Hiszpański to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej melodyjnych języków w skali całej świata. Od pewnego czasu hiszpańszczyzna stopniowo cieszy się również coraz większa popularnością wśród Polaków: pojawiają się kolejne szkoły językowe oferujące naukę tego języka, rośnie liczba lektorów a kolejne uniwersytety wprowadzają do swojego programu Iberystykę lub też Filologię hiszpańską.
Według bardzo popularnego przekonania, hiszpański jest językiem całkowicie odmiennym od polszczyzny. Wielu osobom wydaje się również, że jest to język trudny. Zapewne oba te poglądy wynikają po pierwsze z odmienności fonetycznej hiszpańskiego od polszczyzny, a po drugie z faktu, że Latynosi, a zwłaszcza Hiszpanie mówią bardzo szybko, przez pierwsze wrażenie po zetknięciu się z tym językiem może sugerować właśnie wysoki stopień trudności. W rzeczywistości jednak, hiszpański jest stosunkowo łatwym językiem, zwłaszcza dla Polaków.
Co warto wiedzieć o nauce hiszpańskiego?
To prawda, że pod względem fonetycznym hiszpańczyzna całkowicie różni się od języka polskiego (jest to język wywodzący się z łaciny), jednak mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że hiszpańska gramatyka jest dość podobna do polskiej. Podobny a czasami wręcz identyczny jest szyk zdania, co naprawdę bardzo ułatwia naukę, przynajmniej do poziomu B1. To, co w hiszpańskim może być dla Polaka trudne to specyficzne reguły rządzące użyciem czasów przeszłych (dwa czasy przeszłe dokonane oraz jeden niedokonany) oraz tryb łączący, czyli subjuntivo. W porównaniu z językami takimi, jak jak francuski lub portugalski, hiszpański jest dość łatwy. Tym bardziej, że również hiszpańska wymowa jest prosta: zasadniczo wyrazy wymawia się tak, jak się je pisze. Istnieje co prawda zjawisko znane jako nieme „h”(wyraz „ahora” wymawiamy jako „aora”; „hola!” to „ola!”), poza tym jednak brak w języku hiszpańskim takich wątpliwych smaczków, jak na przykład łączenie międzywyrazowe w języku francuskim lub odmienne wymawianie poszczególnych liter w zależności od tego, czy są one położone w środku czy na końcu wyrazu, jak ma to miejsce w języku portugalskim.
Co również istotne, na rynku istnieje wiele znakomitych podręczników do nauki języka hiszpańskiego, włączając w to legendarną w środowisku Iberystów serię „Oskar Perlin”(szczególnie wcześniejsze wydania, jeszcze z lat 70, zasługują na uwagę). Nie ma również problemu z dostępem do literatury w języku hiszpańskim, a hiszpańskie kino oraz telewizja co roku wypuszczają na rynek setki produkcji, dzięki czemu również nauka ze słuchu, która w przypadku hiszpańskiego nie jest tak trudna, jak w portugalskim czy francuskim, nie przedstawia jakichś specjalnych trudności.
Czy warto inwestować w szkołę językową? Hiszpański jest bez wątpienia jednym z tych języków, których można się nauczyć samodzielnie. Tym niemniej, jeśli chcemy nabrać akcentu, przyda się się nam pomoc wykwalifikowanego lektora. Również niektóre zagadnienia gramatyczne warto poćwiczyć pod okiem osoby biegle władającej hiszpańczyzną.
Okazuje się więc, że, wbrew stereotypom, język hiszpański nie jest trudny. Jeżeli myślimy więc o nauce jakiegoś dźwięcznego, egzotycznego a zarazem eleganckiego języka, to z punktu widzenia nakładów pracy potrzebnej do opanowania go hiszpański bez wątpienia okaże się lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem, niż na przykład portugalski lub francuski.
RŁO