Wino wytrawne – jakie wybrać?

Wino wytrawne może być także lekkie, orzeźwiające i nieskomplikowane! | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ciężkie i nadmiernie złożone – takie na pierwszy rzut oka wydają się wina wytrawne. I takie w oczach wielu pozostają, gdy ci nie dają im szans na pełną prezencję swoich możliwości. Wino wytrawne może być także lekkie, orzeźwiające i nieskomplikowane! Jakie wino wytrawne wybrać na początku przygody z tym rodzajem win? Które podać do posiłku, a które podarować komuś bliskiemu? Radzimy, jakie wino wytrawne warto wypróbować w różnych sytuacjach!

Wino wytrawne – co to znaczy?

Wino wytrawne z winogron to dla światowego winiarstwa najważniejszy rodzaj wina. Wyróżnia się je na podstawie zawartości cukru. Każdy z krajów produkujących wino stosuje własne kryteria podziału. Np. we Francji za wino wytrawne uznaje się to, które w litrze ma od 0 do 4 gram cukru. W Austrii wino z winogron wytrawne może mieć nawet do 9 g cukru na litr, jednak pod uwagę bierze się tu także poziom kwasowości. Aby wino było wytrawne, kwasowość musi być mniejsza od zawartości cukru przynajmniej o 2 g/l. Co to znaczy w praktyce? Że wino z 6 g cukru na litr może mieć minimalnie 4 g kwasu na litr.

Wino wytrawne – smak

Ze wszystkich win to właśnie wino wytrawne ma najbardziej wymagający smak. Jest najmniej słodkie, a przy tym kwasowe i z wyczuwalnymi taninami (nadającymi winu goryczkę). Każde wino wytrawne w mniejszym bądź większym stopniu inaczej smakuje – wszystko zależy od szczepu, z którego zostało wyprodukowane oraz stosunku cukru do kwasowości. Np. w winach białych kwasowość odpowiada za uczucie orzeźwienia, lekkości, świeżości. Ogólnie rzecz ujmując, wina wytrawne z różnych regionów winiarskich są wytrawne w różnym stopniu. Dla zdecydowanej większości można stwierdzić, że nie wyczuwa się w nich słodyczy, ale goryczkę i kwasowość.

Wino wytrawne a półwytrawne

Zastanawiasz się, czy lepsze będzie wino wytrawne czy półwytrawne? Wino półwytrawne może być delikatnie łatwiejsze w piciu, bo zawiera więcej cukru niż wino wytrawne (od 4 do 12 g/l), ale nie zawsze musi tak być. Za wrażenia smakowe odpowiadają bowiem także zawartość alkoholu, garbników, pektyn oraz wspomniany już poziom kwasowości. Np. mocne wino wytrawne z wysokim poziomem pektyn będzie smakowało jako słodsze niż niektóre wina półwytrawne. Wina półwytrawne z reguły mają łagodniejsze taniny i kwasowość niż wina wytrawne.

Nie wiesz, które wino będzie lepiej pasować do posiłku? Na szczęście wiele win wytrawnych i półwytrawnych pasuje do podobnych potraw. Wino półwytrawne nadaje się na aperitif, wino wytrawne będzie lepsze do mięs (białko łagodzi odczuwanie garbników). Lekkie wina łączy się z lekkimi potrawami, wina ciężkie – ze złożonymi, wyrazistymi w smaku daniami. To zasada, która obowiązuje zarówno w przypadku wina wytrawnego, jak i półwytrawnego.

Wina wytrawne – rodzaje

Rodzaje wina wytrawnego możemy wyróżnić na podstawie szczepów winorośli. Czerwone wina wytrawne najczęściej produkuje się ze szczepów Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i Pinot Noir. Wina białe wytrawne to Chardonnay, Sauvignon Blanc i Riesling.

Wino wytrawne – kalorie. Wino wytrawne a dieta

Zastanawiasz się, czy możesz pić wino wytrawne na diecie? Kalorie w przypadku wina powinny być sprawą drugorzędną – tu liczy się smak i przyjemność picia! Jednak gdy jesteś na diecie, musisz znać kaloryczność wina.

Wino czerwone wytrawne – kcal w jednym kieliszku

Za kieliszek przyjmujemy 120 ml wina. Wino wytrawne to na diecie najlepszy wybór – czerwone wytrawne ma ok. 82 kcal w jednym kieliszku.

