Zrelaksuj się, odpocznij, nie stresuj się tak, odpuść – to hasła, które słyszymy aż nazbyt często. Jak jednak wprowadzić te rady w życie, kiedy codzienność aż kipi od stresujących sytuacji? Warto wprowadzić w życie techniki relaksacyjne, które pomogą nam odzyskać utraconą harmonię.
Jak skutecznie walczyć ze stresem? Przydatne okażą się techniki relaksacyjne, które wprowadzą nas w stan głębokiego odprężenia – ćwiczenia oddechowe, medytacja, muzykoterapia, czy nawet wizualizacje. Dzięki nim łatwiej będzie nam zasnąć, spadnie poziom kortyzolu we krwi i szybciej odzyskamy zdolność logicznego myślenia, a kreatywne sposoby na wyjście z trudnej sytuacji pojawią się same.
Trening autogenny Schultza
Jego celem jest osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia. Trening autogenny został opracowany w latach 50. XX wieku przez psychiatrę i psychoterapeutę Johannesa Schultza.
Na czym polega? Do ćwiczeń należy wybrać jedną z czterech pozycji: stojącą, siedzącą, leżącą lub półleżącą, przy czym w pozycji leżącej i siedzącej możemy rozluźniać całe ciało, w półleżącej grzbiet, a w stojącej barki i szyję.
Początkowo trening może trwać kilka minut, aż dojdziemy do 15-20 minut treningu dziennie. Podczas ćwiczeń poddajemy się rozmaitym sugestiom, których celem jest poczucie ciężaru poszczególnych partii ciała, poczucie ciepła, skupienie na oddechu lub na rytmie bicia serca.
Muzykoterapia
O tym, że słuchanie muzyki wyzwala w nas emocje wie już chyba każdy z nas. Gdy potrzebujemy pobudzenia możemy sięgać po radosne, skoczne rytmy, gdy zaś chcemy się wyciszyć pomocna okaże się np. muzyka relaksacyjna lub klasyczna. Możemy słuchać jej na głos w domu lub w biurze przy użyciu słuchawek.
Przed snem możemy wygodnie położyć się na łóżku lub macie do ćwiczeń i słuchając muzyki wizualizować sobie przyjemne scenerie, by się zrelaksować.
Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona
Czyli trening Jacobsona. Jest to jedna z popularniejszych technik relaksacyjnych. Polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Przykładowe ćwiczenia to: zaciskanie pięści, zaciskanie powiek, rozciąganie ust w szerokim uśmiechu, napinanie i rozluźnienie mięśni brzucha, napinanie pośladków, marszczenie czoła, zaciskanie palców u stóp.
Trening Jacobsena pozwala skupić się na byciu tu i teraz, by osiągnąć w ten sposób stan głębokiego rozluźnienia.
Ćwiczenia oddechowe
Świadomy oddech pozwala błyskawicznie się uspokoić. W sytuacjach stresowych oddychamy szybko i nerwowo, nasze organy nie są wtedy w pełni dotlenione. Ćwiczenia oddechowe warto zacząć od sprawdzenia oddechu – połóżmy dłoń najpierw na klatce piersiowej, a następnie na brzuchu i sprawdźmy czy oddychamy klatką piersiową czy przeponą.
Podczas ćwiczeń oddechowych warto dążyć do oddychania przeponą i dotleniania w ten sposób całego ciała. Jak ćwiczyć oddychanie przeponowe? Weźmy głęboki oddech powoli licząc do 3, zatrzymajmy powietrze w płucach, a następnie wydychajmy je ustami ponownie licząc do 3. Powtórzmy ćwiczenie 10 razy.
Materiał partnera zewnętrznego