Skuteczna kuracja anti-aging może zdziałać cuda, dlatego dobrze jest rozpocząć ją w odpowiednim momencie | fot.: Fotolia

Kiedy warto wprowadzić pielęgnację anti-aging, czyli jak opóźnić proces starzenia się skóry

Gładka, jędrna i promienna cera to marzenie każdej kobiety, szczególnie, gdy z każdym kolejnym rokiem pojawia się coraz więcej zmarszczek i drobnych przebarwień, wokół oczu tworzą się kurze łapki, a skóra traci elastyczność. To właśnie na twarzy najszybciej i najwyraźniej widać efekty starzenia się skóry. Choć jest to normalny proces, ponieważ pierwsze włókna kolagenowa zaczynają zanikać już po 20 roku życia, to warto podjąć działania, które pozwolą na dłużej zachować młody wygląd. Skuteczna kuracja anti-aging może zdziałać cuda, dlatego dobrze jest rozpocząć ją w odpowiednim momencie. W jakim? Najlepiej, zanim pojawią się pierwsze widoczne zmarszczki.

Dlaczego skóra się starzeje?

Powodów starzenia się skóry jest kilka, podobnie jak czynników, które przyspieszają ten nieuchronny proces. Do przyczyn, które są niezależne od człowieka, należy:

  • obumieranie komórek kolagenu – składnika odpowiedzialnego za jędrność, elastyczność i gęstość skóry – to naturalny proces, który następuje po 20. roku życia,
  • zmiany hormonalne – obniża się poziom hormonów, które są odpowiedzialne za regenerację komórek,
  • wolne rodniki – to największy wróg młodej skóry, ponieważ niszczą włókna kolagenu i elastyny, a także uszkadzają strukturę białek i lipidów.

O ile nie można w 100% zapobiegać powyższym procesom, o tyle można mieć wpływ na dodatkowe czynniki, które przyspieszają starzenie się skóry, a są to:

  • nadmierna ekspozycja na słońce, również promienie UV w solarium,
  • palenie papierosów,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • stres,
  • brak zdrowego wysiłku fizycznego.

Część z tych negatywnych czynników można całkowicie wyeliminować, jak np. palenie papierosów, a inne mocno ograniczyć, stosując kremy z filtrem UV, unikając solarium czy regularnie chodząc na zajęcia fitness. Warto się o to zatroszczyć, aby jak najbardziej odsunąć w czasie widoczne efekty starzenia się skóry, które mogą znacząco wpłynąć na wygląd, wyraźnie go pogarszając.

Oznaki starzenia się skóry

Dla każdej kobiety, ogromnym ciosem są pierwsze widoczne oznaki starzenia, które obserwuje w swoim odbiciu w lustrze. Dotychczas gładka i napięta skóra zaczyna się rozciągać, tworząc zmarszczki. Kiedy z czasem pojawia się ich więcej, a w dodatku są głębsze i wyraźniejsze, kobiety zaczynają czuć się mniej atrakcyjnie. Nie warto więc bagatelizować już pierwszych sygnałów, które świadczą o tym, że skóra się starzeje, a są to:

  • suchość,
  • mniejsza elastyczność i drobne zmarszczki, które najszybciej tworzą się wokół oczu (tzw. kurze łapki) i ust,
  • cieńsza skóra,
  • zrogowaciały i szorstki naskórek,
  • przebarwienia,
  • pajączki, czyli pękające naczynia włosowate, które z wiekiem stają się coraz kruchsze.

Nie warto czekać, aż wszystkie te oznaki przybiorą na sile i znacząco wpłyną na pogorszenie wyglądu. Wbrew obiegowej opinii, zgodnie z którą, kosmetyki przeciwzmarszczkowe włącza się do codziennej pielęgnacji dopiero, gdy zmarszczek jest już dużo, a przebarwienia stają się coraz mocniejsze. W rzeczywistości, aby skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć kurację anti-aging – najlepiej już około 30 roku życia.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe dostosowane do wieku

