wiosenne porządki w ogrodzie
Przygotowując do sezonu rabaty z kwiatami, należy ściąć stare i uschnięte pędy, szczególnie w przypadku roślin jednorocznych. Jest to także właściwy moment na usunięcie na tych części roślin, które zaczęły rosnąć zbyt chaotycznie burząc zaplanowana strukturę, a nawet zagłuszając inne kwiaty | fot.: Fotolia

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?

Wczesna wiosna (a czasem jeszcze późna zima) to idealny moment na przygotowanie ogrodu do sezonu. W tym okresie warto zadbać o rabaty kwiatowe, trawniki. Można także przycinać większość krzewów i drzew. Nie warto zbyt długo zwlekać z pracami, ponieważ wraz z ociepleniem rośliny wypełnią się sokami, a wtedy mogą gorzej znosić zabiegi pielęgnacyjne. 

Zadbaj o rabaty z kwiatami i trawnik 

Przygotowując do sezonu rabaty z kwiatami, należy ściąć stare i uschnięte pędy, szczególnie w przypadku roślin jednorocznych. Jest to także właściwy moment na usunięcie na tych części roślin, które zaczęły rosnąć zbyt chaotycznie burząc zaplanowana strukturę, a nawet zagłuszając inne kwiaty. 

Po zakończeniu zimy trawnik może wyglądać mało atrakcyjnie. Z pewnością duża część trawy wyschnie, w jego obrębie mogły także pozostać pozostałości jesiennych liści. Przede wszystkim trawnik należy dokładnie wygrabić. Jeżeli darń tworzy zbyt zbitą warstwę, warto ją ponacinać szpadlem lub widłami. Napowietrzy to glebę oraz umożliwi lepsze nawodnienie roślin. W przypadku stosowania nawozu do trawnika, łatwiej przeniknie on do systemu korzeniowego, gdy struktura gleby została wcześniej rozluźniona. 

Wiosenne cięcie krzewów i drzew 

Krzewy należy ciąć, gdy miną mrozy i przez kilka dni temperatura będzie wynosić nieco ponad zero stopni. Musi to nastąpić koniecznie przed 2 połową marca, ponieważ po tym czasie rośliny wypełnia się sokami. Wtedy każde cięcie będzie narażało je na infekcje i przemarznięcie.  Krzewy rosnące na pędach zeszłorocznych należy jedynie przyciąć kosmetycznie (inaczej kwitnienie będzie znikome). Do usunięcia są wszelkie martwe, zainfekowane i uszkodzone pędy. Warto także przyciąć te z nich, które wychodzą poza zaplanowany kształt krzewu. Z kolei krzewy kwitnące na pędach tegorocznych można (i należy) przyciąć do około 2/3 długości. Wczesną wiosną i tak krzew wypuści nowe pędy, które nadadzą krzewowi zdrowego i odmłodzonego wyglądu. 

Drzewa owocowe należy przycinać w celach prześwietlenia korony. Usunięte muszą zostać gałęzie, które się krzyżują lub rosną do wnętrza korony. Podobnie należy postąpić z gałęziami martwymi lub zainfekowanymi. Usuwając gałąź należy ja ucinać tuż przy miejscu, z którego wyrasta. Powstała rana powinna zostać posmarowana maścią ogrodniczą. 

Ścieżki, chodniki i żywopłot 

Jeszcze zanim rozpocznie się na dobre okres wegetacyjny, warto oczyścić wszystkie ścieżki i chodniki. Można w tym celu użyć szpadla, który dobrze sprawdza się przy usuwaniu zbędnej ziemi. Elementy betonowe ścieżek warto także spłukać wodą i zostawić do wysuszenia. Jeżeli powstały jakieś spękania, jest to dobry moment na ich naprawę. Posiadając żywopłot, należy go przyciąć do połowy zeszłorocznych przyrostów. Jeżeli żywopłot jest już w pełni wykształcony, można przyciąć zeszłoroczne przyrosty niemal całkowicie. 

Decydując się w odpowiednim momencie na wiosenne porządki w ogrodzie, można nadać roślinom odpowiednią strukturę oraz zadbać o ich zdrowie. Przycięte krzewy i drzewa zostaną zachęcone do silniejszego wzrostu. Drzewka owocowe dzięki cięciom prześwietlającym wydadzą lepsze plony.

PBI

Sprawdź także

Wrzosy łąka

Prace ogrodowe na koniec lata – o czym warto pamiętać?

Końcówka lata to bardzo pracowity czas dla osób zajmujących się ogrodem. Należy poświęcić sporo czasu …