VAT
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy zakup przyczepy samochodowej możemy wliczyć do kosztów firmy, należy dokładnie poznać zasady odliczania podatku VAT. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup przyczepy samochodowej a koszty firmy i odliczenie VAT

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy zakup przyczepy samochodowej możemy wliczyć do kosztów firmy, należy dokładnie poznać zasady odliczania podatku VAT. Dotyczą one użytkowania samochodów firmowych bądź prywatnych na cele działalności gospodarczej. Kiedy się dany samochód okazuje się w pełni firmowy, to tutaj odliczyć można cały podatek VAT. Jeśli jednak jest to samochód prywatny dodatkowo wykorzystywany w firmie, to tutaj można odliczyć 50% podatku VAT. Jeśli tak jest, to jak należy odliczyć zakup przyczepki samochodowej, biorąc pod uwagę przepisy podatku VAT i podatku dochodowego? Przekonajmy się o tym krok po kroku, aby móc później uwzględnić sprzedaż przyczep warszawa.

Odliczenie podatku VAT

Pełne odliczenie podatku VAT z zakupu przyczepki samochodowej jest możliwe, gdy: prowadzona jest km dla celów VAT, wypełniono zgłoszenie VAT-26, samochód stanowi majątek firmowy, wykonano regulamin użytkowania samochodu. Jeśli samochód wykorzystywany jest również do celów prywatnych (nie ma znaczenia czy stanowi majątek firmowy), to można odliczyć 50% VAT od zakupu przyczepki.

Takie rozumienie jest zgodne z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 17 lutego 2015 roku, z której wynika, że przyczepa i laweta samochodowa nie są pojazdem samochodowym.

Przyczepę samochodową można wliczyć do środków trwałych firmy, jeśli: jest współwłasnością bądź własnością podatnika, jest zdatna do użytku i kompletna, wytworzona lub nabyta we własnym zakresie, posiada przewidywany okres użytkowania przynajmniej rok, wykorzystywana jest na cele działalności i może być oddana do użytku na podstawie leasingu, najmu czy dzierżawy. Wartość środka trwałego musi przekraczać 3500 zł brutto dla zwolniony podatników VAT i 3500 netto dla czynnych podatników VAT.

Przykład i podsumowanie

Czynny podatnik podatku VAT dokonał zakupu przyczepy samochodowej o wartości 5000 zł netto. Została zakupiona do samochodu firmowego, któremu przysługuje 50% odliczenie podatku VAT. Jak w takiej sytuacji rozliczamy zakup przyczepy?

  • Po pierwsze przyczepę zaliczamy jako odrębny środek trwały. W takim razie należy wybrać przewidywaną stawkę amortyzacyjną 14%.
  • Po drugie odliczamy 100% podatku VAT.
  • Po trzecie, jeśli przyczepy nie można by uznać za środek trwały, to należałoby jej zakup zaliczyć do bezpośrednio do kosztów firmowych, zgodnie z fakturą otrzymaną w danym miesiącu.

Zakup przyczepy samochodowej przez czynnego podatnika VAT umożliwia 100% odliczenia podatku VAT bez względu na to, przez jaki pojazd będzie ona wykorzystywana. W przypadku spełnienia odpowiednich warunków należy ją uznać za środek trwały.

Zakup przyczepy samochodowej

Przyczepy samochodowe okazują się przydatne w niemalże każdej firmie. Warto przemyśleć, jak przydatna okazałaby się w naszej działalności. Możliwe, że dzięki niej o wiele łatwiej byłoby nam transportować różne materiały. Innym razem moglibyśmy pozwolić sobie na wynajem takich przyczep samochodowych, jak dodatkowy pomysł na biznes.

W takiej sytuacji warto jest wyszukać sprawdzonego producenta przyczep samochodowych, którym od wielu lat okazuje się Kam-Przyczepki. To właśnie dzięki niemu organizowana jest profesjonalna sprzedaż przyczep samochodowych w Warszawie, na którą zdecydowało się już tak wielu przedsiębiorców w całej Polsce. Możliwe, że i dla nas okaże się to świetna propozycja. Warto to przemyśleć, ponieważ już ustaliliśmy, jak w prosty sposób moglibyśmy wliczyć taką przyczepę do kosztów naszej firmy.

Materiał partnera zewnętrznego