Wino wytrawne białe – kalorie

Wino białe zawsze jest odrobinę mniej kaloryczne niż wino czerwone. W przypadku wina wytrawnego to ok. 79 kcal w 120 ml.

Wino wytrawne – ile ma procent?

Wszystko zależy od charakteru wina. Wino lekkie będzie miało do 12 procent alkoholu, wino średnio ciężkie od 12 do 14 procent. Wina mocne to 14-16 procent alkoholu. Wyróżniamy także wina wzmacniane. Te mają od 15 do 22 procent alkoholu.

Wino wytrawne – do czego pasuje?

Wino wytrawne możesz podać zarówno do obiadu, jak i do deseru. Decydujący jest tu kolor wina. W dobieraniu wina do dań warto kierować się zasadą podobieństwa. Zgodnie z nią tłuste dania mięsne łączy się z ciężkim winem wytrawnym, a grillowaną rybę z białym winem. Deser owocowy możesz zaserwować z owocowym winem wytrawnym (białym), a np. czekoladowy, intensywnie słodki suflet – z mocniejszym winem wytrawnym czerwonym.

Wino czerwone wytrawne – jakie wybrać?

Jakie wino wytrawne? Wino wytrawne białe z Sabaudii

Polecane białe wina wytrawne? Ranking otwieramy francuskim winem wytrawnym z Lidla (WinnicaLidla.pl) Apremont Vin De Savoise AOC z regionu Sabaudia. To młode wino z delikatnymi aromatami zielonego jabłka, mango i skórki cytrynowej. Bardzo dobra pozycja na początek, bo jest to wino zrównoważone, lekkie i orzeźwiające. Da Ci wiele przyjemności z picia.

Wino czerwone wytrawne Lidl – wino wytrawne bułgarskie

Średnio ciężkie wino z bułgarskiej Niziny Trackiej. Mavrud Reserve, Serie A – pasuje do dziczyzny, jagnięciny, serów i wieprzowiny, a smakuje jeżynami, kakao, dżemem śliwkowym, tytoniem, lukrecją i cedrem. Gładkie w odbiorze garbniki, wino bez mocnego uderzenia alkoholu. WinnicaLidla.pl poleca je jako dobre wino wytrawne z atrakcyjnej cenowo półki.

Jakie wino wytrawne czerwone? Toskańskie Chianti Classico

Wytrawne wino toskańskie jest przede wszystkim czerwone – to chluba regionu. Np. wino wytrawne z Toskanii Chianti Classico jest jednym z najbardziej uznanych i najsławniejszych win regionu. To wino wyprodukowane ze szlachetnej odmiany Sangiovese. Jest ciężkie, pełne aromatów malin, wiśni i porzeczek, z nutami skóry i dymu. Świetne do konkretnych dań, np. pieczonego indyka lub pieczeni wieprzowej.

Wina hiszpańskie wytrawne czerwone – Saxa Loquuntur

Wino z regionu Rioja. Dzięki rocznemu dojrzewaniu w dębowych baryłkach, ma ciekawy smak i aromat. Po nalaniu do kieliszka, warto dać mu chwilę na napowietrzenie. Uwolni wówczas aromaty ciemnej śliwki, dżemu z wiśni, słodkie nuty toffi i wanilii oraz dymu. To ciężkie wino, jednak dobrze zrównoważone. Polecamy je do dań z wołowiny w słodkim sosie lub o wyraźnie ziołowych aromatach.

Dobre wino wytrawne Lidl – wino wytrawne Bordeaux

Prawdziwa klasa! Wino ze szczepów Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon i Merlot. W zachwyt wprawia już sam bukiet aromatów tego wina: czarna porzeczka, wiśnia, suszona śliwka, lukrecja, lubczyk, cedr, kawa i eukaliptus. Doskonałe wino na prezent dla smakosza, wino na wyjątkową okazję!

Wino wytrawne nie jedno ma imię. Nie można w kilku słowach powiedzieć o jego mocy, smaku czy pasujących do niego potrawach. Na pewno tak samo warte wypróbowania się wina wytrawne z białych, jak i z czerwonych szczepów – Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, włoskie Sangiovese czy doskonałe hiszpańskie Grenache. Czas porzucić uprzedzenia (jeśli je masz!) i zaprzyjaźnić się z wytrawnymi winami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon – czy to odmiana bliska ideału?

Odporna na choroby, dająca potencjał leżakowania, plastyczna i obfitująca w aromaty. Cabernet sauvignon to jedna …