Dobrze przewietrzona i pachnąca pościel przekłada się na jakość naszego snu, dlatego Ci, którzy źle sypiają powinni szczególnie pamiętać o wietrzeniu swojej pościeli przed snem. Przecież nie ma nic lepszego po ciężkim dniu, niż sen w pachnącej pościeli. Ale to nie wszystko – brak świeżego powietrza w połączeniu z ludzkim potem i innymi wydzielinami znajdującymi się na kołdrach tworzą doskonale warunki dla rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów, które mogą powodować alergię, stany zapalne skóry, a nawet astmę.
Dlaczego trzeba wietrzyć pościel?
Wietrzenie pościeli to nie tylko sposób na jej odświeżanie, ale również na pozbycie się roztoczy i innych mikroorganizmów namnażających się w pościeli. Brudna pościel to ulubione środowisko pajęczaków z rodziny Pyroglyphidae, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Roztocza to maleńkie niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, którego każdej nocy tracimy ok. 1,5g. Ich ulubionym miejscem bytowania jest materac i pościel, co gorsza – ich jaja wywołują wiele groźnych dolegliwości. Roztocza są bardzo uciążliwe dla alergików i małych dzieci, dlatego szczególnie kołdra dla alergika powinna być idealnie czysta i wolna od tych nieproszonych gości. Dla osób uczulonych na kurz poleca się antyalergiczne i antyroztoczowe kołdry puchowe AllerGuard, które dzięki specjalnej strukturze materiału uniemożliwiają wnikanie do wnętrza roztoczy, bakterii i innych alergenów.
Wywietrzona pościel poprawia komfort naszego snu, działa jako środek nasenny oraz wzmacnia odporność naszą i naszego dziecka.
Przed zakupem pościeli dla alergika zalecamy zapoznać się z poradnikiem na SlodkieSny.pl: Jaką kupić pościel dla alergika?
Kiedy wietrzyć pościel?
Mówi się, że wywieszona pościel na sznurkach to niezbity dowód na to, że idzie wiosna. I coś w tym jest, jednak wietrzenie pościeli tylko na wiosnę to zdecydowanie za mało! Pościel można wietrzyć nawet codziennie bez względu na porę roku. Choć niewątpliwie najlepszą porą na wietrzenie pościeli jest sucha, delikatnie mroźna i zimowa pogoda. Niska temperatura błyskawicznie zabija roztocza i inne szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy.
Badania wykazały, że w temperaturze – 15 st. C. po 6 godzinach ginie aż 60% roztoczy.
Dlatego, gdy tylko za oknem pojawi się mróz, warto wystawić na kilka godzin za okno poduszki, kołdry, materace czy inne tekstylia. W naszym klimacie zima nie trwa cały rok, a pod pościelą śpimy przecież codziennie. Lato to również dobra pora na wietrzenie pościeli, trzeba jednak pamiętać o tym, że wywieszanie pościeli w pełne i ciepłe słońce może spotęgować rozwój bakterii, dlatego lepiej, by pościel w upalne dni znalazła się w możliwie najchłodniejszym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Wietrzenia pościeli należy unikać w zasadzie tylko wtedy, gdy pada deszcz lub na zewnątrz panuje duża wilgotność.
Jak należy wietrzyć pościel?
Pościel można wietrzyć niemal wszędzie – na balkonie, tarasie, trzepaku i przy otwartym oknie, dzięki czemu dodatkowo wietrzymy również sypialnie. Pościel można trzymać na zewnątrz nawet kilka godzin, ale 1-2 godziny przed zachodem słońca powinno się ją schować, aby nie zwilgotniała. Po wywietrzeniu pościel warto również wytrzepać, bo w czasie trzepania z pościeli pozbywamy się pozostałych resztek kurzu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego wietrzenia pościeli i innych tekstyliów? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi ośmioma cennymi poradami Jak i po co wietrzyć pościel?
Samo wietrzenie to nie wszystko…
Reakcje alergiczne wywołują nie tyle same roztocza, co ich odchody, dlatego samo wietrzenie to zdecydowanie za mało. Aby zadać o maksymalny komfort snu, nie można zapominać o regularnej wymianie pościeli i jej systematycznym praniu. Pościel i inne tekstylia należy prać w gorącej wodzie w temperaturze minimum 60 st. C wraz z łagodnym detergentem. Dobre gatunkowo i wysokiej jakości poszewki wytrzymują wysokie temperatury, więc nie musimy się martwić, że po praniu stracą swoją jakość.
Często zastanawiamy się, jak często prać pościel? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, nie należy jednak tego robić rzadziej niż raz w miesiącu, a w przypadku alergików minimum raz na dwa tygodnie. W przypadku osób borykających się z alergiami, walkę z roztoczami można dodatkowo wspomóc stosowaniem specjalnych preparatów neutralizujących alergeny zawarte w ich odchodach.
Roztocza, które się namnażają w naszej pościeli nie muszą być wcale szkodliwe, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacyjnych – regularnym wietrzeniu, trzepaniu i praniu pościeli.