Sezon jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniu na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a każdego roku odnotowuje się bardzo duże ilości zachorowań na grypę. Niestety zdarza się także, że duża liczba przypadków kończy się śmiertelnie lub niesie ze sobą całą masę ciężkich powikłań. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną ze szczepień na choroby sezonowe i jak je wykonać.
Grypa to choroba śmiertelna
Według danych WHO rocznie na całym świecie na grypę umiera od 40 do prawie 500 tys. ludzi. Te przerażające dane wskazują na to, że wirus grypy stanowi poważne zagrożenie, a za najbardziej narażonych uznaje się małe dzieci i osoby starsze. Mechanizm działania wirusa grypy polega na wiązaniu się z komórkami organizmu, namnażając się w ich wnętrzu i zarażając pozostałe. Sposób rozprzestrzeniania się wirusa i specyficzna budowa utrudnia organizmowi zwalczanie infekcji. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów wirusa grypy (A, B i C), które różnią się między sobą ciężkością wywoływanych objawów. Wirusy typu A i B powodują ciężkie zakażenia i nieleczone odpowiednio mogą prowadzić do śmierci.
Szczepienia to najskuteczniejsza metoda ochrony
Szczepienie polega na podskórnym podaniu osłabionych fragmentów wirusa, które pobudzają organizm do wytworzenia przeciwko nim specyficznej linii obrony. Dzięki temu po ponownym zetknięciu się z wirusem organizm szybko go rozpozna i będzie potrafił go zwalczyć. Obecnie szczepionki są jedyną skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniu i wystąpienia powikłań po chorobie. Poddawanie się szczepieniom szczególnie zaleca się dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia i dorosłym powyżej 50. roku życia. Ponadto zwiększone ryzyko występuje u osób chorych na przewlekłe choroby, z upośledzeniem odporności oraz kobiet ciężarnych. Grypa może mieć wiele odsłon, a najczęstsze z nich to: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz liczne powikłania, z których najgroźniejsze jest śmiertelne w skutkach zapalenie mięśnia sercowego. Jednak grypa może także przebiegać bezobjawowo albo dawać objawy podobne do przeziębienia. Dzięki szczepieniu można nie tylko zapobiec wystąpieniu powikłań, ale nawet uniknąć zachorowania.
Gdzie i kiedy należy zgłosić chęć zaszczepienia? Czy szczepienie jest płatne?
Ponieważ szczepionki na grypę wydawane są tylko na receptę, należy zgłosić się do pobliskiego lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta wyda receptę na szczepionkę. W większości przypadków szczepionki dostępne są w przychodniach, ale zdarza się też, że należy ją samodzielnie zakupić w aptece, a następnie wrócić do ośrodka na szczepienie. Niestety szczepionka na grypę nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale jej koszt nie jest wysoki (ok. 30 zł), dlatego każdy może sobie na nią pozwolić. Szczepienie można wykonać przez cały czas trwania okresu epidemicznego, czyli od października do kwietnia następnego roku. Ponadto zachęca się do corocznego szczepienia, ponieważ ze względu na zdolność wirusów do mutacji, szczepionki z jednego sezonu są nieaktualne w kolejnym.
Czy szczepionka przeciw grypie chroni przed wirusami wywołującymi przeziębienie?
Kiedy pojawi się przeziębienie objawy mogą być bardzo podobne do tych które towarzyszą grypie. Jednak pomimo znacznego podobieństwa symptomów, wirusy wywołujące grypę są zupełnie różne od tych odpowiedzialnych za przeziębienie. Niestety bardzo często się zdarza, że ludzie bagatelizują objawy grypy, przypisując ją przeziębieniu. Stąd istnieje duże ryzyko późnego rozpoznania choroby i ciężkiego zachorowania.
Materiał partnera zewnętrznego