problemy z seksem w związku
Mężczyźni z wytryskiem wstecznym mają szansę na powiększenie rodziny jeszcze przed rozpoczęciem leczenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym jest wytrysk wsteczny i jak wpływa na męski organizm?

Wśród różnego rodzaju zaburzeń seksualnych u mężczyzn wytrysk wsteczny występuje dość rzadko – dotyczy 0,3-2% pacjentów klinik leczenia niepłodności. Nawet jeśli mężczyzna nie planuje w danym momencie potomstwa, objawy tego schorzenia mogą go mocno niepokoić. Czym tak naprawdę jest wytrysk wsteczny i jak leczyć tę przypadłość?

Czym jest wytrysk wsteczny

Wytrysk wsteczny to stan, w którym sperma podczas ejakulacji nie trafia na zewnątrz, lecz do pęcherza moczowego. Dzieje się tak ze względu na niedotykalność zastawki znajdującej się u podstawy pęcherza. W rezultacie mężczyzna ma orgazm, jednak nie następuje wypływ nasienia lub występuje w minimalnej ilości.

Objawem wytrysku wstecznego jest też mętny mocz po stosunku. Choć sperma jako taka nie powinna znajdować się w pęcherzu, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jej cząsteczki są na tyle małe, że nie są w stanie zatkać kanału moczowego. Wytrysk wsteczny staje się prawdziwym problemem dopiero w momencie, gdy mężczyzna chce mieć dzieci. Z przyczyn oczywistych bowiem brak spermy uniemożliwia zapłodnienie. Jeśli nasienie pojawia się w niewielkiej ilości szansa na ciążę istnieje, jednak jest znacznie niższa niż przy prawidłowej ejakulacji.

Przyczyny wytrysku wstecznego

Występowanie tzw. suchych orgazmów nie zawsze spowodowane jest wytryskiem wstecznym. Nieprawidłowoś

ta pojawia się po radioterapii nowotworów, a także chirurgicznym wycięciu pęcherza moczowego bądź prostaty.

Ponadto przyczyną tej choroby bywają:

  • Cukrzyca
  • Uraz rdzenia kręgowego
  • Stwardnienie rozsiane
  • Niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym
  • Leki antydepresyjne i psychotropowe
  • Choroby ujścia pęcherza moczowego
  • Zaburzenia kurczliwości mięśnia cewki moczowej
  • Nietypowe praktyki seksualne

Już w czasie pierwszej wizyty lekarzowi może udać się ustalić prawdopodobną przyczynę wytrysku wstecznego. Podczas wywiadu internista zapyta m.in. o przyjmowane leki, obecne schorzenia oraz inne niepojące objawy. Ostateczna diagnoza musi być jednak poparta odpowiednimi badaniami. Dopiero na ich podstawie pacjentowi zostaną przepisane odpowiednie leki.

Czy wytrysk wsteczny stanowi zaburzenie erekcji?

Problemy z ejakulacją w większości przypadków klasyfikuje się jako zaburzenia wzwodu. Zwykle bowiem wywołują je te same czynniki, co słabą czynność erekcyjną czy tzw. zanikający wzwód. Jednak z wytryskiem wstecznym jest inaczej. Inne są też sposoby leczenia. W tym wypadku leki na potencję typu Viagra nie przyniosą spodziewanej poprawy. Lekarz przepisuje przede wszystkim leki z grupy tzw. alfa-agonistów, czyli m.in. efedrynę, która pobudza mięśnie do skurczu i wspiera prawidłowy wytrysk. Rzadziej podaje się pacjentowi leki zmniejszające kwasowość moczu. Jeśli farmakoterapia nie pomoże, lekarz może zalecić operację.

Mężczyźni z wytryskiem wstecznym mają szansę na powiększenie rodziny jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Wszystko dzięki technikom wspomaganego rozrodu. Nowoczesna medycyna pozwala bowiem na pobranie plemników z pęcherza moczowego i zapłodnienie nimi komórki jajowej w drodze inseminacji domacicznej lub in vitro.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

odzyskiwanie namiętności w związku

Odzyskiwanie namiętności w związku: Psychologia miłości i intymności

W każdym związku przychodzi moment, kiedy iskra namiętności zdaje się przygasać. Codzienność, rutyna i stres …