Mimo rozbudowanych możliwości, jakie oferują dzisiaj komputery stacjonarne czy urządzenia mobilne typu laptop lub smartfon, w wielu domach telewizory nadal należą do standardowego wyposażenia. Zwłaszcza, że technologie te również są stale rozwijane, dzięki czemu mają do zaproponowania wiele nowoczesnych i atrakcyjnych rozwiązań. O których warto wiedzieć nieco więcej? Jakimi kwestiami należy się kierować przy wyborze telewizora?
Istotne parametry nowego telewizora
Zakup nowego telewizora potrafi być niełatwym zadaniem. Dzisiejszy rynek oferuje tak szeroki wybór modeli i rozwiązań, że niejedną osobę może przyprawić o zawrót głowy. Nie upraszcza też zadania fakt, że zazwyczaj chodzi o zakup urządzenia na lata. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że istnieje możliwość dostania naprawdę niemałego i funkcjonalnie atrakcyjnego telewizora po dość niewygórowanej cenie. Oczywiście, znajdziemy też wyjątkowe, zaawansowane technologicznie modele, na które musielibyśmy wydać 30 000 złotych i więcej, jednak dla wielu użytkowników ciekawym i wystarczającym rozwiązaniem bywają telewizory za kwotę nieprzekraczającą czasem 2 500 złotych. A przecież są też prostsze, mniejsze i tańsze, których cena wynosi zaledwie kilkaset złotych. Warto więc najpierw zastanowić się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zakup, a także na czym zależy nam najbardziej w tego typu urządzeniu oraz w jakich warunkach planujemy z niego korzystać. W tej kwestii z pewnością pomoże znajomość podstawowych, istotnych aspektów i parametrów współczesnych telewizorów.
Wielkość
Jednym z nich będzie wielkość urządzenia – określona długością przekątnej ekranu, wyrażoną w calach. Dlaczego to takie ważne? Bowiem oglądanie niewielkiego, wyświetlanego obrazu, nawet w dobrej jakości, mija się z celem. Z drugiej strony zbyt duży ekran, obecny w dość ograniczonym przestrzennie pomieszczeniu, również może finalnie wywoływać dyskomfort. Faktem jest jednak, że urządzenia te pod względem matrycy stale „rosną”, nawet do rozmiarów budzących wrażenie prawdziwego kina domowego. Czasy telewizorów kineskopowych o przekątnej ekranu nieprzekraczającej 38 cali są już dawno za nami. Królują cienkie wyświetlacze, gdzie wartość 85 cali nikogo już nie dziwi. Zatem jaki rozmiar telewizora okaże się dobry? Pomijając fakt naturalnych ograniczeń – jak choćby wymiary przestrzeni, w której urządzenie ma się znaleźć – nieraz warto zdać się na sugestie recenzentów i użytkowników, doradzających wybór ekranu „o rozmiar większy”, niż się planowało. Z początku taki gabaryt może wydawać się przesadzony, jednak ludzkie oko szybko przyzwyczaja się do wskazanych parametrów i zaczyna czerpać z nich korzyści. Zwłaszcza, że obecne technologie, stosowane w telewizorach nie mają tak niekorzystnego wpływu na wzrok, jak było to kiedyś. Często mówi się, że nasza optymalna odległość od ekranu wynosi 2,1 cm na każdy cal przekątnej – zatem jeśli chodzi np. o 55-calowej matrycy, dystans ten to raptem niecałe 120 cm.
Technologie
Mówimy oczywiście o technologii 4K Ultra HD, gdyż rozdzielczość ekranu wynosząca 3840 x 2160 pikseli to dziś w zasadzie standard, oferujący zdecydowanie lepsze wrażenia wzrokowe, niż wcześniejszy (choć nadal zdający egzamin, zwłaszcza na mniejszych wyświetlaczach), o wartości 1920 x 1080 pikseli. W tym aspekcie niebagatelne znaczenie ma też rodzaj matrycy. W zależności od warunków, w jakich najczęściej zamierzamy korzystać z telewizora, inna technologia okaże się lepsza. Nowoczesne ekrany OLED kuszą efektami wizualnymi, głębokością i soczystością kolorów – zwłaszcza, jeśli chodzi o tak pożądaną nieraz „idealną czerń”. Jednak w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach tego typu rozwiązania mogą nie zdać egzaminu.
