Historia mody bywa fascynująca. Z pozoru zwykłe projekty, na skutek zrządzenia losu, znajomości branży oraz zmian społecznych, stają się kultowymi. Co ciekawsze, większość z nich napotkała wcześniej sprzeciw i ogromny odzew krytyki. Kontrowersyjne wzory, kroje i pojawienie się ich na ulicach miast budziły oburzenie i podziw jednocześnie. Aż dziw bierze, że dziś, wszystkie te elementy znajdziemy w niemalże każdej, kobiecej szafie.
Jeansy
Pierwotnie jeans (wtedy bardziej popularny pod nazwą denim), był propozycją skierowaną dla wąskiej grupy robotniczej. Projekt powstał z myślą o marynarzach, którzy potrzebowali niebieskich, trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne kostiumów. Jeans okazał się być idealnym – głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Z czasem jednak okazało się, iż materiał doskonale nadawał się to prac górniczych i farmerskich. Kultowe już dziś ogrodniczki nosili poławiacze złota, którzy przy licznym schylaniu, nie musieli poprawiać swojego munduru. Wszystkie dotychczasowe projekty powstały przez Oscara Levi Straussa, projektanta i późniejszego założyciela znanej marki Levi’s. Fenomen i coraz większa popularność zaskoczyła nawet samego twórcę. Okazało się bowiem, iż z pozoru roboczy strój, może również zostać wykorzystanym na ulicach amerykańskich miast. Rosnące zainteresowanie zmuszało do projektowania nowych modeli. W taki też sposób powstał najsłynniejszy krój boot-cut, będący nijako symbolem marki. Był to rok 1905, który zapoczątkował prawdziwy fenomen, trwający po dziś dzień.
Mała czarna
Zaprojektowana w 1926 roku, przez słynną już wtedy projektantkę -Coco Chanel. Projekt powstał na specjalne zlecenie amerykańskiego magazynu Vogue, który zlecił nowe szkice kolekcji damskiej. W jednym z pokoi francuskiego lokalu powstał szkic klasycznej, czarnej sukienki damskiej, sięgającej kolan. Jej prostota i elegancja łączyła w sobie zarówno ogromny procent klasy jak i znaczny procent kontrowersji. Ówczesne trendy i panująca moda nie zakładała tak krótkich sukienek. Odsłonięte kolana stawały się zbyt frywolne, a mała-czarna symbolizowała zbyt dużą śmiałość. Pomimo ochoczo przyjętego projektu i pozytywnych recenzji wystawionych przez magazyn Vogue, krój ten przez wiele lat był krytykowany. Na szczęście jego ponadczasowość oraz śmiałość emancypantek spowodowała, że obecne sklepy oferują nam prawdziwy przekrój pięknych „małych czarnych” (więcej np. tutaj https://modbis.pl/pol_m_Suknie-i-sukienki-damskie_Sukienki-koktajlowe-150.html#filter_submit)
Płaszcz typu trencz
Powstał z myślą o mundurze armii brytyjskiej, która potrzebowała wodoodpornego płaszcza. Angielska pogoda oraz chęć uchwycenia elementów klasycznej marynarki wojskowej spowodowała, iż obecny trencz posiada wiele charakterystycznych elementów. Wśród nich wyróżniamy pagony na ramionach, dwurzędowe guziki, wiązania na wysokości talii i szerokie ramiona. Krój ten okazał się być niezwykle popularny, a inspirację chętnie podchwyciły największe domy mody. Wśród nich pojawił się projekt Burberry, który zaproponował podszewkę w kratę. Chwilę później premierę miał film Casablanca, w której to Humprey Boghart przedstawił swoją wizję na stylizację trencza. Świat oszalał na jego punkcie tak bardzo, że nosimy go również w XXI wieku.
Materiał partnera zewnętrznego