Bardzo często pacjenci zadają sobie pytanie jak rozpoznać dobrego lekarza medycyny estetycznej. Są pewne elementy, które takiego lekarza wyróżniają oraz takie, które powinny nas zaniepokoić. Wielu pacjentów korzysta z rekomendacji znajomych lub szuka pomocy w Internecie. Warto jednak zachować czujność i nie podejmować pochopnych decyzji, ponieważ ceną jest nasze zdrowie! Jak wybrać dobrego specjalistę? Podpowiada dr Andrzej Ignaciuk, pionier medycyny estetycznej w Polsce, prezes PTMEiAA i międzynarodowej UIME, dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL.
Zanim pacjent zdecyduje się na konkretnego lekarza i gabinet medycyny estetycznej, powinien wiedzieć, gdzie idzie. To nie może być gabinet z przypadku, wybrany z setek ogłoszeń, które oferują tanie, szybkie zabiegi bez powikłań. Każdy pacjent ma prawo, a wręcz obowiązek, sprawdzić wykształcenie i doświadczenie lekarza w tej dziedzinie i powinien czuć, że wybiera dobrego lekarza.
Przeglądając strony internetowe możemy trafić na lekarzy demonstrujących bardzo dużą ilość różnego rodzaju certyfikatów. Dla osoby, która nie jest związana z branżą medycyny estetycznej, bardzo trudno jest ocenić wartość poszczególnych dyplomów. Nie można jednak dać się zwieść, ponieważ najważniejsza jest w tej sytuacji jakość, a nie ilość posiadanych zaświadczeń.
Odpowiednie przygotowanie lekarza
Lekarz praktykujący odpowiedzialną medycynę estetyczną powinien być do tego przygotowany w podobny, rzetelny sposób, jak do pracy w innych specjalnościach medycznych. Zdaniem dra Ignaciuka odbycie kursu lub nawet kilku kursów jest niewystarczające do odpowiedzialnego wykonywania zawodu. Oceniając z punktu widzenia fachowca, spora część certyfikatów ma bardzo małe znaczenie merytoryczne. W większości są to zaświadczenia o uczestnictwie, co niekoniecznie potwierdza wiedzę czy doświadczenie danego lekarza. Ważna jest również ranga samego wydarzenia – na świecie odbywa się obecnie bardzo wiele szkoleń, konferencji i kongresów, jednak nie wszystkie mogą się poszczycić taką samą renomą i merytorycznym poziomem prelekcji. Warto zatem zwrócić uwagę na to kto jest organizatorem takiego wydarzenia i czy ma formalny status towarzystwa medycznego. Dobrym sposobem na odpowiednie przygotowanie lekarza jest kształcenie podyplomowe, najlepiej poprzez ukończenie szkoły medycyny estetycznej, gdzie lekarze nabywają kompetencje i wiedzę ściśle z zakresu tej dziedziny.
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej ma już ponad 15 lat!
Placówką, która zapewnia lekarzom specjalistyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza medycyny estetycznej jest na przykład Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej, funkcjonująca od 2002 roku pod egidą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Czym wyróżnią się PSME PTL? Szkoła nie tylko kształci lekarzy w trzyletnim cyklu, ale dba też o ich nieustającą edukację oraz podnoszenie kwalifikacji. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez wykładowców z wieloletnim doświadczeniem, z Polski i zagranicy. To najstarsza i najbardziej znana tego typu placówka w Polsce, którą ukończyło ponad 600 absolwentów z tytułem lekarza medycyny estetycznej.
Jak zatem rozpoznać odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej?
Podczas pierwszej wizyty pomiędzy pacjentem, a lekarzem powinna się wytworzyć nić porozumienia. Im więcej pytań zadaje lekarz, tym większa pewność pacjenta, że jest on profesjonalny i odpowiedzialny. Wizyta w gabinecie, która trwa krócej niż pięć minut powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Żeby poznać pacjenta i nawiązać z nim więź potrzeba czasu i koncentracji. Z gabinetu lekarskiego pacjent powinien wyjść przeświadczony, że wie wszystko, czego potrzebuje, żeby podjąć świadomą decyzję. Po wizycie u lekarza musi mieć też czas do zastanowienia się, dlatego najlepiej żeby zabieg nie odbywał się w tym samym dniu, co konsultacja. Nie należy również spieszyć się z wyborem miejsca. Warto szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać o jego wykształcenie i doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej – to nie jest specjalizacja! Dobrze także dowiedzieć się szczegółów na temat przebiegu terapii, alternatywy do niej, ewentualnych zagrożeń i zaleceń. Stosując się do tych zaleceń mamy większą szansę, że lekarz którego wybierzemy będzie profesjonalny, a zabieg wykonany dobrze i bezpiecznie.
Materiał partnera zewnętrznego