Wraz z rozwojem rynku e-commerce coraz większa liczba osób korzysta z usług firm kurierskich. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą i posiadasz działalność wysyłkową, czy też jesteś osobą prywatną, a paczki wysyłasz raz na jakiś czas – korzystanie z kuriera jest bardzo wygodne. Przez to, że w paczce można przesłać prawie wszystko, coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania.
-
- Przygotowanie paczki kurierskiej do wysłki
- Rozmiary paczek
- Jak nadać przygotowaną paczkę
Przygotowanie paczki kurierskiej do wysyłki
Przed nadaniem przesyłki należy ją odpowiednio przygotować. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości opakowanie, które pomieści przesyłany przez ciebie przedmiot i będzie dostosowany do jego masy. Zawartość nie powinna bezpośrednio stykać się ze ściankami kartonu – aby tego uniknąć dodatkowo najlepiej zabezpieczyć przedmiot folią bąbelkową. Rzeczy o nieregularnych kształtach również należy zabezpieczyć wypełnieniem. Należy ułożyć je tak, aby uniemożliwić przemieszczanie się zawartości paczki. Do oklejenia opakowania wykorzystaj wysokiej jakości taśmę klejącą, aby przesyłka nie otworzyła się w trakcie przewozu. Na tak przygotowaną paczkę należy nakleić etykietę, którą na przykład w firmie kurierskiej Inpost uzupełnisz w managerze paczek dostępnym na stronie internetowej. Jest to intuicyjny program, który po wypełnieniu danych potrzebnych do nadania paczki poda koszt nadania przesyłki. Dodatkowo dzięki managerowi paczek można od razu opłacić paczkę i wydrukować etykietę. Etykieta musi zostać przyklejona do przesyłki w trwały sposób, który uniemożliwi jej oderwanie w trakcie transportu.
Rozmiary paczek
W zależności od firmy przewozowej oraz wybranego sposobu nadania paczki mogą mieć one różne wymiary. Przykładowo przesyłka Inpost może ważyć do 25 kg. Wymiary paczek dopuszczane przez tą firmę
to:
- Gabaryt A – 80 x 380 x 640 mm
- Gabaryt B – 190 x 380 x 640 mm
- Gabaryt C – 41 x 38 x 64 cm
- Gabaryt D – 50 x 50 x 80 cm
Dodatkowo korzystając z paczkomatów wysyłać można paczki o gabarytach: A, B oraz C. Wynika to z ograniczonych rozmiarów paczkomatów. Nadanie przesyłki o większych wymiarach skutkować może uszkodzeniem przy próbie wyciągnięcia ich ze skrytki i zwrotem do nadawcy. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług kuriera InPost.
Jak nadać przygotowaną paczkę
Istnieje parę wygodnych sposobów nadania paczek kurierskich. Dodatkowo nie podpisywania umowy świadczenia usług kurierskich, a więc ograniczają zbędne formalności:
- Zamów kuriera online, który odbierze paczkę z miejsca, które wskażesz,
- Skorzystaj z POP – Punktu Odbioru Paczek. Wystarczy, abyś udał się do najbliższego punktu odbioru z odpowiednio przygotowaną paczką, aby ją nadać,
- Wykorzystaj paczkomat. Jest to wygodna opcja zwłaszcza dlatego, iż nie trzeba czekać na kuriera, a paczkomaty czynne są całą dobę. Paczkę więc możesz nadać w dowolnym momencie. Wystarczy, że podasz dane swoje oraz odbiorcy, wskażesz paczkomat docelowy, włożysz paczkę do skrzynki i odbierzesz potwierdzenie. Przy wybraniu tej opcji pamiętaj, że powinieneś unikać wysyłania: pieniędzy, przedmiotów wartościowych, zwierząt oraz roślin i przedmiotów kruchych.
Dodatkowo wiele firm umożliwia śledzenie przesyłek online lub w dedykowanych aplikacjach, dzięki czemu szybko sprawdzisz, w jakim miejscu znajduje się przesyłka i czy została już doręczona do nadawcy. Paczkę również można ubezpieczyć. Jeśli więc przesyłasz wartościowy przedmiot warto, abyś skorzystał z tej opcji. Nadaj paczkę przez kuriera i bądź spokojny dzięki ubezpieczeniu. Nie jest to droga opcja, a dzięki niej zyskasz pewność, że w razie czego odzyskasz wartość przesyłki.
Materiał partnera zewnętrznego