Jeśli niemal codziennie gotujemy obiady dla siebie i bliskich, możemy z czasem popaść w rutynę. Nagle uświadamiamy sobie, że nawet nasze ulubione dania serwowane cyklicznie po prostu zaczynają się robić nudne i nie cieszą już tak, jak kiedyś. Może warto wtedy nieco urozmaicić smak potraw, zmieniając składniki? Albo zacząć przygotowywać dania z mniej popularnych produktów?
Kuchnia – miejsce eksperymentów
Czasami niewiele trzeba, aby kompletnie zmienić smak potrawy. Wystarczy dodać warzywo albo owoc, przygotować sos z innych składników czy nawet obsmażyć mięso na innym tłuszczu niż zwykle. Warto wprowadzać do swoich przepisów nowości i sprawdzać, bo a nuż, okażą się jeszcze smaczniejsze? Dobrze też eksperymentować z nowymi produktami i próbować nowych połączeń smakowych. Do takich wciąż mało popularnych w naszych kuchniach (choć pysznych) warzyw należy pasternak.
Pasternak – słodkie warzywo
Korzeń pasternaka jest bardzo podobny do pietruszki. Smakiem przypomina trochę marchewkę i pietruszkę razem wzięte, a pachnie troszkę anyżem, koprem i kminkiem. Jest to warzywo, które było znane już w czasach starożytnych. Grecy i Rzymianie podawali go przed innymi potrawami, ponieważ pobudzał apetyt. Ze względu na słodki smak używany był również do słodzenia.
Sporo białka, skrobi, pektyn oraz cennej witaminy C zawiera właśnie pasternak. Jak jeść i z czym podawać to warzywo? Świetnie sprawdza się jako zamiennik tradycyjnych ziemniaków, frytek i surówek oraz dodatek do różnych mięs (wieprzowiny, dziczyzny), którym nadaje lekko słodkiego i orzechowego smaku.
Jest również wyśmienitym składnikiem pożywnej sałatki. Aby ją przygotować, należy wcześniej ugotować pasternaki, a następnie obrać ze skórki i pokroić. Następnie dodajemy warzywa do miseczki z obranym i pokrojonym w kostkę jabłkiem. Całość skrapiamy sokiem z cytryny. Zostaje nam jeszcze przygotowanie sosu. W garnuszku mieszamy 3 łyżki gęstego majonezu (takiego jak Majonez Dekoracyjny WINIARY) z 1 łyżeczką musztardy i dodajemy do sałatki. Dla smaku można doprawić całość odrobiną soli i cukru. Tak przygotowaną sałatkę posypujemy suszoną żurawiną… i gotowe!
Białe winogrona – idealne do mięs i deserów
Słodkie owoce winogron mają w kuchni szerokie zastosowanie. Można je jeść na surowo, dodawać do placków, deserów, sałatek, a także do pieczonych mięs. Idealnym pomysłem na to, co zrobić z winogron na obiad bądź podwieczorek są pyszne naleśniki z budyniem. Najpierw przygotowujemy budyń waniliowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie dodajemy do niego 100 ml ubitej z cukrem śmietany 30% i delikatnie mieszamy. Na gotowe naleśniki kładziemy przekrojone na pół winogrona bez pestek, wylewamy łyżkę budyniu i składamy naleśniki w apetyczne trójkąty. To pewne, że tak cudownie pachnącemu wanilią i śmietanką daniu nikt się nie oprze!
Brukselka w nowej odsłonie
Te urocze miniaturowe kapustki najczęściej kojarzą się jako główny składnik zup jarzynowych. Tymczasem ugotowana brukselka polana odrobiną masełka z bułką tartą to bardzo smaczny dodatek do drugiego dania. Jeśli nie przepadamy za klasyczną gotowaną brukselką, możemy przygotować ją w nieco inny sposób. Ugotowane w osolonej wodzie główki brukselki należy odsączyć i ostudzić. Następnie z mąki, łyżki gęstego majonezu oraz jajka wyrabiamy lejące się, ale dość gęste ciasto, w którym zanurzamy pojedynczo brukselki i smażymy ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju. Ta bardzo prosta do zrobienia przystawka na pewno zaskoczy każdego smakosza!
Materiał partnera zewnętrznego