Skóra dziecka
Codzienną czynnością, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku osób chorych na AZS jest kąpiel. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy można walczyć ze skórą atopową u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) stanowi chorobę, której okres największego nasilenia objawów przypada zwykle na wiek dziecięcy. Cierpi na nią jednak także wiele osób dorosłych, skutecznie utrudniając im codzienne życie.

Ogólna charakterystyka choroby

AZS ujawnia się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie (przed szóstym miesiącem życia). Objawy tej przypadłości towarzyszą chorym przez całe ich życie, choć ich uciążliwość maleje zwykle wraz z wiekiem. Według obecnego stanu wiedzy medycznej jest to choroba nieuleczalna, jednak znamy coraz więcej sposobów na powstrzymywanie jej skutków.

Przyczyny powstawania AZS u dzieci nie zostały w pełni zidentyfikowane, jednak najczęściej określa się je jako mieszankę czynników genetycznych i środowiskowych.

Objawy AZS

Podstawowym i zarazem najbardziej uciążliwym objawem AZS są różnego rodzaju dolegliwości związane ze skórą. Bardzo szybko pojawia się jej zaczerwienienie, a także skłonność do nadmiernego wysychania. To zaś wywołuje swędzenie, z którym niezwykle ciężko poradzić sobie bez pomocy odpowiednich kosmetyków czy lekarstw. Warto przy tym podkreślić, iż większość zmian na skórze powstaje w okolicach stawów, gdzie skóra stale drażniona jest w wyniku zginania kończyn.

Poprawne rozpoznanie atopowego zapalenia skóry może zostać dokonane na podstawie tylko i wyłącznie obecności specyficznych objawów – zwykle nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek zaawansowanych testów, pomocnych w stwierdzeniu u pacjenta tej choroby.

Leczenie AZS u dzieci

Leczenie AZS u dzieci sprowadza się przede wszystkim do ograniczania ekspozycji na czynniki powodujące nasilenie objawów choroby. W praktyce oznacza to konieczność częstego nawilżania skóry za pomocą specjalnych kosmetyków zawierających emolienty – więcej informacji tutaj: http://www.eloderm.pl/artykul/20,azs-u-niemowlat.html. Codzienną czynnością, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku osób chorych na AZS jest kąpiel. Przedłużony kontakt z wodą skutkuje bowiem nadmiernym wysychaniem skóry, do którego nie powinniśmy nigdy dopuścić.

Warto więc zaopatrzyć się w specjalne dodatki, którymi można wzbogacić wodę, a także upewnić się, że jej temperatura nie jest zbyt wysoka. Powinniśmy też unikać pełnych kąpieli, jeśli tylko mamy taką możliwość (mycie włosów najlepiej również zrealizować oddzielnie).

Do ograniczania objawów atopowego zapalenia skóry może przyczynić się ponadto wybór odpowiedniej odzieży, dzięki zastosowaniu której uda się uniknąć niepotrzebnych podrażnień. W wielu sklepach dostępne są ubrania wykonane z gładkich w dotyku materiałów, adresowane specjalnie do chorych na AZS. W ich skład bardzo często wchodzi jedwab, naturalnie posiadający pożądane właściwości.

Podczas silnych nawrotów objawów atopowego zapalenia skóry, często sięga się po leki hamujące reakcję układu immunologicznego. Wiele ich rodzajów charakteryzuje się jednak obecnością niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić u części pacjentów.

W ostatnich latach eksperci próbują opracować alternatywne metody walki z AZS, obejmujące między innymi terapię z wykorzystaniem światła ultrafioletowego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta drapiąca się po ramieniu

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jakie mamy możliwości leczenia?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się występowaniem zmian na skórze oraz towarzyszącym …