Wzdęcia to krępująca, choć niegroźna przypadłość. Objawia się uczuciem rozpierania, pełności i bulgotania w brzuchu. Dodatkowo brzuch powiększa swój obwód, przez co masz ochotę jak najszybciej rozpiąć spodnie. Wzdęcia mogą być szczególnie uciążliwe w trakcie podróży ze względu na długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji, które upośledza motorykę jelitową. Jak sobie radzić ze wzdęciami?
Czym są wzdęcia?
Wbrew pozorom wzdęcia nie zawsze są spowodowane nagromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Mogą być one wynikiem zaburzeń procesu trawienia, czucia trzewnego oraz motoryki jelitowej. Najczęściej występują zaraz po zjedzeniu posiłku i ustępują w ciągu kilku godzin lub następnego dnia. Te wszystkie dysfunkcje dają razem obraz dyskomfortu w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czasem nawet bólu przy zazwyczaj prawidłowej objętości gazów, które w normalnych warunkach nie powinny wywoływać takich symptomów. Wzdęcia mogą być szczególnie uciążliwe podczas podróży w samolocie w wyniku zmiany ciśnień.
Jak poradzić sobie ze wzdęciami?
Stres, napięcie emocjonalne oraz jedzenie w pośpiechu przyczyniają się do powstawania wzdęć. Dlatego najlepiej podróż zaplanować w taki sposób, aby mieć możliwość spożycia jedzenia w spokoju. Zamiast ciężkiego i bogatego w gluten posiłku w trakcie podróży np. kanapki, najlepiej sięgnąć po produkty bogate w błonnik i lekkostrawne, np. warzywa. Należy unikać jedzenia jabłek, gruszek, śliwek czy wiśni, które zwiększają produkcje gazów. Najlepiej spożywać małe porcje i starannie przeżuwać każdy kęs. Przejadanie się i spożywanie większych ilości pokarmu niż wymaga tego organizm, prowadzi do zalegania niestrawionych resztek w przewodzie pokarmowym. Następnie dochodzi do fermentacji i wydzielania gazów, które dają uczucie wzdętego brzucha.
Kiedy dokuczają ci wzdęcia, ulgę może przynieść wypicie ciepłego naparu z mięty pieprzowej lub kopru włoskiego i unikanie spożywania gazowanych napojów. Za wzdęcia może odpowiadać także nadkwaśność żołądka, czyli nadmierne uwalnianie soków żołądkowych, które objawia się zgagą, niestrawnością, nudnościami oraz uczuciem pełności i ciężkości w nadbrzuszu. Jeśli towarzyszą ci takie objawy oraz wzdęcia Rennie będzie dobrym rozwiązaniem. Lek ten zawiera węglan wapnia oraz węglan magnezu, które neutralizują nadmiar kwasu, zapewniając szybką i łagodną dla żołądka ulgę. W złagodzeniu bólu związanego ze wzdęciami dobrze sprawdzą się ćwiczenia, które można wykonać w pociągu albo w przerwie między przesiadkami. Może to być kilka skłonów, unoszenia nóg lub krótki marsz. Po podróży warto zrobić sobie dłuższy spacer, który pod wpływem grawitacji ułatwi usunięcie gazów lub kilkunastominutowy seans jogi.
Miej się na baczności!
Uczucie pełności i powiększenie obwodu brzucha, jeśli występuje przewlekle, może być objawem toczącego się w organizmie procesu chorobowego. W takim przypadku należy wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, pomagające wykluczyć patologie, które mogą odpowiadać za takie objawy, jak np. wodobrzusze czy powiększenie narządów jamy brzusznej.
Materiał partnera zewnętrznego