Spośród różnych wstydliwych dolegliwości, jedną z najpopularniejszych jest grzybica skórna. Dla wielu osób kojarzy się ona z brakiem odpowiedniej higieny osobistej, niemniej okazuje się, że może ona się przytrafić zwłaszcza osobom dbającym o siebie. Na przykład na grzybicę pachwin oraz grzybicę skóry narażone są najbardziej osoby aktywne fizyczne. Sprawdźmy, dlaczego oraz jak można skutecznie ją leczyć i się przed nią chronić.
Czym jest grzybica skóry?
Grzybica to choroba zakaźna skóry, której objawy są bardzo charakterystyczne i zaczynają być widoczne już po kilku dniach od zarażenia. Należy do nich między innymi świąd, pieczenie i łuszczenie się naskórka. Grzybicę skóry mogą wywołać pleśniaki i dermatofity. Grzybica skóry jest chorobą uleczalną, ale samo leczenie trwa dość długo, zwłaszcza jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium. Grzybicą można zarazić się od innego człowieka, ale też w wyniku noszenia nieprzewiewnych ubrań i obuwia.
Grzybica pachwinowa – przyczyny i objawy
Szczególnie nieprzyjemną formą grzybicy skóry jest grzybica pachwin. Jak sama nazwa wskazuje, występuje ona w okolicy pachwin, pośladków i na wewnętrznej stronie ud. Jeśli szybko nie podejmie się leczenia, może ona przemieścić się na inne części ciała. Typowymi objawami grzybicy pachwin są: czerwona wysypka, uporczywy świąd, uczucie pieczenia – wszystko zlokalizowane właśnie w okolicy pachwin. Ten rodzaj grzybicy wywołują pleśniaki, które rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach ciała. Do ich rozwoju dochodzi na skutek pocenia się i tarcia ubrań, ale mogą one też zostać przeniesione z innych zarażonych partii ciała, na przykład stóp, gdy tym samym ręcznikiem wytrzemy stopy, a potem pachwiny. Co ciekawe, na grzybicę pachwinową często zapadają osoby aktywne fizycznie, na przykład biegające lub jeżdżące na rowerze. W wyniku wysiłku ciało zaczyna się pocić. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubrania do ćwiczeń fizycznych wchłaniającego pot, bardzo łatwo o grzybicę pachwin. Innym powodem może być niedokładne osuszenie tych okolic po kąpieli.
Grzybica pachwinowa – leczenie
Grzybica pachwin wymaga leczenia za pomocą specjalnych środków, najczęściej kremów i maści. Są one wystarczające, jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Do leczenia grzybicy zalecane są produkty marki Canespor. Krem Canespor z bifonazolem stosujemy raz dziennie, co jest niezwykle wygodne i bezproblemowe. Lek łagodzi objawy grzybicy, ale przede wszystkim skutecznie usuwa czynniki wywołujące chorobę, czyli patogeny. Jest on dostępny bez recepty. Oprócz odpowiednich leków, musimy zachować pewne środki ostrożności, które uchronią nas przed nawrotem choroby. Po intensywnych ćwiczeniach, w upalne dni czy po wyjściu spod prysznica powinniśmy dbać o to, by okolice pachwin i odzież przylegająca do nich zawsze była czysta i sucha. Nośmy tylko bawełnianą bieliznę i codziennie ją zmieniajmy. Często też zmieniajmy ręczniki, najlepiej posiadając osobny do okolic pachwin. Po każdej aplikacji leku przeciwgrzybiczego dokładnie myjmy ręce. To wszystko pozwoli nam wygrać walkę z grzybicą.
Materiał partnera zewnętrznego