nieświeży oddech
Widać zatem, że przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. Cześć z nich jest bardzo błaha, jednak niektóre mają naprawdę poważne podłoże | fot.: Fotolia

Najpopularniejsze przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech jest niestety dość częstą przypadłością, która jest dla nas bardzo uciążliwa. Brzydki zapach z ust może być dla nas bardzo krępujący, czasami nawet do tego  stopnia, że ogranicza nam kontakty towarzyskie – czujemy się skrępowani, kiedy mamy stanąć z kimś twarzą w twarz i przeprowadzić rozmowę, jeśli wiemy, że nasz oddech nie jest za świeży. Dlaczego tak się dzieje, że czasami nasz oddech nie jest tak świeży jak byśmy sobie tego życzyli? Jakie są najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu i czy można coś zrobić, aby się go pozbyć?

Właściwa higiena jamy ustnej

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Musimy koniecznie pamiętać o tym, że pokarm, który gromadzi się na naszych zębach, jest doskonałą pożywką do rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów, których obecność z kolei będzie prowadziła do rozwoju próchnicy zębów, jak również stanów zapalnych dziąseł i śluzówki jamy ustnej, które przyczyniają się do tego, że pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi też do rozwoju kamienia nazębnego, którego obecność również może przyczyniać się do brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Dlatego też niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Co zatem należy robić? Przede wszystkim trzeba bardzo doglądnie myć zęby, przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem przed położeniem się do łóżka. Najlepiej zaś byłoby, gdybyśmy myli zęby po każdym posiłku. Trzeba pamiętać też o tym, że aby dokładnie wyszczotkować zęby, ich mycie powinno trwać co najemnej trzy minuty, w tym czasie powinniśmy umyć płaszczyznę zębów bardzo dokładnie z każdej strony. Warto też w ciągu dnia przepłukiwać jamę ustną specjalnymi płynami stomatologicznymi, jak również chociaż raz dziennie używać nici dentystycznej po to, aby pozbyć się nawet tych najmniejszych resztek jedzenia znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych. Natomiast osoby, które noszą protezy zębowe, powinny również dbać o ich higienę i myć je co najmniej dwa razy dziennie.

Obecnie możemy wybrać preparaty do higieny jamy ustnej, które nie tylko pomogą nam zadbać o higienę i świeży oddech ale również wspomogą walkę z innymi problemami jak np.: przebarwienia, parodontoza, nadwrażliwość: https://www.doz.pl/apteka/k578-Swiezy_oddech

Choroby przewodu pokarmowego, a nieświeży zapach z ust

Kolejną przyczyną nieświeżego oddechu mogą też być różnego rodzaju problemy związane z chorobami przewodu pokarmowego. Zdarza się, że za obecność nieświeżego oddechu odpowiedzialny jest stan zapalny błony śluzowej żołądka, jak również obecność uchyłków przełyku, w których może dochodzić do gromadzenia się pogryzionego pokarmu. Zdarza się też, że przyczyną nieświeżego oddechu może być grzybica przewodu pokarmowego, a także obecność bakterii lub grzybów w gardle, co można potwierdzić za pomocą wymazu z gardła.

Przyczyną nieświeżego oddechu bywają także choroby laryngologiczne. Bardzo często za nieświeży oddech odpowiedzialny jest stan zapalny zatok, zwłaszcza jeśli jest to przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Zalegająca w nich bowiem ropna wydzielina może powodować, że nasz oddech będzie bardzo nieświeży. Ponadto, często na nieświeży oddech skarżą się też pacjenci, którzy chorują na nawrotowe anginy oraz stany zapalne gardła, zwłaszcza, jeśli ich migdałki są bardzo duże i mogą  w nich gromadzić się resztki jedzenia. Dodatkowo też osoby, które mają problem z alergicznym nieżytem nosa, zwłaszcza przewlekłym, często też cierpią na problem z nieświeżym oddechem – może bowiem dochodzić do bakteryjnego nadkażenia się zalegającej w nosie wydzieliny, która spływając tylna ściana gardła, będzie dawała brzydki zapach  z jamy ustnej.

Nieświeży oddech, a układ oddechowy

Na nieświeży oddech mogą mieć też wpływ choroby układu oddechowego. Zdarza się, że z problemem nieświeżego oddechu borykają się osoby cierpiące z powodu gruźlicy czy też przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli – w przebiegu choroby może bowiem dochodzić do ropnego nadkażenia się wydzieliny zalegającej  w oskrzelach. Także rozstrzenie oskrzeli, czyli choroba, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnego rozszerzenia się światła oskrzeli, charakteryzuje się obecnością cuchnącego oddechu.

Zaburzenia hormonalne

Trzeba pamiętać też o tym, że na nieświeży oddech wpływ mają także zburzenia hormonalne (zwłaszcza w okresie miesiączki i menopauzy), jak również cukrzyca – w jej przebiegu, jeśli dochodzi do rozchwiania poziomu glukozy, może pojawić się oddech, który określany jest jako zapach acetonu z ust.

Wpływ diety na świeżość oddechu

Częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest też niewłaściwa dieta, zwłaszcza jeśli się odchudzamy, dostarczamy organizmowi bardzo niewielkiej ilości kalorii i się głodzimy – takie postępowanie bowiem może doprowadzić do odwodnienia organizmu i kwasicy. Poza tym jedzenie po prostu dużej ilości czosnku i cebuli także ma wpływ na nieświeży oddech z jamy ustnej.

Dodatkowym czynnikiem, który wywołuje nieświeży oddech, jest też palenie papierosów oraz picie dużej ilości kawy, które powoduje, że oddech staje się „kwaśny”. Poza tym także niektóre leki, przede wszystkim antybiotyki, również mogą być przyczyną nieświeżego oddechu.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Przede wszystkim najpierw należy poznać przyczynę, która doprowadza do jego powstania. Zatem jeśli chodzi o niewłaściwą higienę jamy ustnej, trzeba zacząć o nią po prostu dbać we właściwy sposób, zaś jeśli przyczyną nieświeżego oddechu jest konkretna choroba, należy walczyć z tą chorobą. Można zatem powiedzieć, że leczenie nieświeżego oddechu jest leczeniem przyczynowym, które nie zawsze jest łatwe i czasami wymaga czasu.

Widać zatem, że przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. Cześć z nich jest bardzo błaha, jednak niektóre mają naprawdę poważne podłoże. Dlatego też, jeśli zapach z naszych ust staje się nieprzyjemny i nie chce ustąpić, pomimo dbania o higienę jamy ustnej, odstawienia używek i właściwej diety, trzeba koniecznie znaleźć jego przyczynę. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u swojego lekarza w poradni podstawowej opieki zdrowotnej, który po zebraniu od nas dokładnego wywiadu dotyczącego naszego  stanu zdrowia i zbadaniu nas, zdecyduje o dalszym postępowaniu  i skieruje na dalsze badania, które ustalą przyczynę nieświeżego oddechu. Wtedy też będzie można walczyć zarówno z nieświeżym oddechem, jak i z wywołującą go przyczyną.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …