planszówki dla dwojga
Nie zawsze na planszówki uda się zebrać ekipę, zainteresujmy się więc tym, w co warto zagrać ze swoją sympatią, przyjacielem bądź znajomym | fot.: Fotolia

W jakie planszówki gra się najlepiej we 2 osoby?

Dożyliśmy czasów, w których swój renesans przeżywają gry planszowe. Jest to coraz popularniejsza forma spędzania czasu, wokół której ludzie (i to w każdym wieku) spotykają się w sowich domach, ale również w klubach i pubach. W miastach powstają również samodzielne ośrodki, dedykowane takiej rozrywce. Dzisiaj przyjrzyjmy się kilku grom, które z powodzeniem można zaproponować nawet dwóm graczom. Nie zawsze na planszówki uda się zebrać ekipę, zainteresujmy się więc tym, w co warto zagrać ze swoją sympatią, przyjacielem bądź znajomym. 

Kto chce zostać detektywem?

Na rozrywkę w skromnym gronie nadają się wszelkie gry, których fabuła opiera się na wątku detektywistycznym. Dla przykładu dobrą propozycją jest tutaj gra „Tajniacy Duet”. Celem rozgrywki jest odkrycie zakodowanych słów, którymi posługuje się drugi gracz (tajniak). Każda ze stron ma do odgadnięcia dziewięć wyrazów i w każdej turze otrzymuje drobne wskazówki od przeciwnej strony. Poza klasycznym trybem rozgrywki można spróbować swoich sił również w wariancie misji, który wprowadza dodatkowe elementy do gry. Jest to świetna propozycja dla każdego, kto lubi słowne rozgrywki i stan napięcia powodowany niemożnością odgadnięcia danego wyrazu. Chociaż gra jest przeznaczona dla dwóch graczy, bez problemu można ją rozszerzyć o kolejne osoby.

Krwawy diament

Prawdziwą perełką jet gra zatytułowana „Splendor”. Jej idea oparta jest o schemat bogacenia się. Wcielamy się w handlarza diamentów, który skupuje drogocenne kruszce, aby finalnie stać się największym ich dystrybutorem. Gra opiera się na cyklach, w trakcie których gracze mają do wyboru kilka akcji. Mogą albo dobrać walutę, albo zarezerwować kartę z diamentami, albo zakupić kartę za pieniądze, które już się udało zdobyć we wcześniejszych turach. Gra się kończy w momencie, w którym gracz przekroczy próg piętnastu punktów. Z pozoru jest to więc banalna rozgrywka, która jednak zaskarbiła sobie serca tysięcy graczy na całym świecie. „Splendor” jest obecnie dostępny niemal w każdy salonie z grami planszowymi.

Rozbuduj się

Następną propozycją jest gra przeznaczona na długie wieczory, ponieważ rozgrywka może zająć naprawdę wiele czasu. „Carcassonne” opiera swój schemat na rozbudowie planszy. Każdy gracz podczas każdej tury dobiera fragment planszy i układa go na stole. Z czasem te elementy zaczynają tworzyć spójny świat, który w każdej rozgrywce wygląda inaczej. Wraz z odkrywaniem kolejnych połaci terenu, gracze starają się ustawić swoich pionków na odpowiednim polu. Chodzi o to, aby uzyskać jak największą strefę wpływów, dzięki której na koniec gry będzie się posiadaczem największej liczby punktów. Aby zaznajomić się z pełnymi zasadami trzeba poświęcić trochę czasu, ale kiedy już się opanuje wszystkie tajniki rozgrywki, to Carcassonne potrafi zaabsorbować na naprawdę wiele godzin.

Powyższe przykłady są to wyłącznie propozycje, „coś na początek”. Chcąc poznać więcej gier planszowych dla dwóch graczy dobrze jest się udać do sklepu z planszówkami i porozmawiać ze sprzedawcą.

JBA

Sprawdź także

VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych

VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych – wśród gości m.in. Papcio Chmiel

30 czerwca 2017 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbył …