Wśród materiałów służących do obudowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachów budynków coraz większą popularnością cieszą się płyty warstwowe. W porównaniu do tradycyjnej formy wznoszenia budynków to rozwiązanie tańsze i szybsze w realizacji. Sam montaż nie jest skomplikowany, ale wymaga wiedzy i specjalistycznego sprzętu, dlatego powinien być wykonywany przed doświadczone osoby.
Samo przygotowanie do transportu, rozładunku i montażu płyt warstwowych jest uzależnione od ich długości. Przyjmuje się, że w przypadku paczek nie dłuższych niż 6 metrów rozładunku można dokonać ręcznie lub przy pomocy wózka widłowego. Dłuższe płyty powinny być natomiast podnoszone przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim jest trawers. Rekomendowany rozstaw pasów transportowych zależy od długości paczek i wygląda następująco:
- paczki 6–12 m – rozstaw 2–4 m;
- paczki dłuższe niż 12 m – rozstaw 3,5–4,5 m.
Montaż płyt warstwowych krok po kroku
Każdy montaż płyt warstwowych powinno poprzedzić dokładne sprawdzenie konstrukcji, na której mają być instalowane. To istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, lecz także dlatego, że nawet minimalne odchyłki wykonawcze mogą przekładać się na powstanie nieszczelności między płytami.
Po sprawdzeniu konstrukcji przechodzi się do montażu płyt. Można to zrobić kilku prostych krokach:
- przyklejenie taśm uszczelniających PES – należy je zamocować w tych miejscach konstrukcji, w których będzie ona stykać się z wewnętrzną okładziną płyty warstwowej;
- montowanie pierwszej płyty – należy zwrócić uwagę na to, aby łączniki przechodziły przez całą grubość płyty aż do elementu konstrukcji;
- montowanie kolejnych płyt – na tym etapie najważniejsze jest dokładne dociśnięcie płyt, w sposób, który zagwarantuje ich szczelność. W większości miejsc płyty łączą się przy pomocy specjalnych zamków. Zdarzają się jednak miejsca, w których płyty łączą się bez zamków. W takim przypadku trzeba je uszczelnić za pomocą niskoprężnej pianki poliuretanowej;
- montowanie dodatkowych elementów – większość płyt warstwowych pozwala na zamontowanie na nich dodatkowych elementów, takich jak oświetlenie, materiały reklamowe firmy czy system monitoringu. Elementy dodatkowe nie mogą być zbyt ciężkie (zazwyczaj dopuszczalny ciężar wynosi ok. 10 kg/㎡) i powinny być instalowane według wytycznych podanych przez producenta płyt warstwowych.
Jeśli chodzi o montaż płyt warstwowych dachowych, to wygląda on bardzo podobnie, jak montaż płyt warstwowych ściennych. W tym przypadku kluczowe jest rozpoczęcie układania ich od krawędzi dachu. Należy również pamiętać o tym, aby folia ochronna była ściągnięta bezpośrednio przed montażem. Nie zaleca się ściągania jej już po ułożeniu płyt.
Płyty warstwowe można samodzielnie docinać, ale należy wykorzystywać do tego określone narzędzia. Dobrze sprawdzają się wyrzynarki, piły szablaste i nożyce do blachy (tzw. niblery). Nie wolno natomiast używać do tego sprzętu, który generuje wysoką temperaturę w miejscu kontaktu ostrza z płytą.
Materiał partnera zewnętrznego