Zakup własnego mieszkania to dla większości osób wyzwanie zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. Przed nabyciem lokalu przyszły właściciel musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca wyboru lokum z rynku pierwotnego albo wtórnego.
Zarówno mieszkania wprost od dewelopera, jak też te „z drugiej ręki” mają liczne zalety, ale i wady. Który zakup opłaca się bardziej? Jaki lokal wybrać?
Mieszkania z rynku pierwotnego
Największą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że są one po prostu… nowe. Nikt w nich wcześniej nie mieszkał, nie mają więc wad, usterek i zniszczeń spowodowanych długotrwałym użytkowaniem np. instalacji. Ponadto zazwyczaj są oddawane kupującym w tzw. stanie deweloperskim, czyli ze wszystkimi instalacjami, gotowe do wykończenia, umeblowania i wprowadzenia. Z tej przyczyny jest to bardzo korzystne i często wybierane rozwiązanie. Konsumenci mogą bowiem samodzielnie zaaranżować łazienkę, kuchnię oraz inne pomieszczenia od podstaw, zgodnie z własnym gustem i stylem. Rzecz jasna deweloperzy proponują również inne opcje wykończenia, w tym również tzw. pod klucz, czyli z gotowymi podłogami, łazienką, a często również umeblowane. Opcja „pod klucz” to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, mogą one bowiem wprowadzić się do lokalu w krótkim czasie od jego zakupu. Ponadto nierzadko deweloperzy oferują przyszłym właścicielom możliwość zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu na etapie projektowania lokalu.
Nowe mieszkania Poznań Nowe Miasto, podobnie jak inne lokale budowane w ostatnich latach, powstają w oparciu o nowoczesne technologie i materiały budowlane. Architekci i deweloperzy, poza praktycznym układem pomieszczeń w lokalach, dokładają starań, aby odpowiednio zaprojektować także przestrzeń na zewnątrz. Dlatego też nowoczesne osiedla są zazwyczaj wyposażone w szlabany, monitoring, a także parkingi oraz garaże podziemne, które bardzo rzadko występują w starszym budownictwie. Obiekty zawierają też dodatkowe funkcjonalne rozwiązania, takie jak np. ogródki, tarasy, place zabaw czy bezawaryjne windy.
Lokale z rynku wtórnego
Mieszkania z rynku wtórnego, zazwyczaj zlokalizowane w starszym budownictwie, często są tańsze, niż lokale od dewelopera. Na cenę wpływa jednak zwykle gorszy stan takich mieszkań, co przekłada się na konieczność remontu. Należy więc przeanalizować i dokładnie policzyć koszty, aby nie okazało się, że w ostatecznym rozrachunku nabycie mieszkania z rynku wtórnego okaże się nawet droższe, niż z rynku pierwotnego.
Do zalet mieszkań tego typu można zaliczyć lokalizację. Zazwyczaj obiekty te znajdują się w starszych częściach miastach, umiejscowionych bliżej centrum, z których jest blisko do np. uczelni, centrów kultury czy innych ważnych obiektów i placówek. Ponadto infrastruktura wokół takich obiektów jest już rozbudowana. W pobliżu więc najczęściej znajdują się już przedszkola, żłobki, szkoły, sklepy, parki. Warto również podkreślić, że zakup lokalu z rynku wtórnego zazwyczaj gwarantuje, że żadna inna nieruchomość nie powstanie obok, ponieważ po prostu nie ma na nią miejsca.
Podsumowując, zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają wiele zalet. Przed zakupem lokalu warto więc starannie je przeanalizować, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Materiał partnera zewnętrznego