Na sklepowych półkach jest mnóstwo kosmetyków stworzonych z myślą o starzejącej się skórze, np.: https://horex.pl/kobieta/pielegnacja/twarz/zmarszczki_i_starzenie_sie_skory.html. Wśród najpopularniejszych preparatów są przeciwzmarszczkowe kremy do twarzy. Warto wybierać takie, które są przeznaczone dla osób w konkretnym wieku, ponieważ wraz z upływem lat, skóra potrzebuje coraz silniejszej kuracji anti-aging. W związku z tym, skład i zadania kosmetyków przeciwstarzeniowych, różnią się:

 


  • kosmetyki 30+ powinny być bogate w substancje, które zwalczają wolne rodniki, np. witaminy A, C, E. Konieczne są także składniki, które przywracają skórze równowagę wodno-lipidową, czyli gliceryna, glicerol i kwas hialuronowy, a także ceramidy i oleje roślinne, które uzupełniają ubytki w naskórku. W przypadku kremów na dzień, niezbędne są filtry przeciwsłoneczne, a kosmetyków do stosowania na noc – koenzym Q10 i retinol, które pobudzają skórę do odnowy;
  • kosmetyki 40+, poza składnikami, które są obecne w kremach dla trzydziestolatek, powinny zawierać kwasy owocowe i pochodne witaminy A (retinoidy), ponieważ te składniki wyrównują koloryt, a więc są pomocne w walce z przebarwieniami, a także pobudzają komórki skóry do odnowy i ułatwiają wnikanie cennych składników. Natomiast proteiny i peptydy, zawarte w kremach do twarzy, wygładzają głębokie zmarszczki, pobudzają komórki do produkcji kolagenu oraz zwiększają napięcie skóry;
  • kosmetyki 50+ powinny zawierać fitohormony (np. folacynę), ponieważ wyrównują poziom hormonów w skórze, które są odpowiedzialne za jej napięcie i nawilżenie. Cenny jest także kolagen, kwasy owocowe i antyoksydanty, a także wapń, który poprawia strukturę skóry;
  • kosmetyki 60+ powinny być bogate w proteiny sojowe, które chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci, a także wygładzają naskórek i hamują wchłanianie toksycznych substancji, np. pochodzących z zanieczyszczonego powietrza. W kremach dla sześćdziesięciolatek nie powinno także zabraknąć silnie nawilżającego kwasu hialuronowego, a w kosmetykach na noc – kwasów owocowych i retinolu, które poprawiają koloryt skóry, rozjaśniając przebarwienia.

Odpowiedni dobór kremów i innych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, z serii anty-aging, pomoże osiągnąć lepsze nawilżenie skóry. Zmarszczki staną się płytsze, przebarwienia znikną, a skóra odzyska elastyczność i blask. Im wcześniej rozpocznie się kurację przeciwstarzeniową (około 30 roku życia), tym większa szansa na to, że skóra na dłużej zachowa swój młody wygląd.

Pielęgnacja anti-aging – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków przeciwstarzeniowych, konieczne jest właściwe postępowanie w trakcie codziennej pielęgnacji. Dzięki temu, efekty kuracji będą jeszcze lepsze.

Warto więc zapamiętać, aby do demakijażu nie używać mydła, ale delikatnego mleczka, płynu micelarnego lub emulsji. Ważne jest to, by podczas zmywania twarzy, nie pocierać jej zbyt mocno, aby w ten sposób nie rozciągać skóry, która i tak wraz z wiekiem traci elastyczność. Należy też delikatnie traktować cienką skórę wokół oczu, do której przeznaczone są specjalne kosmetyki o bardzo lekkiej formule i z dużą zawartością retinolu.

Co ciekawe, skóra najintensywniej odbudowuje się w nocy – między północą a 6 rano, dlatego w tym czasie twarz powinna być dokładnie oczyszczona i posmarowana odżywczym kremem. Dzięki temu skóra ma szansę silnie się zregenerować.

Raz na jakiś czas warto też zastosować mocniejszą kurację anty-aging, np. serum lub ampułki o silnie skoncentrowanym składzie. Będzie to solidny zastrzyk energii dla skóry, która jest poddana działaniu upływającego czasu.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …