Gdy przychodzi zima, rośliny w naszych ogrodach zdecydowanie nie mają łatwo. Trawniki, krzewy, drzewka owocowe przeżywają trudny czas, szczególnie w ostatnich latach, kiedy to zimowa aura coraz bardziej nas zaskakuje. Temperatury wahają się od minusowych po +5 stopni, kiedy to obawiamy się, że drzewa i krzewy zaczną wypuszczać pąki. Ponadto ziemia coraz częściej w naszym klimacie pozbawiona okrywy śnieżnej ulega silnemu przemarzaniu, a rośliny razem nią. Na szczęście sytuacja nie wygląda aż tak źle, a my podpowiadamy, co zrobić, by przetrwać zimę oraz wczesna wiosnę w ogrodzie.
Najczęstsze problemy w porze zimowo-wiosennej
Jednym z najczęściej czyhających na nasze rośliny zagrożeń jest mróz, na który szczególnie podatne są egzemplarze zasadzone jesienią, ponieważ nie zdążyły się jeszcze ukorzenić. Również młode okazy drzew i krzewów, które nie wykształciły jeszcze bogatego systemu korzeniowego oraz okazy rosnące na podmokłym terenie. W celu zapobiegania przemarzaniu rośliny należy okryć jeszcze przed sezonem zimowym.
Wiatr to kolejne zagrożenie dla naszych roślin. Jest on niebezpieczny wczesną wiosną, szczególnie, gdy mroźne i wysuszające powietrze napływa od wschodu. Tutaj również zastosujemy okrywanie lub specjalne maty osłonowe.
Do złego stanu nasze drzewa i krzewy ozdobne doprowadzić może również tzw. susza fizjologiczna. Podczas, gdy woda wyparowuje z zimozielonych iglaków, a korzenie nie są stanie pobrać jej ze zmrożonej gleby, roślina brązowieje i zamiera. Aby temu zapobiec należy stosować podlewanie w cieplejsze dni, gdy temperatura jest dodatnia.
Drzewka owocowe są szczególnie narażone na tzw. zgorzeliny, a także pęknięcia (rany) mrozowe. Do uszkodzeń dochodzi w mroźne, ale słoneczne dni, kiedy kora odsłoniętych drzew, narażona jest na promieniowanie. Wówczas pęka, szarzeje i w efekcie zamiera. Aby temu zapobiec, drzewka owocowe bielimy specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Zabieg wykonujemy od grudnia do marca, powtarzając go 2-3 krotnie.
Pamiętajmy również, że posypywanie ścieżek solą również niszczy rośliny i trawniki. Zastąpmy ją więc np. popiołem lub odrobiną piasku.
Gdzie i w co zaopatrzyć się przed sezonem zimowo – wczesnowiosennym
Sklepy i hurtownie ogrodnicze na dzień dzisiejszy oferują szeroki asortyment zarówno środków ochrony roślin jak i przyrządów i osłon pomagających je zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem. Jednym z najpopularniejszych i bardzo skutecznych materiałów jest agrowłóknina, która doskonale zabezpieczy krzewy w Twoim ogrodzie. Doskonale sprawdzi się też juta, a nawet tektura, którą osłonimy pnie drzewek. Wszystkie wymienione materiały mocujemy za pomocą sznurka lub drutu ze specjalnymi zaciskami.
Prócz tekstyliów dostępnych w sklepach, idealnie sprawdzą się naturalne zabezpieczenia stosowane i świetnie dające sobie radę w trudnych warunkach od wielu lat. Słoma, którą obwiążemy róże pnące, liście lub kompost, którymi ’zakopczykujemy’ odmiany rabatowe to materiały dostępne prawie w każdym ogrodzie.
Chcąc, aby rośliny przetrwały najtrudniejszy sezon w roku, pamiętajmy aby odpowiednio się do niego przygotować. Zadbajmy o to, by okazy w naszym ogrodzie zostały odpowiednio zabezpieczone i okryte i regularnie doglądajmy, czy wszystko w porządku. Wówczas możemy mieć pewność, że przetrwają zimę, a my będziemy się nimi cieszyć przez długie lata.
MKO