Pelargonia afrykańska jest rośliną wykorzystywaną do leczenia wielu schorzeń, w tym pomaga w walce z przeziębieniem oraz innymi chorobami układu oddechowego. Co ciekawe, wiele źródeł mówi, że preparaty zawierające wyciąg z jej korzenia mogą być zdrowszą alternatywą dla antybiotyków. Co jeszcze warto wiedzieć o pelargonii afrykańskiej?
Pelargonia afrykańska – właściwości
Pelargonia afrykańska to roślina, która uprawiana jest na górzystych plantacjach w Afryce Południowej. W medycynie naturalnej wyciąg z jej korzenia zajmuje bardzo ważne miejsce, gdyż wspomaga leczenie m.in. dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym czy wspomnianym już układem oddechowym. W języku Zulu roślina ta nazywana jest „umckaloabo”, co oznacza ostry kaszel i sugeruje, że pelargonia skutecznie go łagodzi.
Pelargonia afrykańska pojawiła się na Starym Kontynencie dopiero w XIX wieku za sprawą Charlesa Henry’ego Stevensa, który wierzył, że roślina ta może być lekiem na gruźlicę. Przez lata była ona przedmiotem wielu badań, które potwierdziły jej lecznicze właściwości. Szczególnie duże znaczenie miały analizy wpływu pelargonii afrykańskiej na gruźlicę – wykazały one jej działanie przeciwprątkowe. Jeden ze szwajcarskich lekarzy udokumentował wyleczenie dzięki niej 65 pacjentów chorych na gruźlicę. Najzasobniejszy w substancje czynne jest korzeń pelargonii afrykańskiej. Znajdują się w nim umckalina i skopoletyna, które mają działanie m.in. przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.
Działanie lecznicze wyciągu z pelargonii afrykańskiej
Lata badań potwierdziły działanie farmakologiczne tego surowca. Ma on właściwości:
- Przeciwwirusowe – Schnitzler i jego współpracownicy udowodnili działanie rośliny na wirusa opryszczki. Wykazali oni również, że ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej ma odmienny mechanizm działania niż inne leki przeciwwirusowe.
- Przeciwprątkowe – pelargonię afrykańską sprowadzono do Europy, ponieważ ekstrakt z tej rośliny wykazuje umiarkowane działanie przeciwprątkowe.
- Immunostymulujące – udowodniono m.in. działanie przeciwko pasożytom zewnątrzkomórkowym. Badania prowadzili Thälle i jego współpracownicy, a także Kolodziej ze współpracownikami.
- Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze – tę kwestię analizowali Kayser i Kolodziej. Wykazali oni umiarkowane działanie bakteriobójcze. Udowodnili m.in. skuteczność rośliny w leczeniu pacjentów z zapaleniem oskrzeli i gardła oraz ze stanami zapalnymi błon śluzowych.
Jak dowiodły badania, pelargonia afrykańska wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, dlatego warto sięgać po preparaty, które mają ją w składzie. W razie wątpliwości odnośnie stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Dowiedz się więcej na stronie: https://pelafenlek.pl/
Materiał partnera zewnętrznego