielu innych infekcji pęcherza moczowego. Z ziela nawłoci warto przygotować leczniczą nalewkę, do której przygotowania należy zaopatrzyć się w 100 g suszu z nawłoci, 400 ml wytrawnego, czerwonego wina oraz 50 ml wódki. Wszystkie składniki należy ze sobą bardzo dokładnie wymieszać i odstawić na dwa tygodnie w bardzo ciepłe miejsce, aby składniki zdążyły się razem idealnie połączyć. Po upływie wyznaczonego czasu mieszankę należy przecedzić i wypijać po około 30 ml dziennie aż do momentu ustąpienia objawów.
KPA