Inteligentne miasta
Nad tym jak będą wyglądać inteligentne miasta przyszłości zastanawiają się zarówno naukowcy, jak i artyści. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie będą inteligentne miasta przyszłości?

Przestrzeń miasta nieustannie się zmienia – ciągle powstają nowe inwestycje, produkty czy usługi mające sprawić, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej i wygodniej. Innowacje są wprowadzane stopniowo, ale coraz częściej można usłyszeć o tzw. inteligentnych miastach przyszłości.

Kiedy myślimy o futurystycznych miastach, zazwyczaj do głowy przychodzą obrazy znane z filmów SF. Co prawda do latających samochodów jeszcze nam daleko, ale nowoczesne rozwiązania wprowadzane są już dzisiaj i całkiem nieźle funkcjonują. Przykładem może być chociażby wykorzystanie elektrycznych pojazdów samobieżnych na lotniskach, usuwanie odpadów bezpośrednio do centrów ich przetwarzania czy automatyczne sterowanie sygnalizacją świetlną w zależności od natężenia ruchu. Nad tym jak będą wyglądać inteligentne miasta przyszłości zastanawiają się zarówno naukowcy, jak i artyści. Warto jednak wiedzieć, jakie zmiany już się dokonują i w jakim kierunku mogą one podążać.

Nowoczesne oświetlenie ulic

Tradycyjne oświetlenie uliczne pochłania mnóstwo energii elektrycznej, nic więc dziwnego, że poszukiwane są rozwiązania pozwalające ograniczyć koszty jego utrzymania i sprzyjające ochronie środowiska. Zarządcy Barcelony zdecydowali się na zastosowanie technologii LED, dzięki czemu wydatki na energię w tym mieście znacznie spadły – opowiada ekspert firmy Philips. Podobne zmiany mają mieć miejsce w Indiach i chociaż koszty inwestycyjne są duże, szybko się zwracają. W Las Vegas z kolei zapoczątkowany został projekt mający na celu wprowadzenie latarni ulicznych, które będą zasilane m. in. energią kinetyczną wytwarzaną przez przechodniów oraz baterie słoneczne. Zgodnie z zamierzeniami twórców spełnią one rolę stacji pomiarowych i hot spotów, a dodatkowo umożliwią naładowanie urządzeń mobilnych. Jak widać, nowoczesne miasta prawdopodobnie będą stawiać na ekologiczne rozwiązania – dowiedz się więcej i sprawdź dlaczego inteligentne miasta zaczynają się od oświetlenia.

Transport w inteligentnych miastach

Stale rosnąca liczba mieszkańców miast wymaga od ich zarządców sprostania niemałemu problemowi, jakim jest transport publiczny. Już teraz ulice dużych metropolii są zakorkowane, stąd poszukuje się sposobów, aby zniwelować zatory. Jednym z takich pomysłów jest planowane w Dubaju wprowadzenie do użytku dronów pełniących rolę taksówki. Nie do końca wiadomo, czy wdrożenie latających środków transportu zakończy się powodzeniem, ale z całą pewnością problem jest całkiem poważny. W wielu miastach trudno o przebudowę ulic i ich poszerzanie, czy znalezienie przestrzeni, którą można przeznaczyć na dodatkowy parking. Dlatego też najprawdopodobniej innowacje dotyczyć będą samych pojazdów – wspomniane już samobieżne auta stosowane na niektórych lotniskach mają szansę stać się środkiem transportu również na ulicach, a nawet zarabiać na swojego właściciela, kiedy ten będzie np. w pracy. Autonomiczne taksówki prawdopodobnie będą musiały być cały czas w ruchu, aby nie blokować miejsc parkingowych.

Wygodnie i bezpiecznie

Kolejną ważną kwestią poruszaną podczas dyskusji na temat inteligentnych miast przyszłości jest rezygnacja z tradycyjnych pieniędzy na rzecz kart płatniczych, smartfonów, opasek fitness, smartwatchy, a nawet rozwiązań biometrycznych. Już teraz niektóre miasta i kraje powoli odchodzą od banknotów i bilonu na rzecz bardziej nowoczesnych form płatności, a odciski palców czy skanowanie twarzy wykorzystywane jest do zabezpieczania urządzeń. W efekcie płatności dokonywane są szybko, bezpiecznie i bez kolejek. Oprócz tego naukowcy ciągle pracują nad systemami poprawiającymi jakość życia w wielu dziedzinach. W inteligentnych miastach przyszłości nie będzie smogu, korków, wysypisk śmieci, za to surowce naturalne zostaną wykorzystane w bardziej racjonalny sposób, zaś bezpieczeństwo mieszkańców – zwiększone. Wbrew pozorom od tego typu udogodnień nie dzielą nas długie dekady, a wiele nowoczesnych technologii i systemów już dzisiaj funkcjonuje w takich miastach jak Singapur, Berlin czy Nowy Jork. Nowoczesnych rozwiązań nie brakuje również w Polsce – inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznym funkcjonuje m. in.  w Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy i Kielcach, a modernizacja oświetlenia ulicznego planowana jest w kolejnych miastach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …