Niektóre trendy w designie przychodzą i szybko odchodzą. Inne elementy pozostają z nami na długie lata, przeżywając swoje kolejne młodości. Jednym z nich są bez wątpienia tekstylia, które znów powszechnie wykorzystuje się w modnych przestrzeniach domowych.
Jak powinny wyglądać i czym muszą się wyróżniać, żeby zbudować przyjemną i ciekawą aranżację? Kilka praktycznych pomysłów na ich wykorzystanie podamy poniżej.
Tekstylia w domu – co można zyskać?
Odpowiednie wyposażenie buduje funkcjonalność przestrzeni, a oryginalne akcesoria tworzą jej charakter i dekoracyjność, często zwiększając wygodę korzystania z danego wnętrza.
Tak też jest z tekstyliami, które dosłownie i w przenośni budują nastrój oraz przytulność domowych pomieszczeń.
Zasłony, firany, dywany i narzuty, poduszki na kanapy lub fotele sprawiają, że każde pomieszczenie wydaje się bardziej przyjazne domownikom i gościom, co wpływa znacząco na jakość wypoczynku. Z tych też względów w dużej ilości wprowadza się tkaniny zwłaszcza w pomieszczeniach rekreacyjnych, czyli w sypialniach lub salonach.
W wielu przypadkach to właśnie od tych detali zależy również charakter całościowej aranżacji, a zwykłe ozdobne poduszeczki lub abażury na lampy potrafią całkowicie zmienić styl przestrzeni, bez konieczności wymiany całego wyposażenia.
Tekstylia w nowoczesnym wydaniu – co się sprawdza najlepiej?
Tkaniny sporej grupie klientów kojarzą się przede wszystkim z tapicerowanymi sofami lub fotelami. Stanowią one obecnie jeden z najczęściej wybieranych typów wyposażenia. Oferuje je choćby salon meblowy iHome24.pl, pełen ciekawych rozwiązań, odpowiednich do różnych potrzeb i przestrzeni.
Jakie tkaniny sprawdzają się najlepiej jako obicia? Niezmiernie praktyczne są te o gęstym i drobnym splocie, który wykazuje się trwałością i odpornością na zabrudzenia. Najczęściej wybieranym wariantem kolorystycznym są barwy neutralne, a zwłaszcza bezpieczne szarości.
Skąd zainteresowanie akurat takim kolorem? Idealnie sprawdza się on w niemal wszystkich aranżacjach, a dodatkowo bez trudu można wzbogacić go dekoracyjnymi poduszkami w dowolnych barwach, popularnych w aktualnym sezonie.
Do jakich wnętrz pasują kanapy z materiałowym obiciem? Najczęściej bywają kojarzone ze stylem skandynawskim. Bez trudu wpisują się jednak też w nurt nowoczesny lub klasyczny.
Innym popularnym obecnie rozwiązaniem są tekstylne abażury. Stosuje się je na lampy stojące (stołowe lub podłogowe), a także wiszące i kinkiety. Zazwyczaj osłony z tkaniny przyjmują formę lekko rozkloszowaną lub cylindryczną.
Szczególnie chętnie używa się w ich przypadku tkanin naturalnych. Idealnie sprawdza się bawełna i surowy len, które stosuje się w aranżacjach skandynawskich i w duchu eko architektury. Produkty w geometryczne printy lub motywy roślinne bywają znakiem rozpoznawczym nurtu boho. Często też można spotkać klasyczne, jednobarwne rozwiązania w najpopularniejszych odcieniach sezonu.
Dużą popularnością cieszą się ponownie dywany. Mogą być puchate, z długim włosiem, co dodaje sporo elegancji i bywa chętnie stosowane w aranżacjach klasycznych lub dla ocieplenia wnętrz minimalistycznych.
Motywy geometryczne w czerni i bieli przynależą do stylu boho lub art déco. Miłośnicy minimalizmu lub nurtów skandynawskich stawiają natomiast na produkty w jednolitym kolorze neutralnym lub wyrazistym. W tym drugim przypadku dywan staje się jednym z głównych akcentów barwnych we wnętrzu.
Tekstylia w pomieszczeniu – funkcja użytkowa i dekoracyjna w jednym
Tkaniny we wnętrzach towarzyszą nam w zasadzie od wieków. Wnoszą ciepło i budują przestrzeń, dzieląc ją na strefy funkcjonalne lub spajając w jednorodną aranżację.
Wykorzystanie ich w pomieszczeniach rekreacyjnych sprawia, że stają się one znacznie wygodniejsze i po prostu przytulne. Dodatkowo faktura tekstyliów i ich kolor kształtują wygląd wnętrza, dzięki czemu można bawić się aranżacją i eksperymentować z rozmaitymi konceptami.
Materiał partnera zewnętrznego