Pakując się na wakacyjny wyjazd nie chcemy myśleć o wizytach w szpitalach, dniach spędzonych w łóżku czy w toalecie. Jednak trzeba mieć świadomość, że wypadki się zdarzają i nawet mała, ale dobrze spakowana apteczka może oszczędzić nam sporo stresu i godzin spędzonych w kolejkach w aptekach.
Najczęstsze schorzenia podczas urlopu.
Czyhające na wczasowiczów dolegliwości zależą od miejsca urlopu. Wyjeżdżając pod namiot nad jezioro możemy spodziewać się innych przypadłości niż wyjeżdżając na wakacje do krajów tropikalnych. Ogólnie podczas wyjazdów najbardziej dokuczliwe są:
- Biegunka podróżnych i inne schorzenia żołądkowo- jelitowe– najbardziej powszechna choroba podczas wyjazdów do krajów z gorącym klimatem, można jej uniknąć dbając o higienę rąk i zwracając uwagę na to co się je podczas wakacji, bo nawet drobne przyjemności, jak wypicie coli z lodem, może przysporzyć wielkich zmartwień.
- Angina– przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach na zmianę z opalaniem się w gorącym słońcu, zimne napoje i lody mogą doprowadzić uporczywego bólu gardła, które nierzadko trzeba leczyć antybiotykami.
- Zapalenie pęcherza– można się go nabawić między innymi przebywając w mokrym kostiumie kąpielowym przez dłuższy czas, dlatego warto pamiętać, aby zawsze mieć ze sobą bieliznę na zmianę, zwłaszcza wieczorem, kiedy słońce mniej grzeje.
- Grzybica– może występować na stopach lub w okolicach intymnych. Aby uniknąć tych dolegliwości, należy przestrzegać kilku, wszystkim znanych zasad: noszenie klapek w publicznych prysznicach i na basenach, uniknie siadania na desce klozetowej w publicznych toaletach i wystrzegać się wątpliwej czystości saun, basenów, ręczników.
- Uczulenia– ukąszenia komarów, innych insektów lub pająków mogą uprzykrzyć wakacje alergikom i nie tylko. Ukąszenie na twarzy może uprzykrzyć pobyt i spotkania towarzyskie.
Co powinna zawierać apteczka podróżna.
Apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe przybory znajdujące się w każdej apteczce pierwszej pomocy takie jak: opatrunki (plastry, gazy, bandaże, chusta trójkątna), rękawice lateksowe, nożyczki, pęseta czy koc termiczny. Apteczki do udzielania pierwszej pomocy nie mogą zawierać leków, ani środków do dezynfekcji, ale komponując własny przybornik, powinniśmy o nich pamiętać, może to być woda utleniona, Octenisept lub jednorazowe chusteczki nawilżone środkiem antyseptycznym. Aby być jak najlepiej przygotowanym na ewentualną niedyspozycję, należy zabrać ze sobą:
- stale przyjmowane leki,
- leki przeciwbólowe– paracetamol i ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego, działają również przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie,
- leki na chorobę lokomocyjną,
- leki przeciwbiegunkowe– np. węgiel,
- leki na zatrucia, np. krople żołądkowe,
- sole fizjologiczne– mają szerokie zastosowanie, można ich użyć do przemywania oczu, nosa i gardła, a także do przemywania ran,
- elektrolity w saszetkach– niezbędne nie tylko podczas wyczerpania czy odwodnienia organizmu, ale również pomocne przy dolegliwościach żołądkowych,
- antybiotyki– można się skonsultować z lekarzem przed wyjazdem i kupić antybiotyki wcześniej, zwłaszcza jeżeli wiemy, że podczas wakacji dostęp do pomocy lekarskiej będzie utrudniony,
- probiotyki– ważne, aby o nich pamiętać, nie w każdym kraju lekarze przepisują leki osłonowe,
- leki przeciwalergiczne,
- wapno musujące– również pomocne przy uczuleniach,
- preparaty na ukąszenia łagodzące swędzenie,
- repelenty na komary i kleszcze,
- kremy z filtrem do opalania,
- oraz balsamy na oparzenia słoneczne.
Do wyżej wspomnianych można dodać jeszcze bardziej spersonalizowane leki i przedmioty, w zależności od tego, czego możemy się spodziewać od naszego organizmu. Podróżując z dziećmi, należy zaopatrzyć się w kremy i leki odpowiednie dla młodszych członków wyprawy.
Aby w pełni cieszyć się wakacjami i relaksować się na plaży bez zbędnego stresu, warto przemyśleć wyjazd przed jego rozpoczęciem i przygotować się na wszelkie, nawet te nieprzyjemne możliwości. Oprócz dobrze wyposażonej apteczki należy również pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym.
AKO