Skłonność organizmu do produkowania zbyt dużej ilości cholesterolu może być dziedziczna, ale często jego nadmiar jest wynikiem niezdrowych nawyków żywieniowych. Zmiany w stylu życia, takie jak wprowadzenie zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia i rzucenie palenia, to pierwsza linia obrony przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu.
Wysoki poziom cholesterolu nie daje objawów. Jedyny sposób na jego wykrycie, to badanie krwi nazywane panelem lipidowym. Zazwyczaj obejmuje cholesterol całkowity, HDL, LDL i triglicerydy. Jeśli wyniki wskażą zbyt wysokie stężenia, trzeba rozpocząć leczenie.
Medycyna konwencjonalna
To, jakie środki wybierze lekarz, zależy od osobistych czynników ryzyka pacjenta, jego wieku, stanu zdrowia i możliwych skutków ubocznych kuracji. Często przepisuje się statyny blokujące substancję, której wątroba potrzebuje do wytwarzania cholesterolu. Mogą one również pomóc we wchłonięciu złogów nagromadzonych w ścianach naczyń krwionośnych, potencjalnie odwracając chorobę wieńcową. Tolerancja tego leku różni się w zależności od osoby. Powszechnymi działaniami niepożądanymi statyn są bóle i uszkodzenia mięśni, odwracalna utrata pamięci i dezorientacja oraz podwyższony poziom cukru we krwi.
Kolejna opcja to niacyna. Ogranicza ona zdolność wątroby do wytwarzania cholesterolu, ale bywa wiązana z udarami, dlatego większość lekarzy zaleca ją jedynie tym osobom, które nie powinny przyjmować statyn. Kurację lekami mogą wspierać preparaty z kwasami tłuszczowymi omega-3, które pomagają obniżyć poziom triglicerydów. Kiedy lekarz ustali sposób postępowania, powinien zlecić testy czynności wątroby w celu monitorowania wpływu leków na ten organ.
Środki zaradcze dotyczące stylu życia
Jak obniżyć cholesterol LDL metodami domowymi? Wprowadzając niezbędne zmiany w stylu życia. Aby poprawić wyniki cholesterolu, warto zacząć od pozbycia się nadwagi. Utrata nawet kilku nadmiarowych kilogramów może obniżyć poziom cholesterolu. Pomóc w tym mogą regularne ćwiczenia (co najmniej pięć razy w tygodniu po pół godziny) oraz zdrowa dieta. Najlepiej oprzeć ją na żywności pochodzenia roślinnego, czyli warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Trzeba za to ograniczyć tłuszcze nasycone, znajdujące się w czerwonym mięsie i nabiale z pełnego mleka oraz tłuszcze trans, które dodawane są do wielu przetworzonych produktów spożywczych. Zdrowszym wyborem jest tłuszcz jednonienasycony, występujący m.in. w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Inne jego źródła to awokado, orzechy i tłuste ryby. Również niektóre naturalne produkty mogą wspierać walkę ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. To jęczmień, otręby owsiane, nasiona babki jajowatej, a także wyciąg z bergamoty, obecny w nowoczesnych suplementach diety.
Nawet biorąc leki obniżające poziom cholesterolu, trzeba pamiętać o znaczeniu zmian w stylu życia dla skutecznego powrotu do zdrowia. Przed ich wprowadzeniem warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości.
Materiał partnera zewnętrznego