awantura rodzinna
Szczególnym rodzajem przemocy słownej jest ta skierowana przeciwko kobietom | fot.: materiał partnera

Przemoc słowna. Jak z nią walczyć?

Przemoc w każdej odsłonie jest nieakceptowalna. Ta fizyczna jednak jest mniej podstępna, daje się łatwo wykryć, wiemy, jak na nią reagować. Inaczej jest z przemocą słowną, która bywa bardzo przebiegła. Możemy padać jej ofiarami przez lata i nie zdawać sobie sprawy z tego, że to, co nas spotyka, jest nieakceptowalne. Szczególnym rodzajem przemocy słownej jest ta skierowana przeciwko kobietom. Jak się przejawia i jak z nią walczyć?

#NiePrzesadzam

Ile razy zdarzyło nam się usłyszeć „Nie przesadzaj”, gdy emocjonalnie zareagowałyśmy na niewybredny komentarz, uwagę lub okrzyk na ulicy? Ile razy musiałyśmy znosić złośliwe docinki i nieprzyjemne, irytujące dowcipy kolegów? Jak często spotykamy się z agresją słowną, która jeszcze do niedawna nie była społecznie potępiana? Większość kobiet na te pytania odpowie: bardzo często. Przemoc słowna bowiem dotyka nas już od dziecka – pojawia się zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w rodzinie czy wśród przyjaciół. Wszyscy jesteśmy nią skażeni, bo jeszcze niedawno społeczeństwo nie traktowało jej jako czegoś niegodnego.

Przemoc słowna – czym jest?

Czym właściwie jest ta przemoc słowna, że tak długo zajęła nam jej identyfikacja? Wszystkie komentarze, żarty i docinki, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, dotykają naszego poczucia godności i kobiecości, wszystkie one są przemocą słowną. Komentowanie naszej wagi, wyglądu, decyzji, odnoszenie się do stereotypów płciowych – każda z tych zagrywek to agresja słowna, z którą należy skończyć raz na zawsze. W nowoczesnym społeczeństwie nie ma miejsca na dyskryminację ze względu na płeć, orientację seksualną, wiarę, kolor skóry, pochodzenie. Nie ma miejsca na dyskryminację w żadnym jej przejawie.

Ważna misja

Z problemem dyskryminacji wobec kobiet chce walczyć Babbel. Firma wspólnie z Centrum Praw Kobiet rozpoczęła kampanię społeczną „#NiePrzesadzam”, której celem jest uświadamianie, czym jest przemoc i nauka reagowania na nią. Akcja sprzeciwia się wszelkim formom przemocy w życiu prywatnym, zawodowym i publicznym.

Do kampanii zaangażowano celebrytki i blogerki. Wśród ambasadorek akcji znalazły się Kayah, Red Lipstick Monster, Klaudia Halejcio i Joanna Kieryk. Twarzą kampanii jest Anna Wendzikowska. Wszystkie one zachęcają kobiety do tego, by dzieliły się historiami doświadczonej przez nie przemocy słownej po to, by pokazać przytłaczającą skalę zjawiska oraz mówić o jego konsekwencjach. Bo nie ma zgody na przemoc – w żadnym miejscu, czasie i przestrzeni.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

13 powodów

13 powodów, czyli najgłośniejszy serial młodzieżowy Netflixa

Liceum nie jest szczególnie przyjaznym miejscem dla młodego człowieka. Ale dla niektórych jawi się jako …