buty skórzane i akcesoria do pielęgnacji butów
Jakie jednak należy podejmować działania, aby na długo utrzymać skórzane buty w dobrym stanie? | fot.: stock.adobe.com

Skórzane buty – jak właściwie o nie zadbać?

Bez względu na to, czy zostały nabyte stosunkowo tanio, czy są z wyższej półki cenowej – buty skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co więcej, potrzebują jej bardziej, niż obuwie wykonane z tworzywa sztucznego. Niemniej, z uwagi na ich wysoką jakość wykonania i gustowny wygląd oraz fakt, że „starzeją się z charakterem”, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jakie jednak należy podejmować działania, aby na długo utrzymać skórzane buty w dobrym stanie?

Odpowiednie nawyki i wskazane czynności

Często się mawia, że to, jaką jest ktoś osobą, możemy poznać po jej butach. Nie chodzi jednak o cenę i ekskluzywność wspomnianej części garderoby. Przywołane powiedzenie dotyczy stanu, w jakim utrzymane jest obuwie. I podobnie jak ich czystość przekłada się na atrakcyjny odbiór danej osoby, tak niechlujny wygląd budzi raczej przykre skojarzenia.

Gdy jednak decydujemy się na skórzane buty (o wyjątkowym stylu, dobrze wykonane i zapewniające szczególną wygodę, a jednocześnie – nie da się ukryć – odpowiednio droższe), zwykle mamy zamiar właściwie się o nie zatroszczyć. Tylko co to znaczy „właściwie”? Okazuje się bowiem, że choć nieraz nie zdajemy sobie z tego sprawy, różne, podejmowane przez nas działania potrafią niekorzystnie wpływać na jakość i estetykę skórzanego obuwia. Warto więc sięgnąć po rady i wskazówki, które pomogą nam zadbać o tego typu buty od pierwszych momentów ich użytkowania.

Warunki pogodowe, znalezienie się w tłumie, zabawy imprezowe – istnieje wiele sytuacji, które potrafią doprowadzić do poważniejszych zabrudzeń obuwia. W przypadku modeli skórzanych, nieczystości typu woda, błoto, tłuszcz czy ślady po słodkich napojach, powinny być jak najszybciej usuwane. Inaczej potrafią wniknąć w strukturę materiału i trwale pozostać na naszym obuwiu. Często dobrym sposobem na świeże zabrudzenia okaże się po prostu wilgotna szmatka. Pamiętajmy jednak, że powinna być przesadnie mokra. Nadmiar wody potrafi skurczyć materiał, zdeformować fason buta i finalnie doprowadzić do jego zniszczenia. Przy osuszaniu butów skórzanych również należy uważać, gdyż zbyt wysoka temperatura (na skutek działania blisko znajdującego się kaloryfera czy użytej suszarki) potrafi przynieść podobne, niepożądane skutki. Jeśli jednak zabrudzenia są nieco starsze – np. zaschnięte błoto – możemy wspomóc się odpowiednią szczotką do butów, podobną do tej, którą nieraz stosuje się do ich polerowania. Często takie działanie okazuje się konieczne zwłaszcza wtedy, gdy musimy dokładnie wyczyścić podeszwy.

Jeśli chcemy zadbać o kształt i sylwetkę skórzanych butów, powinniśmy również zaopatrzyć się w prawidła, które wkłada się do ich wnętrza. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy dobrze pasują do wielkości i fasonu obuwia. Takie akcesoria potrafią okazać się niezbędne, gdy np. zamierzamy spakować buty do torby podróżnej. W takim przypadku, bez prawideł wzrasta ryzyko pojawienia się trwałych zagnieceń, pomarszczeń i pęknięć na materiale. Pamiętajmy też, żeby dawać skórzanym butom „odpocząć”, zmieniając je na inną parę przynajmniej co 2-3 dni.

Odpowiednie środki… oraz ciekawe triki pielęgnacyjne

Dbanie o skórzane obuwie to nie tylko regularne czyszczenie powstałych zabrudzeń, odpowiednie przechowywanie czy rozsądne użytkowanie zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi. Ogromny wpływ na jego stan ma również właściwa pielęgnacja przy użyciu specjalnych środków, dostępnych w sklepach obuwniczych. Pielęgnacja, którą w zasadzie powinno się rozpocząć już przy pierwszym rozpakowaniu nowo nabytych butów. Chodzi o zaimpregnowanie ich specjalnym preparatem – czy to w postaci rozpylanej za pomocą sprayu substancji, czy też nakładanego na skórę odpowiedniego tłuszczu. Dzięki takiej ochronie buty będą lepiej znosić kontakt z deszczem, kałużami, błotem i śniegiem. Powtarzanie tej czynności co pewien czas zdecydowanie przedłuży żywotność obuwia.

Ponadto, istnieje szeroki wybór preparatów, które – poprzez systematyczne stosowanie – dodatkowo odżywiają skórę, podkreślają jej atrakcyjny wygląd oraz korzystnie wpływają na kondycję obuwia. Mowa o licznych pastach, kremach, szamponach, żywicach i woskach do butów skórzanych. Część z nich jest przeznaczona dla modeli o konkretnym zabarwieniu (jasno- i ciemnobrązowym, szarym, czarnym, granatowym itd.), ale znajdziemy również środki bezbarwne, o zastosowaniu uniwersalnym (np. do skóry zabarwionej na kolor bordowy). Dostępność preparatów w tak wielu postaciach sprawia, że możemy wybrać te, których użytkowanie jest dla nas najwygodniejsze. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu produkty, upewnijmy się, że są one przeznaczone do właśnie takich butów (bowiem inne preparaty i akcesoria mogą być właściwe dla skóry licowej, a inne – np. dla skóry nubukowej lub zamszowej). Warto w tym celu uważnie przeczytać instrukcję na etykiecie środka czyszczącego oraz poradzić się doświadczonego pracownika sklepu obuwniczego.

Jeśli akurat nie mamy pod ręką specjalnych preparatów do butów, możemy skorzystać z ciekawych, domowych metod pielęgnacji czy usuwania zabrudzeń. Przykładowo, do usuwania plam ze skórzanego obuwia może posłużyć… przekrojony ziemniak, wewnętrzna strona bananowej skórki czy odrobina spirytusu. Pamiętajmy jednak, by tego typu triki stosować rozsądnie, z umiarem, najlepiej wcześniej sprawdzając ich działanie w mniej widocznym miejscu.

JSA

Sprawdź także

botki skórzane na jesień

Botki skórzane – dlaczego są tak popularne?

Botki skórzane damskie są podstawowym elementem każdej kobiecej garderoby – są przydatne szczególnie jesienią i …