Trekking u podnóża Annapurny w Himalajach, pielgrzymka do Santiago de Compostela, a może wędrówka w rodzimych Karkonoszach? Niezależnie od tego, czy zdarłeś na szlakach niejedne buty czy jesteś dopiero początkującym trekkerem, ten rodzaj spędzania wolnego czasu przyniesie ci na pewno sporo satysfakcji.
Z roku na rok trekking staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Już sama nazwa „trekking” brzmi bardzo profesjonalnie, ale to nic innego jak międzynarodowa forma dla określenia pieszych wędrówek, które może uprawiać każdy. Atrakcyjne połączenie sportu i turystyki w jednym, aktywna alternatywa dla wakacji na plaży, dobra dla ludzi w każdym wieku. W zależności od kondycji, stopnia zaawansowania i wieku, należy wybierać takie trasy, którym będziemy umieli podołać. Warto zacząć przygodę z trekingiem od szlaków mniej wymagających, wybierać interesujące miejsca na jedno- lub kilkudniowe wędrówki, by sprawdzać swoją wytrzymałość, rozwijać kondycję, a przy okazji cieszyć się widokiem pięknych krajobrazów. Oczywiście, aby przygoda z trekkingiem była przyjemna i bezpieczna, trzeba się do niej odpowiednio przygotować.
Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo
Już na etapie planowania musimy mieć na uwadze dwie ważne sprawy, którymi są wygoda i bezpieczeństwo. Tylko jeżeli te warunki będą spełnione, trekking będzie dla nas przyjemnością i źródłem satysfakcji.
Ponieważ spędzimy wiele godzin na marszu, musimy zadbać o nogi i wybrać odpowiednie buty. Nie musimy od razu porywać się na najdroższe modele ze sklepów globtroterskich, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy. Zasada jest prosta: buty muszą być wygodne, chronić naszą kostkę i powinny być dopasowane do warunków pogodowych. I najważniejsze: buty nie mogą być nowe! Powinny być sprawdzone i rozchodzone, tak, żeby uniknąć bolesnych obtarć oraz zminimalizować występowanie bąbli i odcisków.
Nie zapominamy o apteczce. Muszą być w niej plastry, bandaże elastyczne, coś dezynfekującego, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki przeciw biegunce i wymiotom, można też poprosić lekarza o jakiś antybiotyk o szerokim spektrum działania w razie, gdybyśmy dostali poważnego zakażenia bakteryjnego. O inne leki musimy zapytać lekarza przed wyjazdem. Jeśli wybieramy się w góry powyżej 3000 m n.p.m. na pewno przepisze nam coś przeciwko chorobie wysokościowej.
Weź tylko najpotrzebniejsze rzeczy
Kolejna sprawa to ubranie. I tutaj reguła nie jest skomplikowana: wygodne i przystosowane do warunków pogodowych. Sprawdzamy klimat miejsca, do którego się wybieramy (ważne, by zwrócić uwagę na konkretny miesiąc!), śledzimy prognozy pogody, a następnie pakujemy plecak. Im mniej tym lepiej – zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy (bo kto to będzie dźwigał?). Ale musimy mieć pewność, że mamy odzież na każde warunki. Dobrze sprawdza się bielizna termiczna, dostępna w sklepach sportowych. Jest szybkoschnąca, a jeśli wybieramy się w dłuższą podróż trzeba się nastawić na pranie -15 par T-shirtów nie jest bynajmniej dobrym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o ciepłej odzieży, ochronie przeciwdeszczowej i przeciwwiatrowej. Nawet jeśli tam, gdzie się wybieramy jest zazwyczaj ciepło, trzeba być przygotowanym na załamanie pogody.
Plecak. Musi być wygodny i nie za ciężki, by nie obciążał naszych pleców i kolan. Do plecaka pakujemy tylko to, co konieczne. Bierzemy butelkę z wodą, najlepiej z lepszego plastiku, bo będziemy ją uzupełniać na szlakach. Weźmy tabletki do uzdatniania wody – w wielu miejscach woda nie nadaje się do picia bez przegotowania. Bez termosu można się obyć (zajmuje sporo miejsca), chyba że uprawiamy treking w zimie lub w chłodnym miejscu, wtedy warto jakiś mieć. Do plecaka wrzucamy latarkę – bez tego ani rusz. Jeśli nie dotrzemy na miejsce noclegu przed zmierzchem, możemy zabłądzić albo umrzeć ze strachu, słysząc odgłosy dzikich zwierząt. Oczywiście pakujemy ręcznik – najlepiej szybkoschnący oraz podstawowe artykuły do higieny. Uwaga! Lakier do włosów i perfumy zostawiamy w domu. Mydło, pasta i szczoteczka do zębów oraz lekki dezodorant powinny wystarczyć. Warto natomiast zaopatrzyć się w kremy z filtrem.
Przygotuj się wcześniej
Zawsze należy zrobić wcześniej rozeznanie dotyczące możliwości zakwaterowania i zakupu prowiantu na szlakach. Na przykład popularne szlaki trekkingowe w Himalajach są kompleksowo wyposażone w bazę noclegową oraz zaplecze gastronomiczne. I to ponad 4000 metrów nad poziomem morza! Więc nie zabieramy tam ani namiotu ani jedzenia, bo to tylko niepotrzebnie obciąży nam plecak i utrudni wędrówkę. Trzeba mieć jednak odpowiednią ilość gotówki, żeby móc zapłacić za nocleg (zazwyczaj niedrogi) i wyżywienie (na którym najbardziej zarabiają ludzie lokalni). Natomiast jeśli wybieramy się w jakiś mało uczęszczany szlak w Bieszczadach, warto zaopatrzyć się w prowiant i namiot. Zawsze dobrze mieć ze sobą wysokokaloryczne jedzenie (czekolady, batoniki). Jeśli chodzi o śpiwór – to bierzemy go albo z domu albo wypożyczamy na miejscu. Wiele popularnych kierunków trekingowych oferuje śpiwory bardzo dobrej jakości w bardzo niskich cenach za dzień wypożyczenia. Nie warto ich taszczyć z Polski, jeśli wybieramy się w daleką podróż.
I oczywiście potrzebujemy sprzętu nawigującego. Każdy dziś ma GPS w telefonie, w razie braku zasięgu lepiej mieć ze sobą minikompas oraz papierową mapę. Dobrym rozwiązaniem są papierowe przewodniki, które szczegółowo opisują trasę. Warto je wcześniej przeczytać, by móc dobrze zaplanować każdy odcinek naszej wędrówki. Jeśli wybieramy się w trasy bardziej skomplikowane i wymagające, warto również zadbać o profesjonalny sprzęt.
Jeśli jesteśmy odpowiedni przygotowani, trekking staje się czystą przyjemnością. Oczywiście – często wymaga wysiłku i wylejemy podczas wędrówek sporo potu – ale zyskujemy bardzo dużo: poprawę kondycji, piękne widoki, niezapomniane wspomnienia i poczucie satysfakcji, którego nikt nam nie może odebrać.
MST