Stare krzesła w nowym wydaniu – 5 najciekawszych pomysłów

Każda nóżka w innym kolorze lub tylko ich dolny fragment w kontrastowej barwie, dzięki czemu wyglądają jak zanurzone w farbie? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Papier ścierny, pędzle i farba – to podstawowe akcesoria, za pomocą których przeprowadzimy szybką i jakże udaną renowację drewnianego krzesła spisanego przez innych na straty. Sprawdź, jak odnowić stare krzesło, aby służyło jeszcze przez lata.

Popularność tematyki DIY („do it youself”, czyli „zrób to sam”) oraz coraz większe zainteresowanie recyklingiem i szeroko rozumianą ekologią sprawiły, że uwierzyliśmy w swoje siły i ochoczo chwyciliśmy za narzędzia. Po co bowiem wyrzucać i kupować nowe, skoro można odnowić, po co tracić długie godziny i pieniądze, skoro możemy stworzyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego całkowicie samodzielnie? Dzięki temu zmienimy wygląd mebla, odświeżymy go i nadamy mu nowe życia. Eksperci Sadolin podpowiadają, jak odnowić drewniane krzesła i osiągnąć spektakularny efekt. Oto 5 pomysłów na stare krzesła w nowym wydaniu.

Chcę oglądać Twoje nogi

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pracach renowacyjnych, zacznijmy od szczegółu. W tym przypadku: od nóg krzesła. Każda nóżka w innym kolorze lub tylko ich dolny fragment w kontrastowej barwie, dzięki czemu wyglądają jak zanurzone w farbie? To, na ile możemy sobie pozwolić, zależy m.in. od charakteru wnętrza oraz ogólnej kolorystyki aranżacji. Kolorowe nóżki mogą stać się interesującym wnętrzarskim detalem i dopiąć przemyślany projekt pomieszczenia.

Każde w innym kolorze

Każde krzesło w innym kolorze? To modny sposób na „podkręcenie” aranżacji i wprowadzenie do wnętrza elementu zaskoczenia. Kiedyś charakteryzował przede wszystkim mieszkania w stylu eklektycznym, jednak równie dobrze można go zastosować w domach urządzonych na modłę skandynawską, industrialną czy retro. Doskonale, jeśli oprócz różnych kolorów krzeseł mamy możliwość zestawienia ze sobą różnych modeli – wysokich i niskich, z oparciami i bez. To misz-masz w najlepszym wydaniu, szczególnie w jadalni!

Najmodniejsza biel

Jeśli szukamy sprawdzonego pomysłu na renowację starego krzesła, postawmy na nieśmiertelną biel. Białe krzesło to kluczowy atrybut wnętrz w przynajmniej kilku najmodniejszych stylach: skandynawskim, prowansalskim oraz rustykalnym. Wnosi do wnętrza odrobinę romantyczności, poza tym kojarzy się subtelnie, lekko i kobieco.

Białe krzesło
Białe krzesło to kluczowy atrybut wnętrz w przynajmniej kilku najmodniejszych stylach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli wcześniej krzesło było pomalowane na ciemny kolor lub jest pokryte lakierem czy lakierobejcą, prace rozpocznijmy od usunięcia całej poprzedniej powłoki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nowa warstwa farby osiągnie dobre krycie i będzie doskonale trzymała się oczyszczonego podłoża. Jeżeli zaś chcemy uzyskać charakterystyczne dla stylu prowansalskiego przetarcia, wystarczy, że zmatowimy starą powłokę malarską lub lakierniczą i bezpośrednio na nią nałożymy warstwę białej farby. Po wyschnięciu przeszlifujmy ją. Pamiętajmy jednak, że zda to egzamin tylko wtedy, jeśli poprzednia powłoka nie łuszczy się i nie odspaja.

Zabawa w dwa kolory

Składane krzesło w dwóch kolorach
Jeżeli nasze stare krzesło jest zbudowane z wąskich deseczek (szczególnie w przypadku mebli składanych, także ogrodowych), poeksperymentujmy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeden kolor to czasami stanowczo za mało. Szczególnie, jeśli konstrukcja krzesła aż zachęca do eksperymentów. Jeżeli nasze stare krzesło jest zbudowane z wąskich deseczek (szczególnie w przypadku mebli składanych, także ogrodowych), poeksperymentujmy. Kolejne deski pomalujmy na inne, najlepiej kontrastujące kolory. Jakie połączenia zdadzą tu egzamin? Chociażby szarość i biel. Interesująco będzie prezentować się również połączenie odcienia rustykalnego dębu oraz kwitnącej wiśni, czyli delikatnego brązu i subtelnego różu.

Krzesło-niewidka

Krzesło niewidka
Pomalujmy krzesła na kolor ściany, idealnie dobierając odcienie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeżeli zaś lubimy zabawę końcowym efektem wizualnym, a przy okazji percepcją, pomalujmy krzesła na kolor ściany, idealnie dobierając odcienie. Wystarczy ustawić krzesła pod ścianą, na której „coś się dzieje”, na której uwieczniono już wyrazisty kształt czy motyw, a następnie odtworzyć je na powierzchni drewna. W zachowaniu precyzji pomoże nam miarka, ołówek oraz taśma malarska.

Jaką farbą pomalować stare krzesło?

Wybór odpowiedniej farby to kwestia kluczowa dla powodzenia misji „renowacja”. Jeżeli pragniemy uzyskać trwałe i odporne na wilgoć czy szorowanie powłoki, a jednocześnie głębię koloru i równomierne krycie, musimy zdecydować się na dobry jakościowo produkt. Jakieś przykłady? Do odnawiania drewnianych mebli sprawdzi się m.in. Sadolin Lakierobejca Dekor. Tworzy eleganckie satynowe powłoki, jednak nie zakrywa całkowicie rysunku słojów, a subtelnie je uwydatnia, jednocześnie barwiąc drewno na piękne kolory, jak miętowy, błękitny czy rozmyty róż.

Czasami tak, wydawałoby się, nieznaczny element wyposażenia, jakim jest krzesło może diametralnie odmienić wnętrze. Wystarczy odświeżyć jego wygląd, zedrzeć starą warstwę farby i pomalować je na nieoczywisty kolor. Skuśmy się na taki eksperyment.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jak odnowić stare meble?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że dziedziczymy stare meble lub stoją one od lat w naszych …