Wybór karmy dla kota to poważna decyzja, która może wpłynąć na jego samopoczucie. Dlatego przed zakupem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, czym różni się sucha i mokra karma dla kota. Dlaczego nie każda karma sprawdzi się w przypadku Twojego pupila? Sprawdź to!
Jakie są zalety i wady suchej karmy dla kota?
Zacznijmy od analizy zalet suchej karmy dla kota. Na początku warto wspomnieć o praktycznych zaletach takiego pokarmu z perspektywy właściciela. Sucha karma ma z reguły krótszą datę przydatności od wilgotnej, ale w zamian otrzymujemy gwarancję dłuższej świeżości po otwarciu opakowania. Jest to szczególnie ważna informacja podczas wyboru wielkości opakowania. Przejdźmy jednak do zalet suchej karmy dla naszego pupila. Charakteryzuje się ona przede wszystkim mniejszą zawartością wody, ale także sztucznych składników. Oprócz tego zawiera w składzie skrobię, która pozwala nadać karmie odpowiednią formę. Sucha karma może znajdować się w misce nawet przez cały dzień, co gwarantuje kotu stały dostęp do posiłku. Nie każdy nauczony jest jeść o stałych porach. Jeżeli nasz pupil lubi mieć możliwość podjadania o dowolnej porze, wówczas sucha karma będzie dobrym rozwiązaniem.
Należy jednak zwrócić uwagę, że taki pokarm ma wysoką gęstość energetyczną, co może powodować niebezpieczną dla naszego pupila otyłość. Jednocześnie będzie idealnym rozwiązaniem dla kotów po trudnych przejściach, które mają niedowagę lub potrzebują po prostu większej dawki energii. Podczas wyboru suchej karmy warto zwrócić uwagę na informacje o ich leczniczym wpływie na zdrowie jamy ustnej oraz uzębienia. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamienia na powierzchni zębów. Zaletą suchej karmy jest również szybkie przygotowanie posiłku. Nie trzeba niczego gotować, wystarczy po prostu wsypać jedzenie do miski.
Kiedy odpowiednim wyborem będzie mokra karma dla kota?
Mokra karma dla kota może być dobrym wyborem, kiedy nasz pupil boryka się z problemami dolnych dróg układu moczowego. Duża zawartość wody rozrzedza mocz, co zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy moczowej. Oprócz tego mokra karma sprawia, że kot nie potrzebuje już dodatkowego nawodnienia. Należy również zaznaczyć, że mokra karma dla kota charakteryzuje się mniejszą gęstością energetyczną niż suchy produkt. Dlatego też zalecana jest dla pupili, które mają problem z otyłością lub są nią zagrożone. Dzięki mokrej karmie możemy również nauczyć kota jedzenia o stałej porze. Kiedy wsypiemy zawartość opakowania do miseczki, może ona leżeć jedynie 30 minut. W innym przypadku jej świeżość będzie wątpliwa. Brak stałego dostępu do karmy nie oznacza, że kot będzie chodził głodny. Jeżeli nauczymy go odpowiednich nawyków żywieniowych, nie wpłynie to na jego samopoczucie ani zdrowie.
Pamiętajmy jednak o dostosowaniu diety do jego zapotrzebowania energetycznego. Warto również zwrócić uwagę, że mokre karmy charakteryzują się większą zawartością tłuszczu. Bez wątpienia wpłynie to na chętniejsze sięganie do miski przez kota. Mokre karmy będą również idealnym rozwiązaniem dla czworonogów o delikatnym uzębieniu lub starszych kotów, u których może pojawić się problem z gryzieniem suchej karmy.
Czy można łączyć suchą i mokrą karmę dla kota?
Jak widać, każda z wyżej opisanych karm ma swoje wady i zalety. Dlatego może pojawić się pytanie, czy istnieje możliwość ich połączenia w diecie naszego pupila. Zbilansowana dieta kota zakłada możliwość podawania zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Należy jednak pamiętać, aby nie mieszać tych pokarmów w jednej misce. Warto wyznaczyć w ciągu dnia porę posiłku, kiedy kot otrzyma mokrą karmę. Natomiast pozostałe zapotrzebowanie energetyczne zostanie zaspokojone przez odpowiednią dawkę suchej karmy. Nie ma konkretnej zasady, która mówiłaby o tym, ile i jakiej karmy powinien jeść kot. Zakłada się jednak, że większa ilość energii powinna być dostarczana poprzez podanie mokrej karmy. Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że sucha karma zawiera większą gęstość energetyczną niż mokre. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także: Jaka karma dla kota? Poradnik doboru posiłków dla kotów?
Materiał partnera zewnętrznego