kobieta drapiąca się po ramieniu
Atopowe zapalenie skóry ma przebieg falowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jakie mamy możliwości leczenia?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się występowaniem zmian na skórze oraz towarzyszącym im świądem o podłożu alergicznym. W Polsce chorobą dotkniętych jest około 5% społeczeństwa. Najczęściej (aż 90%) są to dzieci, u których w miarę z upływem lat choroba ustępuje. U niektórych występuje również w wieku dorosłym i jest najtrudniejsza w leczeniu formą tej choroby.

Między zaostrzeniami i remisją

Atopowe zapalenie skóry ma przebieg falowy. Osłabiona funkcja bariery skórnej, która wynikiem zmień genetycznych, prowadzi do nadwrażliwości na alergeny, czynniki drażniące i nadmierne odwodnienie. Podstawę terapii stanowi prewencja i profilaktyka, czyli unikanie czynników zaostrzających. Niestety jest ich wiele – m.in.: stres, przegrzanie skóry, detergenty czy aktywność fizyczna i wydzielanie potu. Regularna aplikacja preparatów nawilżających i odbudowujących barierę naskórkową pozwala na wydłużenie okresów między zaostrzeniami. Warto tutaj sięgać po preparaty specjalistyczne dedykowane do leczenia atopowego zapalenie skóry u dorosłych takie jak Bepanthen. Dzięki zastosowaniu technologii Lameli LLT łagodzą one świąd w stanach łagodnego oraz umiarkowanego zaostrzenia. W okresie remisji warto codziennie stosować preparaty prewencyjne, nawilżające i ochraniające skórę.

Jakie są dostępne opcje leczenia?

Choroba wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne chorego, a silny świąd i nasilenie zmian często sprawia, że chorzy unikają kontaktów towarzyskich. Dzięki dostępnemu leczeniu chorobę można kontrolować, jednak na efekty terapii trzeba poczekać. Obecnie najczęściej stosowanymi lekami są steroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. W przypadku nasilonych zmian zapalnych można również dołączyć fototerapię. U pacjentów, u których przeprowadzone leczenie nie przynosi efektów, można zastosować leczenie immunosupresyjne z użyciem metotreksatu oraz cyklosporyny. Ostatnio do grupy leków stosowanych w atopowym zapaleniu skóry dołączyły leki biologiczne.

Nie tylko leki

Leczenie atopowego zapalenia skóry głównie opiera się na leczeniu właściwym i prewencji nawrotom. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się, stosując dietę eliminacyjną i unikając czynników wyzwalających. Życie z tą chorobą to nieustanna walka i ograniczenia. Chorzy mają zwiększone ryzyko innych chorób autoimmunologicznych takich jak astma, alergiczny nieżyt nosa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

poranna rutyna twarz

Poranna rutyna kosmetyczna – klucz do pięknej skóry przez cały dzień

Poranna rutyna jest fundamentalnym elementem pielęgnacji skóry, mającym na celu jej przygotowanie do wyzwań każdego …