Inwestowanie we własne zdrowie na pewno zaowocuje dobrym samopoczuciem i energią do działania | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Inwestowanie w siebie, najlepsza inwestycja! Jak to robić?

Inwestowanie często kojarzy nam się z wielkim nakładem pieniędzy oraz poważnymi decyzjami. Wielu z nas przez brak wystarczających funduszy przestaje o tym myśleć. Zdarza się, że przyglądamy się biernie ludziom sukcesu i często zadajemy sobie pytanie, dlaczego nie mogę zajść tak daleko? To jedynie może wpędzać w spiralę negatywnych myśli, a co za tym idzie, utknięcie w jednym punkcie, prawdopodobnie w strefie swojego komfortu. Jednak inwestowanie nie musi zaczynać się od setek tysięcy na koncie bankowym, a wręcz przeciwnie, nawet z pustym portfelem możesz zacząć inwestować w siebie! Eksperci Matchbanker porównywarki finansowej podpowiedzą Ci, jak to zrobić.

#Zainwestuj w kompetencje miękkie

Inwestowanie w te kompetencje na pewno przyda Ci się nie tylko w życiu prywatnym, ale także w pracy. Niezależnie, jaki zawód wykonujesz, umiejętności takie jak kreatywność, zarządzanie czasem, produktywność, asertywność, umiejętność pracy w zespole czy negocjacji oraz odporność na stres są użyteczne. Pewnie zastanawiasz się, jak możesz na przykład zahartować się na stres czy ćwiczyć kreatywność? Wbrew pozorom, kompetencje miękkie można ćwiczyć. Dzięki nim będziesz bardziej produktywny, a nawet bardziej szczęśliwy i zmotywowany. Ponadto, pozyskasz więcej atutów, aby negocjować swoją wypłatę (oraz będziesz wiedział, jak to zrobić).

Najszybszym i najtańszym źródłem do nauki tych kompetencji jest oczywiście internet, a dokładnie blogi rozwojowe, kursy na YouTube czy fora dyskusyjne. Jeśli wolisz tradycyjną formę, znajdź książki w kierunku, w którym chcesz się rozwijać bądź znajdź grupy rozwoju osobistego czy warsztaty. Powiększysz dzięki temu swoje grono znajomości, co jest zdecydowanie inwestycją na przyszłość!

#Kompetencje twarde

Dowiedziałeś się właśnie o kompetencjach miękkich, więc analogicznie istnieją również kompetencje twarde. Na te umiejętności szczególną uwagę zwracają pracodawcy. Przez posiadanie prawa jazdy, znajomość języków obcych, pakietu Office lub Adobe Reader po programowanie czy wiedzę specjalistyczną. Wybór jest przeogromny. W tak dynamicznym świecie niezwykle ważną cechą jest chęć doskonalenia się, a także elastyczność i otwartość na przebranżowienie się. Dzięki temu łatwiej znajdziesz odpowiednią pracę i szybciej dostosujesz się do zmieniającego się rynku pracy.

#Edukacja finansowa

Niestety w Polsce wiedza finansowa jest na druzgocącym poziomie. Według badania OECD na temat wiedzy i zachowań finansowych spośród 30 krajów Polska znalazła się na niechlubnym ostatnim miejscu. To my kierujemy naszym budżetem i to od nas zależy czy będziemy umiejętnie gospodarować własne środki. W sieci jest wiele przydatnych blogów na temat finansów, warto znaleźć ulubiony. Dobrą metodą jest także wyznaczenie 5 minut każdego dnia na zapoznanie się z tematyką finansową. Taki okres czasu nie będzie przerażający, więc będzie bardziej prawdopodobne, że przysiądziesz regularnie do lektury.

#Zdrowie, dieta oraz sport

Inwestowanie we własne zdrowie na pewno zaowocuje dobrym samopoczuciem i energią do działania. Poświęć czas na ułożenie zdrowej diety, czytaj blogi kulinarne i eksperymentuj w kuchni.

Zadbaj również o odpowiednią ilość snu oraz jego jakość. Badania potwierdzają, że sen w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację, radzenie sobie ze stresem, a nawet kreatywność.

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Dobrym pomysłem, który zaoszczędzi nam również pieniądze jest dojeżdżanie rowerem do pracy czy szkoły. Dzięki temu będziesz miał dwa w jednym – zdrowie oraz oszczędność pieniędzy, a często również czasu, nie wspominając już o naturze. Umawiaj się też ze znajomymi na wspólny bieg bądź zapisuj się na maratony, wtedy będziesz miał większą motywację do regularnych ćwiczeń.

A Ty w co zainwestujesz tej zimy?

Sprawdź także

sport dla dzieci

Rola sportu w kształtowaniu charakteru młodzieży

Sport odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym młodzieży. Wpływa nie tylko na …