Jeśli samochody odgrywają ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu twojego biznesu, potrzebny jest ci profesjonalny monitoring GPS. Wbrew pozorom, systemy tego rodzaju służą nie tylko jako zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdów. Pozwalają również zoptymalizować koszty eksploatacji aut. Zobacz, jak to działa.
Myśląc o systemach monitorowania pojazdów, większość osób koncentruje się na funkcjach związanych z ich bezpieczeństwem. I rzeczywiście, monitoring GPS pozwala na szybką lokalizację auta, co umożliwi jego odzyskanie, gdyby zostało skradzione. To jednak tylko ułamek możliwości, jakie oferują takie rozwiązania. Dziś firmy wykorzystują je w kontekście zarządzania flotą.
Monitoring GPS pozwoli ci przejąć kontrolę nad samochodami
Instalacja lokalizatorów GPS w pojazdach firmowych pozwoli przede wszystkim monitorować ich status przez 24 godziny na dobę. Oznacza to, że będziesz wiedział:
- gdzie w danym momencie jest twoje auto i jaką trasą się porusza,
- jaką trasę przebyły samochody i czy kierowcy wykorzystywali je zgodnie z przeznaczeniem,
- jakie dystanse przebyły pojazdy i ile paliwa zużyły.
Te informacje pozwolą ci zarówno przewidzieć wydatki na eksploatację w comiesięcznym budżecie firmowym, jak i lepiej zaplanować pracę pojazdów.
Efektywne zarządzanie pracą pojazdów
Raporty, których dostarczy monitoring GPS, pozwolą rzetelnie przeanalizować sposób, w jaki są użytkowane auta w twojej firmie. Dzięki nim będziesz mógł np. lepiej zaplanować trasy przejazdów poszczególnych pojazdów, aby wyeliminować tzw. puste przebiegi. Przy pomocy nowoczesnego monitoringu będziesz mógł również zarządzać bieżącymi trasami realizowanymi przez kierowców – sprawdzając na bieżąco, które z wyznaczonych punktów zostały przez nich odwiedzone i ile pozostało im do zakończenia zadań. Dzięki temu łatwiej będzie też dokonać szybkich zmian, gdy np. pojawi się nowe zlecenie do zrealizowania w ciągu dnia.
Zabezpieczenie przed nadużyciami
Kradzieże paliwa czy wykorzystanie służbowego samochodu do celów prywatnych bez pozwolenia – to nadużycia, na które nagminnie narażone są firmy. System monitoringu GPS pozwala je wyeliminować. Odpowiednio skonfigurowana instalacja wdrożona np. przez Konsalnet pozwoli rejestrować nie tylko realne zużycie paliwa, ale i każde odkręcenie korka baku – to zadziała również prewencyjnie.
Ponadto, jeśli udostępniasz pracownikom auto do celów prywatnych, monitoring da możliwość przełączenia trybu pracy systemu. W ten sposób pracownik będzie mógł uczciwie zarejestrować osobiste przejazdy, a następnie rozliczyć się z nich zgodnie z ustalonymi zasadami.
Warto również pamiętać, że systemy monitorowania pojazdów przydają się także przy rejestracji przewozu towarów wrażliwych w PUESC – można je wykorzystać jako zewnętrzny system lokalizacji (ZSL), niezawodnie spełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa.
Materiał partnera zewnętrznego