Bakterie, które gromadzą się między dziąsłem a szyjką zęba, przyczyniają się do schorzeń tkanek okołozębowych | fot.: pixabay.com

Najczęstsze problemy jamy ustnej

W jamie ustnej może żyć nawet kilkaset gatunków mikroorganizmów, które namnażają się wskutek nieprawidłowej higieny. Lwią część stanowią bakterie, odpowiadające za różnorodne infekcje a nawet choroby ogólnoustrojowe. W tym artykule, przedstawimy najczęstsze problemy jamy ustnej, które dotyczą wielu Polaków.

Zapalenie dziąseł

Bakterie, które gromadzą się między dziąsłem a szyjką zęba, przyczyniają się do schorzeń tkanek okołozębowych. Odkładanie się płytki nazębnej, będące wynikiem niewłaściwej higieny, uszkodzenia mechaniczne oraz brak witamin to jedne z głównych przyczyn zapalenia dziąseł. Charakteryzuje się ono obrzękiem, zaczerwienieniem, nadwrażliwością a także krwawieniem, co znacznie utrudnia szczotkowanie zębów oraz swobodne spożywanie pokarmów. Nieleczone zapalenie dziąseł może przyczynić się do powstawania ropni przyzębowych, które z kolei mogą skutkować wypadaniem zębów.

Afty i pleśniawki

Afty to niewielkie lecz bolesne nadżerki w błonie śluzowej jamy ustnej, które można rozpoznać po białym nalocie, a także po otaczającym je zaczerwienieniu. Najczęściej pojawiają się na podniebieniu miękkim, wewnętrznej stronie policzków, wargach i języku. Wywołują je głównie takie czynniki, jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choroby zębów, alergie, obniżona odporność, a nawet przyjmowanie niektórych leków. Afty mogą mieć charakter powracający i cyklicznie się pojawiać (częściej niż raz w roku). Pleśniawki (znane także pod nazwą drożdżycy) to z kolei biały nalot, który pojawia się w jamie ustnej. Dolegliwość ta najczęściej dotyka niemowlęta, jednak mogą się z nią borykać także dorośli. Pleśniawki są wywoływane przez grzyby Candidia albicans, a odpowiednio leczone, znikają po 5-10 dniach.

Odleżyny w jamie ustnej

Owrzodzenia odleżynowe w obrębie jamy ustnej powstają najczęściej w wyniku zewnętrznych czynników, takich jak noszenie aparatu ortodontycznego lub protez, a także urazów będących skutkiem ubocznym zabiegów stomatologicznych. Podrażnienie błony śluzowej może się zamienić w rany, a następnie owrzodzenia, które czasami są bardzo bolesne, tym samym powodując dyskomfort podczas spożywania posiłków. Poza wyeliminowaniem przyczyn, które powodują odleżyny w jamie ustnej, warto (a niekiedy także trzeba) stosować miejscowo odpowiednie preparaty, które przyspieszą gojenie.

W przypadku zaistnienia któregokolwiek ze wskazanych wyżej problemów, trzeba skonsultować się ze stomatologiem, który zaleci stosowanie odpowiednich leków w postaci maści, sprayu lub płukanek. Niektóre preparaty przeznaczone do stosowania w przypadku problemów jamy ustnej (np. Dentospet https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/#problemy-zdrowotne-w-jamie-ustnej), niemal w całości powstają na bazie naturalnych składników, takich jak rumianek, liść szałwii, kłącze tataraku, ziele arniki i mięty.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

przepisy na kiszonki

Kiszonki – dlaczego warto je jeść, co i jak kisić?

Kiszonki to tanie i wartościowe źródło cennych składników odżywczych i naturalny probiotyk. Do tego smakują …