blat drewniany
Chcąc cieszyć się estetyką i walorami drewnianego blatu na długi czas, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie powierzchni płyty | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Blaty drewniane do kuchni i łazienki – dlaczego warto je wybrać?

Wybór blatu do kuchni i łazienki uwarunkowany jest właściwościami użytkowymi i parametrami technicznymi materiału. Bardzo popularnym materiałem na blat jest drewno, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz ponadczasowym wyglądem. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze drewnianego blatu, tak aby służył na wiele lat.

Drewno – materiał pasujący do każdego wnętrza

Drewno to szlachetny materiał, który nadaje wnętrzom ciepło oraz przytulność. Przedmioty wykonane z tego tworzywa charakteryzują się subtelnym wyglądem i różnorodnymi wzorami, które przybierają różne kształty – w każdej desce znajdują się różne układy bieli czy sęku. Dzięki tym cechom blat drewniany jest coraz chętniej wybierany zarówno do dekoracji kuchni, jak i łazienki. Płyta z drewna ociepla każdy rodzaj wnętrza – wyróżnia się w jasnym pomieszczeniu oraz dodaje subtelności ciemnym pokojom. Drewno jest materiałem, które jest łatwe w obróbce – umożliwia ono wycinanie dowolnych kształtów, dzięki którym blaty drewniane dopasują się do każdego pomieszczenia.

Blat kuchenny – dobór drewna

Blaty kuchenne drewniane oraz łazienkowe poddawane są codziennej eksploatacji – dlatego bardzo ważne, aby dobrane płyty charakteryzowały się odpowiednią wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz posiadały odpowiedni poziom wilgoci. Blaty drewniane na wymiar nie powinny być produkowane z gatunków miękkich drewna takich jak, np. sosna czy topola. Wybierając płyty z drewna do kuchni, zwróć uwagę na materiały mocne, twarde i wytrzymałe – takie, które zniosą uderzenia upadającego noża, zmiany temperatury czy rozlanie gorącej wody. Blat kuchenny drewniany najczęściej produkowany jest z europejskich gatunków takich jak, np.:

  • dąb,
  • jesion,
  • buk,
  • orzech,
  • akacja.

Jeżeli szukasz jakościowych blatów do kuchni i łazienki, odwiedź stronę https://sklep.andrewex.com.pl/. Znajdziesz tam wytrzymałe i nowoczesne płyty stworzone z drewna litego, egzotycznego oraz wielu innych popularnych rodzajów takich jak, np. dąb, palisander, buk bambus czy akacja.

Blat drewniany do łazienki – jakie drewno wybrać?

Drewniany blat to coraz popularniejsze rozwiązanie w łazienkach – wszystko to dzięki umywalkom nablatowych, które dodają uroku i nowoczesności pomieszczeniu. Wybierając blat drewniany do łazienki, pamiętaj o tym, aby charakteryzował się dużą odpornością na wilgoć. W tym pomieszczeniu najczęściej stosowane są płyty z drewna egzotycznego, które są odporne na pracę w wilgotnym środowisku, a niektóre z nich są przystosowane nawet do kontaktu z wodą. Odmiany egzotyczne zawierają substancje oleiste, które są naturalnym impregnatem, czyniąc je odpornymi na bakterie, grzyby oraz wahania wilgoci i temperatur. Wśród najpopularniejszych blatów drewnianych do łazienki znajdują się, m.in.:

  • teak,
  • merbau,
  • doussie,
  • jatoba.

Drewniane blaty kuchenne i łazienkowe – pamiętaj o pielęgnacji

Chcąc cieszyć się estetyką i walorami drewnianego blatu na długi czas, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie powierzchni płyty. Impregnowanie drewnianej płyty zabezpiecza blat przed ciemnymi plamami i wchłanianiem wilgoci. Drewniane blaty impregnowane są najczęściej na dwa sposoby – za pomocą lakieru lub oleju. Pierwszy preparat tworzy na powierzchni połyskliwą warstwę, która intensywnie odbija światło oraz skutecznie zabezpiecza podłoże przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci. Olejowanie z kolei zapewnia naturalny efekt, który zabezpiecza powierzchnię przed zawilgoceniem, a pokryte olejem blaty łatwo poddają się miejscowej renowacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

gadżety do nowoczesnej kuchni

Małe rewolucje w projektowaniu współczesnych kuchni: od prowadnic po wysuwane blaty robocze

Kuchnia niegdyś uważana za zwykłe miejsce przygotowywania posiłków, ewoluowała w pełnoprawne, technologiczne serce domu. Innowacje …