Dawnej garderoba była powszechnie występującym rozwiązaniem na przechowywanie ubrań i sprzętu domowego w domach i mieszkaniach. Obecnie, ze względu na często ograniczoną powierzchnię, rezygnuje się z wydzielania specjalnych pomieszczeń na garderoby. Jednak jedno tak na prawdę nie wyklucza drugiego. Jeśli umiejętnie zagospodarujemy przestrzeń, możemy cieszyć się dużą wygodą i urokiem niepowtarzalnej garderoby.
Garderoba – pierwsze kroki
By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń naszego mieszkania czy domu, na samym początku należy zrobić spis ubrań i sprzętów, które chcemy umieścić w garderobie. Dzięki temu będziemy w stanie określić ilość i rodzaj potrzebnego miejsca. Jeżeli wśród naszych ubrań większość stanowią koszule, spódnice, sukienki, marynarki czy inna odzież podatna na zagniecenia, to w garderobie powinniśmy postawić na dużą liczbę wieszaków. Jeśli z kolei jesteśmy posiadaczami dziesiątek par dżinsów i butów wszelkiego rodzaju, wtedy najlepiej skupić się przede wszystkim na półkach. Optymalna głębokość półek to 60 cm, jeśli natomiast chodzi o wysokość zabudowy – najlepiej dopasować ją do naszego wzrostu.
Poza spisaniem rzeczy, które chcemy umieścić w garderobie, warto zaplanować podział jej wnętrza na domowników. Ułatwi to utrzymanie porządku w środku, a dodatkowo skróci czas poszukiwania danego ubrania.
Gdzie i jak – miejsce na garderobę
Gdy mamy już zaplanowaną powierzchnię garderoby – jej wymiary oraz plan rozmieszczenia w niej ubrań i sprzętów – pora na zdecydowanie o jej kształtach i miejscu. Jeżeli dysponujemy niewielkim wolnym pomieszczeniem przy sypialni, to cała sprawa jest prosta. Jednak w sytuacji, gdy mamy ograniczoną liczbę pomieszczeń, najlepiej wydzielić garderobę właśnie z sypialni. W tym celu można zabudować jej część. Jeśli sypialnia ma kształt podłużny, wtedy zabudowując jeden z jej dalszych krańców sprawiamy dodatkowo, iż sama sypialnia staje się bardziej foremna. Z kolei w przypadku pomieszczeń bardziej kwadratowych, można pokusić się o zabudowanie jednego z narożników. Dzięki temu sypialnia zyska ciekawy kształt.
Na jakiekolwiek rozwiązanie się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę, że w garderobie niezbędne jest oświetlenie. Dlatego dobrze, jeśli wybierzemy miejsce, w którym takie oświetlenie już się znajduje albo łatwo i przy niewielkich kosztach będzie można je tam zamontować.
Sama garderoba nie musi być duża – w zasadzie jej rozmiary określa ilość rzeczy, które mają się w niej zmieścić. Pamiętajmy jednak o zostawieniu miejsca umożliwiającego swobodne poruszanie się i przebieranie wśród ubrań (wystarczający będzie nieco ponad metr szerokości).
Urządzanie garderoby
Gdy miejsce na garderobę zostanie wydzielone, a półki, schowki i wieszaki w niej zamontowane, pora dokładniej zaplanować rozmieszczenie ubrań i sprzętów. Najważniejszą zasadą jest zostawienie na wierzchu tego, czego używamy na co dzień, dlatego ubrania, buty i sprzęty, które lubimy najbardziej i w związku z tym najczęściej z nich korzystamy, powinny znajdować się w zasięgu ręki. Z kolei te, używane od święta mogą zapełnić głębsze zakamarki garderoby, na przykład wyższe półki. Kolejną ważną kwestią jest segregacja. O wiele przyjemniej i łatwiej korzysta się z uporządkowanej przestrzeni, gdy każdy rodzaj ubrań ma swoje miejsce. Dobrze jest też oddzielić długie ubrania przeznaczone na wieszaki od tych krótkich, a także podzielić wszystkie zgodnie z sezonowością ich użytkowania: swetry i koce w jednej części, letnie sukienki i przewiewne tuniki w drugiej.
Podsumowując, garderoba nie musi ograniczać się jedynie do dużych domów i mieszkań z przestronnymi pomieszczeniami. Jeśli dobrze przemyślimy całe przedsięwzięcie, może się okazać, że takie dodatkowe miejsce na odzież i sprzęt domowy dodatkowo nawet uatrakcyjni nasze lokum. Pamiętajmy, garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna. A gdy już ją stworzymy, prawdopodobnie okaże się, że trudno nam bez niej żyć.
AJA