Ponadczasowe, rozwijające i pełne emocji, czyli o dzisiejszych zabawkach dla dzieci

Wciąż możemy znaleźć na rynku wiele atrakcyjnych gier czy urządzeń, które dostarczają wiele rozrywki – i nie tylko. | fot.: Fotolia

Dzieci spędzają za dużo czasu przed telewizorem bądź komputerem, na czym tracą ich rozwój oraz relacje z rodziną i rówieśnikami – jak często słyszymy lub czytamy podobne twierdzenia? Jednak bez względu na to, ile w tym prawdy, trzeba przyznać, że „świat zabawek mechanicznych” nie został całkowicie zastąpiony przez nowoczesne technologie informatyczne. Wciąż bowiem możemy znaleźć na rynku wiele atrakcyjnych gier czy urządzeń, które dostarczają wiele rozrywki – i nie tylko.

Nie same emocje, czyli edukacyjna moc zabawek

Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki – o tym doskonale wie każdy rodzic, który musi poradzić sobie z zachciankami swojej pociechy. To zrozumiałe, że trudno sprostać wszelkim kaprysom i nie można popadać w przesadę. Z drugiej strony pamiętajmy, że zabawki odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu dziecka. I wcale nie tylko te zaliczane do kategorii „edukacyjnych”.

Jakie cechy i umiejętności rozwijają zabawki? Wiele z nich korzystnie wpływa na refleks, koordynację ruchową i zdolność obchodzenia się z przedmiotami. Rozmaite zabawki poprawiają koncentrację, a także uczą logicznego myślenia, cierpliwości czy komunikacji z rówieśnikami. Potrafią dostarczać wiedzę na temat otaczającego świata oraz rozwijać wyobraźnię. By się o tym przekonać, zwróćmy uwagę na jeden fakt. Dorośli, pomimo upływu wielu lat, są w stanie przywołać w pamięci swoje ulubione zabawki – związane ze wspaniałymi emocjami, wspomnieniami lub sytuacjami, które mogą mieć istotne znaczenie także teraz.

Czy zabawki „bez prądu” mogą dziś jeszcze bawić?

Wielu rodziców z rozrzewnieniem wspomina czasy bez komputerów i laptopów. Czasy, gdy radość sprawiały skakanki, koń na biegunach, kreda oraz trochę wolnego chodnika, zaś tradycyjne zabawki – lalki, żołnierzyki, klocki – dawały nieskończoność możliwości i wrażeń. Ale czy rzeczywistość aż tak bardzo się zmieniła?

Mimo, że dzieci coraz chętniej wybierają rozrywkę oferowaną przez nowoczesne technologie, to jednak nie odrzucają innych możliwości. Wciąż czerpią dużą przyjemność chociażby ze wspomnianych klocków czy gier planszowych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: zabawki te dostarczają wielu emocji, a przy tym odpowiadają na kluczowe potrzeby i zainteresowania najmłodszych – np. chęć tworzenia czy też współzawodnictwa oraz kontaktu z rówieśnikami. Nic zatem dziwnego, że takie gry dla dzieci, jak Jenga, Twister, a nawet piłkarzyki stołowe, wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju lalkami i figurkami, pozwalającymi wcielać się w ulubionych bohaterów, odtwarzać rzeczywistość dorosłych czy też kreować własną, zupełnie nową.

Wieloletnie przeboje, nowe rozwiązania – czyli najciekawsze zabawki

Co ciekawe, do sprawdzonych oraz interesujących zabawek należą często te, które od wielu lat sprawiające radość ogromnej liczbie dzieci. Mowa tu np. o powrocie słynnego Tamagotchi – interaktywnej zabawki, polegającej na opiekowaniu się własnym, elektronicznym zwierzątkiem (zabawie z nim, ale i karmieniu go czy dbaniu o jego higienę). Uczy ona poczucia odpowiedzialności i nierzadko stanowi rodzaj „przygotowania” do posiadania żywego pupila. Inne lubiane propozycje, to Pułapka na myszy, Monopoly czy Operacja – gry pełne emocji, znakomite do zabawy z rodziną i rówieśnikami, a zarazem trenujące zręczność lub wprowadzające w świat zasad techniki oraz ekonomii. Warto również zainteresować się nieco bardziej zaawansowanymi zabawkami do zastosowania niemal w każdych warunkach domowych. Wymieńmy tu choćby mini-cymbergaja, czyli stół do znanej wszystkim gry, a także piasek kinetyczny, który świetnie nadaje się do tworzenia misternych budowli i jednocześnie nie brudzi oraz jest łatwy do sprzątnięcia.

To oczywiście tylko kilka przykładów ciekawych zabawek. Zabawek, które, dając najmłodszym dużo frajdy, dodatkowo rozwijają ich pasje i umiejętności. Jednym słowem, dają to, co każdy rodzic chciałby podarować swojemu dziecku.

OLI

Sprawdź także

chłopiec samochód na pilota

Samochody na pilota – idealne dla dzieci i dla dorosłych

Przyjęło się, że samochodami bawią się głównie mali chłopcy, podczas gdy bardzo chętnie sięgają po …