Mimo że mają cechy wspólne, a pojęcia te używane są często zamiennie – kredyty i pożyczki gotówkowe znacząco się różnią. Oba te zobowiązania finansowe mają inną podstawę prawną oraz zasady ich udzielania. Co więcej, oferowane są przez różne podmioty. Na czym więc polegają główne różnice? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.
Dla osoby decydującej się na skorzystanie z zewnętrznego finansowania często nie robi to większej różnicy, czy bierze kredyt, czy pożyczkę. Wynika to głównie z faktu zamiennego stosowania tych określeń w mowie potocznej. W praktyce jednak znaczenie tych słów jest różne, co przekłada się na warunki, jakimi są obwarowane.
Specyfika kredytu i pożyczki
Zgodnie z polskim prawem i ustawą Prawo Bankowe kredyt jest udzielany wyłącznie przez bank, a umowa musi mieć formę pisemną. To nie jedyny wymóg – w umowie muszą być zawarte szczegółowe informacje dotyczące kwoty i celu udzielonego kredytu oraz czasu, na jaki zawierana jest umowa. Ponadto kredytobiorca zobowiązuje się spłacać zobowiązanie w określonych w harmonogramie spłaty ratach wraz z należnymi odsetkami, a także płaci prowizję bankowi. Kredytobiorca jest zobowiązany do korzystania ze środków zgodnie z przeznaczeniem, a więc może je wykorzystać wyłącznie na cel określony przy zawieraniu umowy.
Pożyczka z kolei jest regulowana zapisami Kodeksu Cywilnego. W praktyce oznacza to, że oprócz instytucji finansowej może jej udzielić także osoba fizyczna. Umowa zawierana jest pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą i wymagana jest w formie pisemnej dla kwot wyższych niż 500 zł. W przypadku pożyczek gotówkowych, których udziela instytucja finansowa, umowa jest zawsze zawierana na piśmie. Mimo że również w tym przypadku określany jest termin spłaty oraz wysokość rat i prowizja, pożyczka gotówkowa może być nieodpłatna. To znaczy, że można wziąć pożyczkę, która nie jest oprocentowana. A na dodatek nie ma konieczności ujawniania faktycznego celu, na który zaciągamy zobowiązanie.
Pożyczka czy kredyt – co lepsze?
Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować, na jaki cel chcemy pozyskać środki, na jaką wysokość zobowiązania możemy sobie pozwolić, a także jaki okres jest nam potrzebny na spokojną spłatę. Kredyt jest ściśle regulowany przepisami Prawa Bankowego, dlatego może wydawać się bezpieczniejszy, jednak jest też bardziej sformalizowany. Procedura weryfikacji klienta oraz udzielenie kredytu trwają znacznie dłużej niż w przypadku pożyczki. Decydując się jednak na pożyczkę w Santander Consumer Banku – banku od pożyczek mamy gwarancję bezpieczeństwa, a dodatkowo dzięki uproszczonym formalnościom możemy liczyć na dużo szybsze rozpatrzenie wniosku. Ostatecznie jednak należy dokładnie przeczytać warunki umowy i porównać finalny koszt, jaki poniesiemy za zaciągnięcie zobowiązania.
Materiał partnera zewnętrznego