Warto też pamiętać, że telewizory OLED występują jedynie w większych rozmiarach, czyli od 55 cali wzwyż. Jeśli natomiast bardziej zależy nam na dziennych seansach, niż nocnych, lepiej kierować uwagę w stronę ekranów LCD z możliwością mocnego podbicia jasności wyświetlanego obrazu. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje kilka typów matrycy LCD, jak IPS czy VA. Nierzadko mówi się, że pierwszy rodzaj ma najwięcej zalet, ponieważ oferuje najlepsze odwzorowanie kolorów czy najszersze kąty widzenia. Z drugiej strony jednak nie radzi sobie zbyt dobrze z kontrastem i czernią (która w charakterystyczny sposób „świeci się” w ciemności). Drugi zaś jest generalnie jego odwrotnością. Zapewnia dobrą czerń czy odpowiedni kontrast, ale przede wszystkim wtedy, gdy siedzimy na wprost ekranu. Istnieje jeszcze pojęcie częstotliwości odświeżania (wyrażonej w hercach) – jej wysokość ma wpływ na płynność obrazu, szczególnie podczas dynamicznych filmów akcji czy transmisji meczów sportowych.
Jakie funkcje i rozwiązania decydują o atrakcyjności telewizora?
Dzisiejsze telewizory pozwalają nie tylko na podstawową konfigurację obrazu, np. pod względem jasności, kontrastu czy głośności dźwięku. Zwykle zapewniają mnóstwo opcji ustawień, tak, by jak najdokładniej dopasować sposób emisji treści do swoich potrzeb. Dodatkowo, dla prostszego użytkowania posiadają preinstalowane tryby dla różnych zastosowań – kinowy, sportowy czy ekonomiczny, zapewniający mniejsze zużycie energii. Podobnie jest zresztą z dźwiękiem, a co więcej, opcje te są wspierane przez takie rozwiązania, jak Dolby Vision, HDR (High Dynamic Range), wzbogacające paletę widzianych barw, czy Dolby Atmos, wpływających na lepszą jakość, głębokość i stabilność efektów audio.
Tak samo współczesne telewizory to nie tylko korzystanie z pakietów programów, udostępnianych przez dostawców cyfrowych. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się modele umożliwiające połączenie z siecią internetową (przewodowe lub bezprzewodowe) oraz oferujące rozwiązania z rodzaju SmartTV. Zapewniają one m.in. dostęp do wielu platform streamingowych VOD (Video on Demand), pozwalających na wybór filmów i seriali spośród dostępnych, bogatych zasobów i oglądanie ich o dowolnej porze. Umożliwiają również korzystanie z przeglądarki internetowej, portali społecznościowych czy popularnych stron internetowych, takich jak YouTube, za pośrednictwem ekranu telewizora. Urządzenia typu SmartTV obsługują liczne aplikacje, a co więcej – oferują łatwe łączenie różnych technologii (np. komputera z telewizorem), obsługę za pomocą smartfona czy nawet sterowanie głosem. Jeśli więc od zakupu ostatniego odbiornika minęło trochę lat, taki model może się okazać nie lada atrakcją, oferującą mnóstwo dodatkowych, praktycznych i ciekawych funkcjonalności. Nie zapominajmy również, że nowoczesne telewizory to także niezbędne narzędzie zapalonych graczy konsolowych. Odpowiednie standardy komunikacyjne, dobra jakość obrazu czy zwłaszcza parametr „input lag” – wyrażony w milisekundach (im niższy, tym lepiej), odnoszący się do możliwych opóźnień między działaniami wykonywanymi na joysticku lub kontrolerze, a reakcją samego telewizora – będą miały tu istotne znaczenie, zwłaszcza dla osób, które wykorzystują telewizor nie tylko do oglądania treści.
JSA