uśmiechnięta rudowłosa kobieta śpiąca w łóżku w białej pościeli
Każdy człowiek około 1/3 życia spędza w łóżku. Sen zapewnia regenerację organizmu, uspokojenie, rozluźnienie. To główny sposób wypoczynku po dniu pracy | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać najlepszy materac dla mnie do spania?

Sypialnia jest najważniejszym miejscem wypoczynku. Aby dobrze spać potrzebne jest łóżko zawierające odpowiedni materac, który zapewnia ciału podparcie w pozycji leżącej. Miejsce spania należy bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ jego kupno to inwestycja w zdrowie. Z tego względu zaleca się dobór do indywidualnych potrzeb.

Twardość

Każdy człowiek około 1/3 życia spędza w łóżku. Sen zapewnia regenerację organizmu, uspokojenie, rozluźnienie. To główny sposób wypoczynku po dniu pracy. Dlatego tak bardzo trzeba skupić się na wyborze materaca, który nie dość że zapewni regenerację to jeszcze zadba o zdrowie kręgosłupa.

Materac powinien być dobrany do wzrostu i wagi ciała użytkownika. Idealne podłoże nie jest zbyt miękkie ani zbyt twarde. Ważne, żeby naturalnie dostosowywał się do krzywizn kręgosłupa. Jego długość powinna być większa o około 20 centymetrów od wzrostu osoby, która będzie na nim spała.

Im człowiek cięższy (standardowa przeciętna waga to do 80 kilogramów), tym materac powinien być twardszy. Jeśli śpiąca osoba jest lekka, podłoże ma być bardziej miękkie. Jednak każda osoba musi dobrać materac do budowy ciała, ponieważ może się zdarzyć tak, że np. niska osoba o masywnej budowie będzie potrzebować twardszego materaca niż wymaga jej wzrost.

Twardość materaca determinuje także pozycja podczas snu. Dla osoby odpoczywającej na boku potrzebne będzie podłoże elastycznie dopasowujące się do budowy ciała. Pozwoli on na zagłębienie bioder i ramion i wyprostowanie kręgosłupa. Sen na brzuchu lub na wznak charakteryzuje się równomiernym rozkładem ciężaru ciała. W tym przypadku należy wybrać twardszy model materaca. Jeśli użytkownik materaca nie śpi w jednej pozycji, może zaopatrzyć się w rozwiązanie uniwersalne, dopasowujące się do zmian pozycji.

Choroby kręgosłupa także wpływają na dobór materaca. Przed kupnem koniecznie należy skonsultować się z ortopedą, który pomoże dobrać odpowiednie parametry modelu. Pozwoli on złagodzić bóle i zahamuje postęp zwyrodnień. Równie ważne są przyzwyczajenia użytkowników oraz odporność na alergeny.

Wypełnienie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bardzo ważną rolę w kwestii zdrowia odgrywa wypełnienie materaca. Wkład ma zadanie zapewnić dobre ułożenie kręgosłupa, jednak każdy ma inne cechy:

  • materac kieszeniowy – wypełnienie sprężyn kieszeniowych, przez co powstaje wiele punktów podparcia kręgosłupa i idealnie dopasowuje się do budowy ciała. Im większa ilość sprężyn, tym poprawia się komfort snu. W przypadku materacy sprężynowych warto poszukać sprawdzonych marek i nowoczesnych technologicznie rozwiązań. Na przykład Hilding Flamenco to materac sprężynowy, w którym wykorzystano sprężyny typu Multipocket. Posiadają one mniejszą niż standardowo średnicę, dzięki czemu na jednym metrze kwadratowym mieści się ich znacznie więcej, co z kolei oznacza większą liczbę punktów podparcia na całej powierzchni materaca.  Jeśli w tej kategorii poszukujemy zaś produktu z półki premium, rozważmy zakup materaca SleepMed Hybrid Premium Plus – innowacyjnego połączenia pianek wysokoelastycznych VPPHR, pianki termoelastycznej Celsius®-Waterlily® z 7-strefowymi sprężynami typu Multi. Każdy materac tego typu pracuje bardzo cicho, a wszystkie sprężyny pracują jednakowo. Siedzenie na nim może być wprawdzie niewygodne, lecz w pozycji leżącej zapewnia idealny wypoczynek. Taki materac jest także przewiewny, co zapobiega gromadzeniu alergenów.
  • materac lateksowy – pianka powstaje przez połączenie lateksu z mleczkiem drzewa kauczukowego i charakteryzuje się trwałością i elastycznością. Budowa materaca piankowego gwarantuje komfort snu. Materac zawiera naturalne mikrootwory, co zapewnia wentylację, posiada ponadto właściwości antybakteryjne, co jest szczególnie istotne dla alergików. Ciekawym produktem z tej kategorii jest dopasowujący się do kształtu sylwetki i zapewniający optymalne strefy twardości Hilding Latino.
  • materac piankowy wysokoelastyczny – wykonany z odmiany pianki poliuretanowej. Pianki wysokoelastyczne są – jak sama nazwa wskazuje – o wiele bardziej elastyczne od tradycyjnych piankowych materacy, co zwiększa komfort snu i wydłuża żywotność podłoża. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na materac SleepMed Comfort, który dzięki użyciu optymalnych komponentów, to znaczy trzech warstw wykonanych z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, idealnie dopasowuje się do kształtu każdego ciała, automatycznie reagując na nacisk i temperaturę.
  • materac termoelastyczny – to zdecydowanie najnowocześniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla osób śpiących w różnych pozycjach i o wyjątkowo wysokich wymaganiach. Niekoniecznie oznacza to jednak nieosiągalne dla zwykłego użytkownika ceny. Hilding Rumba – materac z testowanej w laboratoriach NASA pianki termoelastycznej VISCO to produkt, który można kupić za mniej niż 2 tysiące złotych (na przykład w sleepinghouse.pl). Pianka termoelastyczna pod wpływem ciężaru i temperatury użytkownika dopasowuje się w sposób naturalny do ciała osoby śpiącej. Przeciwdziała tym samym bólowi pleców i karku, a także zapobiega odleżynom w przypadku osób leżących. Jego specjalne profilowania i nacięcia na powierzchni pianki dają efekt odpowiedniej wentylacji, co zapobiega gromadzeniu się kurzu, roztoczy i wilgoci w jego wnętrzu. Materac taki także tworzy siedem stref twardości zapewniających mocniejsze wsparcie ciała.

Różnorodność parametrów poszczególnych materacy sprawia, że kupno odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Wpływ na jakość snu będą miały gabaryty danej osoby oraz posiadane schorzenia, a także przyjmowane pozycje podczas snu. Jeśli nie mamy pewności co do najwłaściwszego dla nas rozwiązania, skonsultujmy się z pracownikiem sklepu, który wybierze optymalny dla nas materac.

OLI

Sprawdź także

łóżko do sypialni

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru łóżka do sypialni, choć początkowo może wydawać się prosta, w rzeczywistości wymaga …