Podczas urlopu mobilny internet może okazać się szczególnie potrzebny. W podróży i podczas wypoczynku, np. na plaży, przydaje się szybkie łącze internetowe. Na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z operatorem?
Mobilny internet – co to jest
Operatorzy telekomunikacyjni oferują karty SIM z określonym w umowie pakietem internetowym. Możemy zdecydować się na abonament lub internet na kartę. Usługa działa w oparciu o sieć komórkową i pozwala korzystać z internetu w każdym miejscu, gdzie można korzystać z sieci danego operatora, czyli praktycznie w całej Polsce. Kartę z mobilnym internetem umieścimy w różnych urządzeniach mobilnych, np.:
- tabletach,
- smartfonach,
- laptopach (w niektórych urządzeniach konieczny jest dodatkowy modem),
- specjalnych modemach montowanych w nowszych samochodach.
Rodzaj umowy
Decydując się na internet mobilny, mamy dwie możliwości:
- Ofertę abonamentową
W tym przypadku możemy nieznacznie obniżyć koszty korzystania z usługi, ale musimy związać się z operatorem dłuższą umową. Jeżeli szukamy internetu tylko na wakacje, nie będzie to więc idealna opcja.
- Ofertę na kartę
W tym modelu wybieramy odpowiedni pakiet i płacimy tylko za niego. Internet na kartę to rozwiązanie analogiczne do telefonu prepaid. Olbrzymią zaletą jest możliwość wybrania pakietu na okres krótszy niż miesiąc, np. tydzień lub jeden dzień. Przykładowo, surfowanie bez limitu przez 24 godziny, w Play będzie kosztowało nas tylko 5 zł. Sprawdź koniecznie ofertę tej sieci.
Wielkość pakietu
Każdy abonament oraz plan w ofercie na kartę ma tak naprawdę dwa limity. Pierwszy to całościowa wielkość pakietu, a druga to liczba gigabajtów możliwych do przesłania z pełną prędkością. W praktyce, po wykorzystaniu tego pakietu, nasze bezprzewodowe łącze bardzo zwolni, bez względu na to, czy wybraliśmy ofertę na abonament czy internet na kartę. Jeżeli nie planujemy oglądać filmów, miesięczny pakiet kilku do kilkunastu GB powinien wystarczyć do przeglądania internetu i korzystania z mediów społecznościowych. W przeciwnym wypadku warto rozejrzeć się za ofertami, które oferują kilkadziesiąt lub nawet 100GB miesięcznie.
Szybkość przesyłania danych
Polskie sieci telekomunikacyjne uruchomiły ostatnio sieć 5G, która umożliwi przesyłanie danych z niespotykaną dotąd prędkością. Technologia ta zastąpiła sieć 4G (nazywaną również LTE). Choć, mierzone profesjonalnie, przepustowości sieci w przypadku tych dwóch technologii bardzo się różnią, zarówno LTE, jak i 5G to szybki internet. Jeżeli nasze urządzenie nie obsługuje żadnego z tych standardów warto pomyśleć o jego wymianie. Internet na kartę to często pakiety, które oferują nawet 30 lub 100GB bez limitu prędkości, a bez dobrego sprzętu nawet nie zbliżymy się do maksymalnej prędkości przesyłania danych.
Materiał partnera zewnętrznego