Zakup paliwa opałowego nie jest prosty. Pokutuje przekonanie, że sprzedawcy często chcą nas oszukać i rekomendują węgiel niskiej jakości. Trzeba wiedzieć, jak rozpoznać dobre paliwo i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Rodzaje węgla
Mimo wprowadzania przez województwa uchwał antysmogowych, węgiel kamienny nadal jest najpopularniejszym paliwem stałym do ogrzewania budynków. Wpływają na to przede wszystkim wyższe ceny gazu, energii i oleju opałowego. Węgiel dzieli się na 4 typy:
- Płomienny (typ 31) – jest to najpopularniejszy rodzaj węgla. Posiada kaloryczność 20-26 MJ/kg, ma jasnożółty płomień i spala się stosunkowo łatwo. Często nazywa się go papierowym, bo sposób spalania przypomina palenie kartki papieru.
- Gazowo-płomienny (typ 32) – ma nieco wyższą kaloryczność niż płomienny – 26-29 MJ/kg. Jest ciemnoczarny, twardy i błyszczący. Cechuje go pomarańczowy płomień z czarnymi końcówkami.
- Gazowy (typ 33) – posiada kaloryczność 29-31 MJ/kg, ale trudno się spala, wydziela smoliste, trudnopalne gazy.
- Węgle koksujące (typ 34, 35) – jest to rodzaj węgla używany przy produkcji koksu. Nie powinno się go stosować w domowych kotłach, bo wydziela trujące substancje lotne.
Do domów i mieszkań rekomenduje się węgiel o kaloryczności powyżej 25 MJ/kg. Paliwo o niższej wartości spalania jest niewydajne i generuje niewiele ciepła. Takie węgle produkowane są z myślą o przemyśle.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów węgla używanego do ogrzewania domów jest orzech. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, wysoką kalorycznością i stosunkowo niewielką ilością popiołu wytwarzanego podczas spalania. Wysokiej jakości orzech dostępny jest np. na: https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/orzech/.
Podział węgla ze względu na wielkość ziaren
Im większy węgiel, tym większa jest jego kaloryczność:
- kostka – ok. 6 – 20 cm,
- orzech I – ok. 4 – 8 cm,
- orzech II – ok. 2,5 – 5 cm,
- groszek – ok. 0,8 – 3 cm, ale prawie nie występuje już w obrocie,
- ekogroszek – ok. 0,5 – 2,5 cm,
- miał – ok. 0,1 – 3 cm,
- flot i muł węglowy – do 0,1 cm, podobny do cukru pudru i stosowany wyłącznie w przemyśle
Jak wybrać węgiel?
Im wyższy jest typ węgla, tym większa kaloryczność. Podczas palenia zachodzą jednak pewne procesy, które wpływają na szybkość i jakość spalania. Przykładowo, w typie 33 może wystąpić spiekanie, czyli sklejanie się brył węgla, co prowadzi do sklejenia całej zawartości kotła. Najbardziej uniwersalnym rodzajem węgla jest typ 32.1, lub 32.2.
Kopalnie i wydobywany typ węgla:
- typ 31.1 – Sobieski, Janina, węgiel rosyjski,
- typ 31.2 – Piast, Ziemowit i ten węgiel jest najpopularniejszy,
- typ 32.1; 32.2 – Chwałowice, Wesoła, Wujek, Staszic – produkty najwyższej jakości przeznaczone do spalania w gospodarstwach domowych,
- typ 33 – Marcel, Sośnica, Śląsk, Staszic, Halemba, Pokój, Brzeszcze, Bielszowice.
Przy wyborze węgla należy sprawdzić przede wszystkim jego parametry oraz pochodzenie. Poza tym, obecnie producenci kotłów informują, jakie paliwo stałe nadaje się do spalania w konkretnym piecu.
Materiał partnera zewnętrznego