Kobieta nakłada krem
Emolienty nie tylko tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, lecz uzupełniają również lipidy naskórka wymyte przez wszelkiego rodzaju środki czyszczące zawierające w swoim składzie alkohol etylowy czy syntetyczne detergenty. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Emolienty – sposób na drugą młodość skóry

Chcąc zapewnić naszej skórze młody wygląd na długi czas, zadbać musimy o stosowne jej nawilżenie. W kosmetyce bardzo często do tego celu wykorzystywane jest zjawisko okluzji, które polega na szczelnym pokryciu powierzchni skóry przez tak zwane emolienty. Co warto wiedzieć na ich temat?

Film okluzyjny

Optymalny poziom nawilżenia skóry możemy uzyskać stosując substancje mające zdolność wiązania wilgoci w głębszych warstwach naskórka, używając hydrofilowych związków absorbujących wodę na jej powierzchni lub sięgając po stosowne układy, które tworzą na jej powierzchni film o właściwościach okluzyjnych. Związki, które cechują się takim a nie innym działaniem okluzyjnym określa się mianem emolientów. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do wygładzania oraz zmiękczania skóry. W większości przypadków nie zalicza się ich do specyficznych surowców receptury, lecz traktuje w kategoriach składników ich osnowy tłuszczowej o działaniu naskórkowym, które tworzą na powierzchni cienki film okluzyjny. Pełnią one funkcję opatrunku, który zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz odparowywaniem wody z jej głębszych warstw. Działanie zmiękczające emolientów opiera się o rozluźnianie, uelastycznianie oraz zwiększanie stopnia hydratacji warstwy keranocytów. W konsekwencji dochodzi do znaczącego wzrostu uwodnienia warstwy rogowej i wygładzenia powierzchni skóry.

Za sprawą swoich specyficznych właściwości, emolienty przyczyniają się do obniżenia tak zwanego współczynnika Transpidermal Water Loss, czyli poprzez naskórkowego ubytku wody. To kluczowy wskaźnik, który jest w stanie określić stopień uszkodzenia bariery naskórkowej.

Emolienty nie tylko tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, lecz uzupełniają również lipidy naskórka wymyte przez wszelkiego rodzaju środki czyszczące zawierające w swoim składzie alkohol etylowy czy syntetyczne detergenty. Zabezpieczona przez nie skóra wykazuje o wiele mniejszą tendencję do nadmiernej utraty woda niż ta, która nie została poddana jego działaniu. Dodatkowe informacje na temat emolientów znaleźć można pod adresem: https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/porady-dla-mam/czym-sa-emolienty/.

Emolienty niejedno mają imię

Termin emolient jest powszechnie używany w odniesieniu do różnego rodzaju, tak naturalnych jak i syntetycznych, surowców. Do kluczowych przedstawicieli związków należących do tej grupy zalicza się między innymi estry, trójglicerydy oraz ciekłe woski. W ostatnim czasie, dużą popularnością w kosmetyce cieszą się emolienty w postaci syntetycznych estrów. Spotykać można związki tego typu zarówno o prostych, jak i rozgałęzionych strukturach.

Do najczęściej wymienianych związków z tej grupy zalicza się mirystynian izopropylu i mirystynian mirycylu, które cechują się właściwościami zmiękczającymi oraz penetrującymi naskórek. Pokrywają one skórę cienką warstwą, która stwarza możliwość wymiany tlenowej oraz wodnej, nie pozostawiając równocześnie uczucia lepkości.

Kolejna grupa związków o działaniu okluzyjnym to oleje roślinne, których cenne właściwości znane były już w starożytnym Egipcie. Stosowane zewnętrznie, skutecznie pokrywają skórę cienką warstwą, zabezpieczając ją przed utratą wody i obniżeniem jej elastyczności.

Nowe emolienty

Grupą emolientów, która jest w stanie zastąpić oleje roślinne to ich polihydroksylowane pochodne, które mają znacznie lepsze właściwości nawilżające od ich prekursorów. Podobną do olejów rolę pełnią woski – tak roślinne, jak i zwierzęce, mineralne lub ich syntetyczne odpowiedniki. Ich główną zaletą jest dużą trwałość. Warto tu wspomnieć między innymi o wosku owczym, czyli lanolinie, która skutecznie zmiękcza naskórek i reguluje gospodarkę wodną skóry. W roli emolientów występują także produkty jego przerobu, w tym wydzielana frakcja alkoholowa znana jako alkohole lanolinowe.

W preparatach kosmetycznych równie często stosuje się biogenny węglowodór, jakim jest skwalen, który przyczynia się do zwiększenia bariery ochronnej skóry. To związek łatwo rozprzestrzeniający się i tworzący na jej powierzchni film okluzyjny.

W składzie dostępnych na rynku kosmetyków nierzadko spotkać można również oleje parafinowe oraz wazelinowe. Ich znaczenie wynika między innymi ze specyficznych właściwości fizycznych zbliżonych do tych, które posiadają tłuszcze roślinne oraz zwierzęce. W odróżnieniu od nich, są one znacznie bardziej trwałe.

Mechanizm działania olejów mineralnych bazuje o tworzenie się na powierzchni skóry bariery okluzyjnej hamującej utratę wody to otoczenia i zapobiegającej jej nadmiernemu przesuszaniu się. Wazelina oraz inne zbliżone do niej środki nawilżające wykazują skuteczne działanie jeśli chodzi o zapobieganie wysuszeniu skóry. Ich duża popularność to zasługa wysokiej skuteczności w połączeniu z niską ceną.

Źródła:

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a753-Emolienty_8211_druga_mlodosc_skory
  • http://twojezdrowie.rmf24.pl/
  • https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/porady-dla-mam/czym-sa-emolienty/

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zmarszczki na dekolcie

Zmarszczki na dekolcie – jak im zapobiegać?

Zmarszczki na dekolcie to problem, który dotyka wiele kobiet. Choć często pomijane w codziennej pielęgnacji, …