To rasa psów, która pojawiła się na Alasce wraz z tak zwaną ,,gorączką złota”. W dzisiejszych czasach Husky wykorzystuje się we wszystkich dyscyplinach, w których dużą rolę odgrywa wytrzymałość psa, jak na przykład w dogtrekkingu.
Charakterystyka rasy
Husky to psy o naprawdę oryginalnej urodzie. Posiadają średniej wielkości głowę. Na niej osadzone są wysoko ułożone uszy w kształcie trójkąta. Sierść na przedniej części głowy i na podbrzuszu ma umaszczenie białe. W pozostałych miejscach husky może posiadać kolory od śnieżnobiałego, aż do czarnego. Okrywa włosowa u tej rasy psów jest dwuwarstwowa i bardzo gruba, dlatego husky są odporne nawet na bardzo niskie temperatury. Ich ogon jest również gęsto owłosiony i bardzo nisko osadzony.
Wymagania
Jako, że Husky to bardzo aktywna i silna rasa psów, potrzebują bardzo dużej dawki codziennego ruchu, jak również różnego rodzaju ćwiczeń. Są bardzo inteligentne, dlatego najlepiej zapewnić im dość skomplikowane zadania, aby miały szansę się spełnić. Husky nie nadają się pod żadnym pozorem do trzymania w małym mieszkaniu w bloku. Jeżeli nie mają gdzie spożytkować swojej energii potrafią wykazywać zachowania destrukcyjne, a nawet agresywne. Husky do innych psów są na ogół bardzo przyjazne, niemniej jednak biorąc pod uwagę ich gabaryty nie zaleca się pozostawiania ich z bardzo małymi przedstawicielami innych ras. Rasa ta wykazuje bardzo duże zainteresowanie zabawą, którą mogą z nią praktykować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.
Pielęgnacja
Husky to rasa, której pielęgnację zdecydowanie należy zaliczyć do bardzo absorbujących. Największą ilość czasu zajmie nam oczywiście pielęgnacja ich sierści. Dwuwarstwową szatę naszego Husky powinniśmy wyczesywać przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Do tego zabiegu należy wykorzystać bardzo twardą szczotkę. Włos Huskiego należy rozczesywać przy użyciu drucianej szczotki ze szpilkami o gładkich zakończeniach. Linienie Husky odbywa się dwa razy do roku. W tym czasie jego sierść wymaga szczególnej pielęgnacji i częstego wyczesywania. Wielu właścicieli, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia z tą rasą traktuje to często jako objaw chorobowy, tymczasem jest to zupełnie normalny proces u przedstawicieli tej rasy. Kąpiel tego psa powinna być realizowana z częstotliwością raz na kilka miesięcy. Z racji tego że rasa ta ma bardzo grubą i nieprzemakalną okrywę włosową zabieg ten należy przeprowadzać bardzo dokładnie. Poza tym po myciu należy dokładnie wysuszyć całą sierść. Należy także zadbać o właściwą higienę jamy ustnej u tej rasy ( mycie zębów, lub podawanie psu specjalnych gryzaków ). Nie należy zapominać o czyszczeniu uszu i oczu za pomocą specjalnych preparatów do tego przeznaczonych.
Podsumowując powyższy opis psów Husky warto zaznaczyć, że jest to bardzo aktywna rasa, która potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu. Poza tym pielęgnacja ich sierści nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też posiadanie tejże rasy zaleca się tylko i wyłącznie doświadczonym hodowcom, którzy są w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki bytowania.
CKO